WPML Multilingual CMS 4.8.4 - en to sv translation catalogue (1373 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WPML Multilingual CMS
sv: WPML Flerspråkig CMS

note: Description of the plugin
en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-4/">WPML 4.8.4 release notes</a>
sv: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Dokumentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-4/">WPML 4.8.4 versionsinformation</a>

en: Button: Text
sv: Knapp: Text

en: Button: Link
sv: Knapp: Länk

en: Heading: Title
sv: Rubrik: Titel

en: Heading: Link
sv: Rubrik: Länk

en: Photo: Link
sv: Foto: Länk

en: Text Editor: Text
sv: Textredigerare: Text

en: Callout: Heading
sv: Callout: Rubrik

en: Callout: Call to action text
sv: Callout: Call-to-action-text

en: Callout: Link
sv: Callout: Länk

en: Contact Form: Name Field Placeholder
sv: Kontaktformulär: Platshållare för namnfält

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
sv: Kontaktformulär: Platshållare för ämnesfält

en: Contact Form: Email Field Placeholder
sv: Kontaktformulär: Platshållare för e-postfält

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
sv: Kontaktformulär: Platshållare för telefonfält

en: Contact Form: Your Message Placeholder
sv: Kontaktformulär: Din meddelandeplatshållare

en: Contact Form: Checkbox Text
sv: Kontaktformulär: Kryssrutetext

en: Contact Form: Terms and Conditions
sv: Kontaktformulär: Villkor

en: Contact Form: Success Message
sv: Kontaktformulär: Bekräftelsemeddelande

en: Contact Form: Button Text
sv: Kontaktformulär: Knapptext

en: Contact Form: Redirect Link
sv: Kontaktformulär: Omdirigeringslänk

en: Call to Action: Heading
sv: Uppmaning till handling: Rubrik

en: Call to Action: Text
sv: Uppmaning till handling: Text

en: Call to Action: Button text
sv: Uppmaning till handling: Knapptext

en: Call to Action: Button link
sv: Uppmaning till handling: Knapplänk

en: Subscribe form: Checkbox Text
sv: Prenumerationsformulär: Kryssrutetext

en: Subscribe form: Terms and Conditions
sv: Prenumerationsformulär: Villkor

en: Subscribe form: Notification Subject
sv: Prenumerationsformulär: Ämne för meddelande

en: Subscribe form: Success Message
sv: Prenumerationsformulär: Bekräftelsemeddelande

en: Subscribe form: Button Text
sv: Prenumerationsformulär: Knapptext

en: Subscribe form: Redirect Link
sv: Prenumerationsformulär: Omdirigeringslänk

en: Icon: Text
sv: Ikon: Text

en: Icon: Link
sv: Ikon: Länk

en: Map: Address
sv: Karta: Adress

en: Testimonial: Heading
sv: Omdöme: Rubrik

en: Number Counter: Text before number
sv: Räknare: Text före nummer

en: Number Counter: Text after number
sv: Räknare: Text efter nummer

en: Number Counter: Number Prefix
sv: Räknare: Nummerprefix

en: Number Counter: Number Suffix
sv: Räknare: Nummersuffix

en: Posts: No Results Message
sv: Inlägg: Meddelande vid inga resultat

en: Posts: Button Text
sv: Inlägg: Knapptext

en: Posts: Terms Label
sv: Inlägg: Termetikett

en: Posts: More Link Text
sv: Inlägg: Text för mer-länk

en: Posts Slider: More Link Text
sv: Inläggskarusell: Text för mer-länk

en: Accordion Item: Label
sv: Dragspelsobjekt: Etikett

en: Accordion Item: Content
sv: Dragspelsobjekt: Innehåll

en: Content Slider: Slide heading
sv: Innehållskarusell: Bildrubriker

en: Content Slider: Slide content
sv: Innehållskarusell: Bildinnehåll

en: Content Slider: Slide call to action text
sv: Innehållskarusell: Text för uppmaning till handling

en: Content Slider: Slide call to action link
sv: Innehållskarusell: Länk för uppmaning till handling

en: Icon link
sv: Ikonlänk

en: Pricing table: Title
sv: Pristabell: Titel

en: Pricing table: Button text
sv: Pristabell: Knapptext

en: Pricing table: Button link
sv: Pristabell: Knapplänk

en: Pricing table: Price
sv: Pristabell: Pris

en: Pricing table: Duration
sv: Pristabell: Varaktighet

en: Pricing table: Ribbon Text
sv: Pristabell: Banderolltext

en: Pricing table: Billing Option 1
sv: Pristabell: Faktureringsalternativ 1

en: Pricing table: Billing Option 2
sv: Pristabell: Faktureringsalternativ 2

en: Pricing table: Feature Description
sv: Pristabell: Funktionsbeskrivning

en: Pricing table: Feature Tooltip
sv: Pristabell: Funktionsverktygstips

en: Tab Item: Label
sv: Flikobjekt: Etikett

en: Tab Item: Content
sv: Flikobjekt: Innehåll

en: Testimonial: content
sv: Omdöme: innehåll

en: Card: Front Text Content
sv: Kort: Framsidans textinnehåll

en: Card: Back Text Content
sv: Kort: Baksidans textinnehåll

en: Card: Anchor Text Primary Content
sv: Kort: Primärt länktextinnehåll

en: Card: Anchor Text Secondary Content
sv: Kort: Sekundärt länktextinnehåll

en: Card: Anchor Link
sv: Kort: Länk

en: Alert Content: Alert
sv: Varningsinnehåll: Varning

en: Text Content: Text
sv: Textinnehåll: Text

en: Quote: Quote Content
sv: Citat: Citatinnehåll

en: Quote: Quote Cite
sv: Citat: Citatets källa

en: Counter: Number Prefix
sv: Räknare: Nummerprefix

en: Counter: Number Suffix
sv: Räknare: Nummersuffix

en: Content Area: Content
sv: Innehållsområde: Innehåll

en: Breadcrumbs: Home Label Text
sv: Brödsmulor: Etikett för hem-text

en: Audio: Embed Code
sv: Ljud: Inbäddningskod

en: Headline Content: Headline
sv: Rubrikinnehåll: Rubrik

en: Canvas Content: Canvas
sv: Canvasinnehåll: Canvas

en: Modal Content: Modal
sv: Modalinnehåll: Modal

en: Dropdown Content: Dropdown
sv: Rullgardinsmenyinnehåll: Rullgardinsmeny

en: Anchor Text: Primary Content
sv: Länktext: Primärt innehåll

en: Anchor Text: Secondary Content
sv: Länktext: Sekundärt innehåll

en: Video: Embed Code
sv: Video: Inbäddningskod

en: Search Inline: Placeholder
sv: Sök inline: Platshållare

en: Search Modal: Placeholder
sv: Sök modal: Platshållare

en: Search Dropdown: Placeholder
sv: Sök rullgardinsmeny: Platshållare

en: Accordion: Header
sv: Dragspel: Rubrik

en: Accordion: Content
sv: Dragspel: Innehåll

en: Tabs: Tab Label
sv: Flikar: Fliketikett

en: Tabs: Tab Content
sv: Flikar: Flikinnehåll

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
sv: Du använder DIVI-temat och har valt att använda standardredigeraren för att översätta innehåll.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
sv: Vissa funktioner kanske inte fungerar korrekt. Vi uppmanar dig att byta till översättningsredigeraren.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
note: translators: %s will be replaced with a URL.
en: You can find more information here: %s
sv: Du kan hitta mer information här: %s

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tag.
en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
sv: Det är inte möjligt att använda Divis backend-byggare för att redigera ett inlägg på ett annat språk än din domän. Använd Divis frontend-byggare för att redigera detta inlägg eller %1$s byt till rätt domän %2$s för att använda backend-byggaren.

en: Container: Link URL
sv: Behållare: Länk-URL

en: Heading: Link URL
sv: Rubrik: Länk-URL

en: Video: Link
sv: Video: Länk

en: Video: Vimeo link
sv: Video: Vimeo-länk

en: Video: Youtube URL
sv: Video: YouTube-URL

en: Video: Vimeo URL
sv: Video: Vimeo-URL

en: Video: DailyMotion URL
sv: Video: DailyMotion-URL

en: Video: Self hosted
sv: Video: Egenhostad

en: Video: External hosted
sv: Video: Externt hostad

en: Login: Button text
sv: Inloggning: Knapptext

en: Login: User label
sv: Inloggning: Användaretikett

en: Login: User placeholder
sv: Inloggning: Användarplatshållare

en: Login: Password label
sv: Inloggning: Lösenordsetikett

en: Login: Password placeholder
sv: Inloggning: Lösenordsplatshållare

en: Button: Link URL
sv: Knapp: Länk-URL

en: Alert: Title
sv: Varning: Titel

en: Alert: Description
sv: Varning: Beskrivning

en: Blockquote: Content
sv: Blockcitat: Innehåll

en: Blockquote: Tweet button label
sv: Blockcitat: Twittra-knappens etikett

en: Testimonial: Content
sv: Vittnesmål: innehåll

en: Testimonial: Name
sv: Vittnesmål: namn

en: Testimonial: Job
sv: Vittnesmål: jobb

en: Testimonial: Link URL
sv: Vittnesmål: länk URL

en: Progress: Title
sv: Framsteg: Titel

en: Progress: Inner text
sv: Framsteg: Innertext

en: Counter: Starting number
sv: Räknare: Startnummer

en: Counter: Title
sv: Räknare: Titel

en: Counter: Prefix
sv: Räknare: Prefix

en: Counter: Suffix
sv: Räknare: Suffix

en: Icon Box: Title text
sv: Ikonruta: Titeltext

en: Icon Box: Description text
sv: Ikonruta: Beskrivningstext

en: Icon Box: Link
sv: Ikonruta: Länk

en: Image Box: Title text
sv: Bildruta: Titeltext

en: Image Box: Description text
sv: Bildruta: Beskrivningstext

en: Image Box: Link
sv: Bildruta: Länk

en: Animated Headline: Before text
sv: Animerad rubrik: Text före

en: Animated Headline: Highlighted text
sv: Animerad rubrik: Markerad text

en: Animated Headline: Rotating text
sv: Animerad rubrik: Roterande text

en: Animated Headline: After text
sv: Animerad rubrik: Text efter

en: Animated Headline: Link URL
sv: Animerad rubrik: Länk-URL

en: Flip Box: Title text side A
sv: Flipbox: Titeltext sida A

en: Flip Box: Description text side A
sv: Flipbox: Beskrivningstext sida A

en: Flip Box: Title text side B
sv: Flipbox: Titeltext sida B

en: Flip Box: Description text side B
sv: Flipbox: Beskrivningstext sida B

en: Flip Box: Button text
sv: Flipbox: Knapptext

en: Flip Box: Button link
sv: Flipbox: Knapplänk

en: Call to action: title
sv: Uppmaning till handling: titel

en: Call to action: description
sv: Uppmaning till handling: beskrivning

en: Call to action: button
sv: Uppmaning till handling: knapp

en: Call to action: ribbon title
sv: Uppmaning till handling: banderolltitel

en: Call to action: link
sv: Uppmaning till handling: länk

en: Price Table: Heading
sv: Pristabell: Rubrik

en: Price Table: Sub heading
sv: Pristabell: Underrubrik

en: Price Table: Period
sv: Pristabell: Period

en: Price Table: Button text
sv: Pristabell: Knapptext

en: Price Table: Footer additional info
sv: Pristabell: Sidfot ytterligare information

en: Price Table: Ribbon title
sv: Pristabell: Banderolltitel

en: Price Table: Button link
sv: Pristabell: Knapplänk

en: Menu Anchor
sv: Menyankare

en: Archive: Cards Separator
sv: Arkiv: Kortavskiljare

en: Archive: Cards Read More Text
sv: Arkiv: Kort Läs mer-text

en: Archive: Nothing Found Message
sv: Arkiv: Meddelande när inget hittas

en: Archive: Previous Label
sv: Arkiv: Föregående etikett

en: Archive: Next Label
sv: Arkiv: Nästa etikett

en: Archive: Classic Separator
sv: Arkiv: Klassisk avskiljare

en: Archive: Classic Read More Text
sv: Arkiv: Klassisk Läs mer-text

en: Search: Placeholder
sv: Sök: Platshållare

en: Post Navigation: Previous Label
sv: Inläggsnavigering: Föregående etikett

en: Post Navigation: Next Label
sv: Inläggsnavigering: Nästa etikett

en: Divider: Text
sv: Avdelare: Text

en: Table of Contents: Title
sv: Innehållsförteckning: Titel

en: Author: Name
sv: Författare: Namn

en: Author: Bio
sv: Författare: Biografi

en: Author: Link
sv: Författare: Länk

en: Author: Archive Text
sv: Författare: Arkivtext

en: Author: Archive URL
sv: Författare: Arkiv-URL

en: Galleries: All Label
sv: Gallerier: Alla etikett

en: Galleries: Gallery custom link
sv: Gallerier: Anpassad gallerilänk

en: WPML Language Switcher
sv: WPML Språkväljare

en: Content
sv: Innehåll

en: Language switcher type
sv: Typ av språkväljare

en: Custom
sv: Anpassad

en: Footer
sv: Sidfot

en: Post Translations
sv: Inläggsöversättningar

en: Display Flag
sv: Visa flagga

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
sv: Visa aktivt språk - måste vara PÅ med rullgardinsmeny

en: Native language name
sv: Ursprungligt språknamn

en: Language name in current language
sv: Språknamn på nuvarande språk

en: Style
sv: Stil

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Hover
sv: Hovring

en: Language Flag
sv: Språkflagga

en: Margin
sv: Marginal

en: Post Translation Text
sv: Inläggsöversättningstext

en: Padding
sv: Utfyllnad

en: Accordion: Title
sv: Dragspel: Titel

en: Icon List: Text
sv: Ikonlista: Text

en: Icon List: Link URL
sv: Ikonlista: Länk-URL

en: Price Table: text
sv: Pristabell: text

en: Slides: heading
sv: Bilder: rubrik

en: Slides: description
sv: Bilder: beskrivning

en: Slides: button text
sv: Bilder: knapptext

en: Slides: link URL
sv: Bilder: länk-URL

en: Tabs: Title
sv: Flikar: Titel

en: Tabs: Content
sv: Flikar: Innehåll

en: Testimonial Carousel: Content
sv: Vittnesmålskarusell: Innehåll

en: Testimonial Carousel: Name
sv: Vittnesmålskarusell: Namn

en: Testimonial Carousel: Title
sv: Vittnesmålskarusell: Titel

en: Toggle: Title
sv: Växla: Titel

en: Toggle: Content
sv: Växla: Innehåll

en: Galleries: Gallery Title
sv: Gallerier: Gallerititel

en: Reviews: Comment Contents
sv: Recensioner: Kommentarinnehåll

en: Reviews: Commenter Name
sv: Recensioner: Kommentatorns namn

en: Reviews: Comment Title
sv: Recensioner: Kommentartitel

en: Reviews: Comment Image
sv: Recensioner: Kommentarbild

en: Reviews: Comment Link
sv: Recensioner: Kommentarlänk

en: You can set different options for each language
sv: Du kan ställa in olika alternativ för varje språk

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
sv: Använd språkväljaren i den övre adminmenyn för att byta språk, ställ sedan in och spara alternativ för varje språk individuellt.

note: Translators: %s: Post type label. For example, Site Templates.
en: Site %s
sv: Webbplats %s

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
sv: WPML Page Builders-plugin som du använder är nu en del av WPML.

en: You need to deactivate the separate plugin.
sv: Du måste avaktivera det separata pluginet.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
sv: Oroa dig inte, full funktionalitet bevaras i WPML String Translation.

en: Deactivate WPML Page Builders
sv: Avaktivera WPML Page Builders

en: %s is currently hidden to visitors.
sv: %s är för närvarande dold för besökare.

en: %s are currently hidden to visitors.
sv: %s är för närvarande dolda för besökare.

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
sv: Du kan aktivera dess/deras visning för dig själv på din <a href="%s">profilsida</a>.

en: All languages are currently displayed.
sv: Alla språk visas för närvarande.

en: Error: No custom field
sv: Fel: Inget anpassat fält

en: Error: Please provide translation action
sv: Fel: Vänligen ange översättningsåtgärd

en: Settings updated
sv: Inställningar uppdaterade

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
sv: Fel: WPML Translation Management-pluginet har inte initierats

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
sv: Fel: Vänligen aktivera WPML Translation Management-pluginet

en: Invalid request!
sv: Ogiltig begäran!

en: Languages
sv: Språk

en: WPML Setup
sv: WPML-inställning

en: Setup
sv: Inställning

en: Theme and plugins localization
sv: Lokalisering av tema och plugins

en: Settings
sv: Inställningar

en: Taxonomy translation
sv: Taxonomiöversättning

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: Debug information
sv: Felsökningsinformation

en: There was an error uploading the file, please try again!
sv: Det uppstod ett fel vid uppladdningen av filen, försök igen!

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
sv: Den uppladdade filen överskrider upload_max_filesize-direktivet i php.ini.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
sv: Den uppladdade filen överskrider %s bytes.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
sv: Den uppladdade filen laddades endast upp delvis.

en: No file was uploaded.
sv: Ingen fil laddades upp.

en: Missing a temporary folder.
sv: Saknar en temporär mapp.

en: Failed to write file to disk.
sv: Misslyckades med att skriva fil till disk.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
sv: Ett PHP-tillägg stoppade filuppladdningen. PHP tillhandahåller inget sätt att fastställa vilket tillägg som orsakade att filuppladdningen stoppades; att undersöka listan över inlästa tillägg med phpinfo() kan hjälpa.

en: WPML Failed to check language pairs
sv: WPML misslyckades med att kontrollera språkpar

en: Communication error
sv: Kommunikationsfel

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
sv: %1$s jobb har lagts till i Avancerad översättningsredigerare.

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
sv: Du aktiverade den Avancerade Översättningsredigeraren för denna webbplats, men du uppdaterar en gammal översättning. WPML öppnade Standard Översättningsredigeraren så att du kan uppdatera denna översättning. När du översätter nytt innehåll kommer du att få den Avancerade Översättningsredigeraren med alla dess funktioner. För att ändra dina inställningar, gå till WPML-inställningar.

en: Initializing AMS credentials.
sv: Initierar AMS-uppgifter.

en: Server error. Please refresh and try again.
sv: Serverfel. Vänligen uppdatera och försök igen.

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
sv: WPML stötte på ett problem när den försökte automatiskt översätta en del av ditt innehåll:

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
sv: För att översätta dessa objekt, gå till <a rel="noreferrer" href="%s">Översättningshantering</a> och skicka dem för översättning.

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
sv: Om problemet kvarstår, kontakta <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML-support</a> för hjälp.

en: F j, Y
sv: J F Y

en: g:i a T
sv: h:i T

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
sv: Du uppdaterar ett duplicerat inlägg.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
sv: För att inte förlora dina ändringar kommer WPML att ställa in detta inlägg att översättas självständigt.

en: Unable to remove relationship!
sv: Kunde inte ta bort relation!

en: Language filtering for AJAX operations
sv: Språkfiltrering för AJAX-operationer

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
sv: Lagra en språkkaka för att stödja språkfiltrering för AJAX

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
sv: Välj detta alternativ om ditt tema eller plugins använder AJAX-operationer på front-end, som WPML behöver filtrera. WPML kommer att sätta en kaka med JavaScript som kommer att tillåta den att returnera rätt innehåll för AJAX-operationer.

en: Save
sv: Spara

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
sv: Du har inläggstyper inställda att falla tillbaka till standardspråket. Att ändra standardspråket kan påverka hur arkivlistningar visar oöversatta inlägg.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
sv: Visst innehåll kan verka försvunnet på grund av ändringen av standardspråk. Se

en: Learn more
sv: Lär dig mer

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
sv: hur du säkerställer att din arkivlista fortsätter att visa alla inlägg

en: Got it
sv: Förstått

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
sv: Du skapar en %1$s på %3$s och du har ställt in %2$s att visas även när den inte är översatt. Observera att denna %1$s endast kommer att visas på %3$s. Endast %2$s som du skapar på webbplatsens standardspråk (%4$s) kommer att visas på alla webbplatsens språk.

en: Read how this works
sv: Läs hur detta fungerar

en: Waiting for translation from %s
sv: Väntar på översättning från %s

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
sv: Kan inte redigera detta objekt eftersom det för närvarande finns i översättningskorgen.

en: %s: Waiting for automatic translation
sv: %s: Väntar på automatisk översättning

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
sv: Du har inte rättigheter att översätta från %1$s till %2$s

en: You can only edit translations assigned to you.
sv: Du kan endast redigera översättningar som tilldelats dig.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
sv: WPML översätter ditt innehåll automatiskt. Du kan övervaka framstegen i adminpanelen.

note: Translators: %s: Language display name.
en: Complete the %s translation
sv: Slutför %s översättningen

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation assigned to local translator
sv: %s översättning tilldelad lokal översättare

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation awaiting first available translator
sv: %s översättning väntar på första tillgängliga översättare

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: You can't do that!
sv: Du kan inte göra det!

en: Preview update failed
sv: Förhandsvisningsuppdatering misslyckades

en: Language switcher options
sv: Språkväxlare alternativ

en: Reset settings
sv: Återställ inställningar

en: Customize the language switcher
sv: Anpassa språkväxlaren

en: Add a language switcher
sv: Lägg till en språkväxlare

en: There are no templates available.
sv: Det finns inga tillgängliga mallar.

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
sv: Förhandsgranska

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
sv: Åtgärder

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
sv: Åtgärd

en: Cancel
sv: Avbryt

en: What to include in the language switcher:
sv: Vad som ska inkluderas i språkväxlaren:

en: Flag
sv: Flagga

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Language switcher style:
sv: Språkväxlarens stil:

en: Edit language switcher
sv: Redigera språkväxlare

en: Delete language switcher
sv: Radera språkväxlare

en: Back
sv: Tillbaka

en: Next
sv: Nästa

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
sv: Detta är ordningen i vilken språken kommer att visas i språkväxlaren.

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
sv: En del innehåll kanske inte är översatt till alla språk. Välj vad som ska visas i språkväxlaren när översättning saknas.

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
sv: Lägg till en kommaseparerad lista över URL-argument som du vill att WPML ska skicka vid byte av språk.

en: Preserving URL arguments
sv: Bevara URL-argument

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
sv: Ange CSS att lägga till på sidan. Detta är användbart när du vill lägga till styling till språkväxlaren utan att behöva redigera CSS-filen på servern.

en: Styling the language switcher with additional CSS
sv: Styla språkväxlaren med ytterligare CSS

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
sv: Du kan visa länkar till översättning av inlägg före och efter inlägget. Dessa länkar ser ut som “Detta inlägg finns också tillgängligt på...”

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
sv: Knappen är inaktiverad eftersom alla befintliga menyer har språkväxlare. Du kan redigera inställningarna för de befintliga språkväxlarna.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
sv: Knappen är inaktiverad eftersom det inte finns några menyer på webbplatsen. Lägg till en meny så kan du senare aktivera en språkväxlare i den.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
sv: Knappen är inaktiverad eftersom alla befintliga widgetområden har språkväxlare. Du kan redigera inställningarna för de befintliga språkväxlarna.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
sv: Knappen är inaktiverad eftersom det inte finns några registrerade widgetområden på webbplatsen.

en: Elements to include in the language switcher.
sv: Element att inkludera i språkväxlaren.

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
sv: Välj de menyer där språkväxlaren ska visas.

en: Select the widget area where to include the language switcher.
sv: Välj widgetområdet där språkväxlaren ska inkluderas.

en: Select the style of the language switcher.
sv: Välj stilen för språkväxlaren.

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
sv: Välj hur språkväxlaren ska visas i menyn. Välj “Lista över språk” för att visa alla objekt på samma nivå eller “Rullgardinsmeny” för att visa det aktuella språket som överordnat och andra språk som underordnade.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
sv: Välj positionen för att visa språkväxlaren i menyn.

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
sv: Ange titeln på widgeten eller lämna tomt för ingen titel.

en: Select the position to display the post translations links.
sv: Välj positionen för att visa länkarna till inläggsöversättningar.

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
sv: Denna text visas före listan över språk. Din text måste innehålla strängen %s som är en platshållare för de faktiska länkarna.

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
sv: Sedan WPML 3.6.0 använder inte språkväxlarna CSS-ID:n och CSS-klasserna har ändrats. Detta krävdes för att åtgärda vissa buggar och matcha de senaste standarderna. Om ditt tema eller din anpassade CSS inte förlitar sig på dessa gamla selektorer rekommenderas det att hoppa över bakåtkompatibiliteten. Det är dock fortfarande möjligt att återaktivera detta alternativ senare.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
sv: Du kan visa en språkväxlare i webbplatsens sidfot. Du kan anpassa och styla den här.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
sv: Alla språkväxlare på din webbplats påverkas av inställningarna i detta avsnitt.

en: Order of languages
sv: Ordning på språk

en: Drag and drop the languages to change their order
sv: Dra och släpp språken för att ändra deras ordning

en: How to handle languages without translation
sv: Hur hantera språk utan översättning

en: Skip language
sv: Hoppa över språk

en: Link to home of language for missing translations
sv: Länka till startsidan för språk för saknade översättningar

en: Preserve URL arguments
sv: Bevara URL-argument

en: Additional CSS
sv: Ytterligare CSS

en: Backwards compatibility
sv: Bakåtkompatibilitet

en: Skip backwards compatibility
sv: Hoppa över bakåtkompatibilitet

en: Menu language switcher
sv: Menyspråkväxlare

en: Add a new language switcher to a menu
sv: Lägg till en ny språkväxlare till en meny

en: Menu
sv: Meny

en: Choose a menu
sv: Välj en meny

en: First menu item
sv: Första menyobjekt

en: Last menu item
sv: Sista menyobjekt

en: Language menu items style:
sv: Stil för språkmenyobjekt:

en: List of languages
sv: Lista över språk

en: good for menus that display items as a list
sv: bra för menyer som visar objekt som en lista

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: good for menus that support drop-downs
sv: bra för menyer som stöder rullgardinsmenyer

en: Edit Menu Language Switcher
sv: Redigera menyspråkväxlare

en: New Menu Language Switcher
sv: Ny menyspråkväxlare

en: Widget language switcher
sv: Widgetspråkväxlare

en: Add a new language switcher to a widget area
sv: Lägg till en ny språkväxlare till ett widgetområde

en: Widget area
sv: Widgetområde

en: Choose a widget area
sv: Välj ett widgetområde

en: Widget title:
sv: Widgettitel:

en: Edit Widget Area Language Switcher
sv: Redigera widgetområdets språkväxlare

en: New Widget Area language switcher
sv: Ny språkväxlare för widgetområde

en: Footer language switcher
sv: Sidfotsspråkväxlare

en: Show language switcher in footer
sv: Visa språkväxlare i sidfoten

en: Edit Footer Language Switcher
sv: Redigera sidfotens språkväxlare

en: Links to translation of posts
sv: Länkar till översättning av inlägg

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
sv: Visa länkar ovanför eller under inlägg som erbjuder dem på andra språk

en: Position of link(s):
sv: Position för länk(ar):

en: Above post
sv: Ovanför inlägg

en: Below post
sv: Under inlägg

en: Text for alternative languages for posts:
sv: Text för alternativa språk för inlägg:

en: This post is also available in: %s
sv: Detta inlägg finns också tillgängligt på: %s

en: Edit Post Translations Language Switcher
sv: Redigera inläggsöversättningar språkväxlare

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
sv: infoga WPML:s växlare på anpassade platser

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
sv: Behöver du fler alternativ? Se hur du kan %s.

en: Custom language switchers
sv: Anpassade språkväxlare

en: Enable
sv: Aktivera

en: Customize
sv: Anpassa

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
sv: Redigera kortkods-åtgärder språkväxlare

en: Language switcher colors
sv: Språkväxlarens färger

en: Color themes:
sv: Färgteman:

en: Select a preset
sv: Välj en förinställning

en: Background
sv: Bakgrund

en: Border
sv: Kant

en: Current language font color
sv: Nuvarande språks teckenfärg

en: Current language background color
sv: Nuvarande språks bakgrundsfärg

en: Other language font color
sv: Annat språks teckenfärg

en: Other language background color
sv: Annat språks bakgrundsfärg

en: Do you really want to remove this item?
sv: Vill du verkligen ta bort detta objekt?

en: Leave the text box to auto-save
sv: Lämna textrutan för att autospara

en: Choose which menu to display your language switcher
sv: Välj vilken meny som ska visa din språkväljare

en: Choose which widget to display your language switcher
sv: Välj vilken widget som ska visa din språkväljare

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
sv: i inställningar, menyer, widgets, sidfot och kortkod

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
sv: Detta kommer att ändra inställningarna för dina språkväljare %s till deras standardvärden som anges av temat. Observera att vissa väljare kan tas bort och andra kan läggas till.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
sv: * Ditt tema har en %s-fil, som ställer in standardvärdena för WPML.

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
sv: Är du säker på att du vill återställa till standardinställningarna?

en: Restore default
sv: Återställ till standard

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
sv: %s är definierad i ditt tema. Språkväljaren kan endast anpassas med hjälp av temats CSS.

en: Switch to %s
sv: Byt till %s

en: menu items
sv: menyobjekt

en: Clear all colors
sv: Rensa alla färger

en: Gray
sv: Grå

en: White
sv: Vit

en: Blue
sv: Blå

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
sv: Vissa WPML-språkväljare inställningar återställdes eftersom de var korrupta. Vänligen konfigurera om dem:

en: Uploads
sv: Uppladdningar

en: Language Switcher
sv: Språkväljare

en: hidden
sv: dold

en: default
sv: standard

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
sv: WordPress språkfil (.mo) saknas. Behåller befintligt visningsspråk.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
sv: Duplicerar utvalt innehåll: %d kvar. Stanna här tills det är klart. Kan ta några minuter.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
sv: Duplicerar utvalt innehåll: 0 kvar. Stanna här tills det är klart. Kan ta några minuter.

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
sv: Duplicerar innehåll: %d kvar. Stanna här tills det är klart. Kan ta några minuter.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
sv: Duplicerar innehåll: 0 kvar. Stanna här tills det är klart. Kan ta några minuter.

en: Setting language to media. %d left
sv: Ställer in språk för media. %d kvar

en: Setting language to media: done!
sv: Inställning av språk för media: klar!

en: Done!
sv: Klar!

en: Saving settings...
sv: Sparar inställningar...

en: Done
sv: Klar

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
sv: Nytt i WPML 4.8 - Automatisk bild- och mediaidentifiering

en: Close banner
sv: Stäng banner

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
sv: WPML kan nu automatiskt identifiera vilka typer av texter (alt, bildtext, titel) dina bilder använder. Aktivera detta alternativ för att undvika dubblettfält i översättningsredigeraren och saknade översättningar för dina bilder.

en: Enable it now
sv: Aktivera nu

en: Learn more about media translation
sv: Lär dig mer om mediaöversättning

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
sv: Vi rekommenderar starkt att du aktiverar WPML:s automatiska identifiering av bildtexter för att undvika dubblerade mediafält och saknade översättningar.

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
sv: Eftersom den här webbplatsen använder Elementor kan ändringar du gör här eventuellt inte synas på framsidan. I så fall, gå till Elementors inställningar och rensa dess cache.

en: Media Translation
sv: Mediaöversättning

en: Media Translation Documentation
sv: Dokumentation för Mediaöversättning

en: Recommended
sv: Rekommenderas

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
sv: Identifiera automatiskt de bästa alternativen för översättning av bildtexter (alt, bildtext, titel)

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
sv: Detta alternativ säkerställer att bildtexter (som alt, titel och bildtext) är översättningsbara och visas på fronten. WPML duplicerar media endast när det behövs och endast under översättning, vilket håller din databas ren och undviker onödiga poster.

en: Learn more about translating media with WPML
sv: Lär dig mer om att översätta media med WPML

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
sv: undviker onödiga dubbletter av mediafält och saknade bildöversättningar

en: ON
sv: PÅ

en: OFF
sv: AV

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
sv: Vi rekommenderar att aktivera automatisk identifiering av bildtexter (alt, bildtext, titel). Detta hjälper till att förhindra duplicerade mediafält och saknade översättningar.

en: Setup manually
sv: Konfigurera manuellt

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
sv: Vänligen installera och aktivera WPML:s tilläggsmodul för strängöversättning för att använda den här inställningen.

en: Activate
sv: Aktivera

en: Existing content
sv: Befintligt innehåll

en: New content
sv: Nytt innehåll

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
sv: Duplicera texter (alt, bildtext, titel) för all media till alla språk

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
sv: Detta gäller alla typer av mediaobjekt (bilder, videor, PDF-filer etc.) och inte bara bilder. WPML kommer endast att duplicera mediatexter (alt, bildtext, titel) och inte mediafilerna.

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
sv: Duplicera bildtexter (alt, bildtext, titel) för alla utvalda bilder till alla språk

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
sv: Detta kommer att duplicera medietexter (alt, titel, bildtext) till alla språk med de alternativ du valde ovan. Vänligen stanna på den här sidan tills processen är klar - det kan ta några minuter.

en: Start the process
sv: Starta processen

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
sv: Hur man hanterar texter i Mediabiblioteket (alt, bildtext, titel)

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
sv: Översätt texter i Mediabiblioteket (alt, bildtext, titel) vid översättning av innehåll

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
sv: Aktivera detta alternativ för att översätta bildtexter (alt, bildtext, titel) för bilder kopplade till Mediabiblioteket. Sådana bilder återanvänder samma texter över alla inlägg och sidor. Denna inställning krävs för sidbyggare som Elementor och Divi.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
sv: Du är klar. Från och med nu kommer alla nya mediafiler som du laddar upp till innehåll att få ett språk. Du kan automatiskt duplicera dem till översättningar från redigeringsskärmen för inlägg.

en: Data saved
sv: Data sparad

en: Error: data not saved
sv: Fel: data sparades inte

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
sv: För att lägga till kategorier som redan finns på andra språk, gå till <a%s>kategorihanteringssidan</a>

en: Choose
sv: Välj

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
sv: WPML kan inte köras normalt. Det finns ett installations- eller serverkonfigurationsproblem. %1$sVisa detaljer%2$s

en: AJAX Error:
sv: AJAX-fel:

en: Private
sv: Privat

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Copied From the Original
sv: Kopierad från originalet

en: Edit
sv: Redigera

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
sv: Din startsida existerar inte eller dess översättning är inte publicerad på %s.

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
sv: Din bloggsida existerar inte eller dess översättning är inte publicerad på %s.

en: Edit this page to add translations
sv: Redigera denna sida för att lägga till översättningar

en: Select translation option
sv: Välj översättningsalternativ

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
sv: Du har inaktiverat följande språk från din webbplats, men det finns fortfarande några befintliga översättningar sparade i din databas.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
sv: Om du inte planerar att aktivera detta språk igen kan du ta bort det tillhörande innehållet från din databas.

en: Language
sv: Språk

en: Delete content
sv: Ta bort innehåll

en: Edit to change the domain for the language
sv: Redigera för att ändra domänen för språket

en: Validate on save
sv: Validera vid sparande

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
sv: Automatisk inloggning och utloggning av användare från alla domäner

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
sv: Vänligen logga ut och logga in igen för att kunna komma åt adminfunktionerna på alla språkdomäner.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the first of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
sv: Denna funktion tillåter temat och plugins att fungera korrekt på webbplatser som använder språk i domäner.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the second of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
sv: Det kräver ett anrop till var och en av webbplatsens språkdomäner vid både inloggning och utloggning, så det finns en liten prestandakostnad för att använda det.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
sv: Det verkar som att %1$s-tillägget, som krävs av WPML, inte är installerat. Se denna länk för att veta hur du installerar detta tillägg: %2$s.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
sv: Du använder PHP 7: i vissa fall kan tillägget ha tagits bort under en systemuppdatering. I så fall, se %3$s.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
sv: Du kan behöva kontakta din serveradministratör eller ditt webbhotell för att installera detta tillägg.

en: Taxonomy Translation
sv: Taxonomiöversättning

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "is not possible to ..."
en: translate the base taxonomy slugs with WPML
sv: översätt basskattens sluggar med WPML

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "To learn more, please visit our documentation page about..."
en: translating post categories and custom taxonomies
sv: översätta inläggskategorier och anpassade taxonomier

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
sv: WPML låter dig enkelt översätta din webbplats taxonomier. Endast taxonomier markerade som översättningsbara kommer att vara tillgängliga för översättning. Välj taxonomin i rullgardinsmenyn och använd sedan listan över taxonomitermer som visas för att översätta dem.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
sv: Observera att för närvarande kan du översätta sluggarna för taxonomitermer men det är inte möjligt att %s.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
sv: För att lära dig mer, besök vår dokumentationssida om %s.

en: Custom fields
sv: Anpassade fält

en: Don't translate
sv: Översätt inte

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy once
sv: Kopiera en gång

en: Translate
sv: Översätt

en: WPML admin language
sv: WPML adminspråk

en: Select your language:
sv: Välj ditt språk:

note: translators: Current default admin language
en: Default admin language (currently %s)
sv: Standard adminspråk (för närvarande %s)

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
sv: detta kommer att vara ditt adminspråk och kommer också att användas för att översätta kommentarer.

en: WPML language settings
sv: WPML språkinställningar

en: Editing language:
sv: Redigeringsspråk:

en: Set admin language as editing language.
sv: Ställ in adminspråk som redigeringsspråk.

en: Hidden languages:
sv: Dolda språk:

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
sv: Alla språk visas för närvarande. Välj vad som ska göras när webbplatsspråk är dolda.

en: Display hidden languages
sv: Visa dolda språk

en: Translation Tools
sv: Översättningsverktyg

en: Translation Quality
sv: Översättningskvalitet

en: (missing title)
sv: (saknad titel)

en: View
sv: Visa

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
sv: Denna sida är inställd att %1$söversättas manuellt%2$s med hjälp av WordPress-redigeraren

en: Edit note for the translators
sv: Redigera anteckning för översättarna

en: Add note for the translators
sv: Lägg till anteckning för översättarna

en: Note for the translators
sv: Anteckning för översättarna

en: Needs review
sv: Behöver granskning

en: Not translated
sv: Inte översatt

en: Waiting for automatic translation
sv: Väntar på automatisk översättning

en: Waiting for translator
sv: Väntar på översättare

en: In basket
sv: I korgen

en: Waiting for translation service
sv: Väntar på översättningstjänst

en: Translation ready to download
sv: Översättning klar att ladda ner

en: Duplicate of default language
sv: Dubblett av standardspråk

en: Translation completed
sv: Översättning slutförd

en: Needs update
sv: Behöver uppdatering

en: In progress
sv: Pågående

en: needs retry
sv: behöver nytt försök

en: Check status and get translations
sv: Kontrollera status och hämta översättningar

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
sv: Visa “Flerspråkig innehållskonfiguration” metabox på inläggsredigeringsskärmen.

en: Scanning now, please wait...
sv: Skannar nu, vänligen vänta...

en: Error! Reload the page and try again.
sv: Fel! Ladda om sidan och försök igen.

en: Enter your %s authentication details
sv: Ange dina %s autentiseringsuppgifter

en: You can find the API token at %s site
sv: Du kan hitta API-token på %s webbplats

en: Invalid Request
sv: Ogiltig förfrågan

en: Reload the page and try again.
sv: Ladda om sidan och försök igen.

en: The field can't be empty.
sv: Fältet kan inte vara tomt.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
sv: Vi kunde inte hitta någon översättningstjänst kopplad till denna nyckel.

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
sv: Vänligen kontakta din översättningstjänst och be dem att förse dig med denna information.

en: Error Server
sv: Serverfel

en: Unable to set this service as default.
sv: Det går inte att ställa in denna tjänst som standard.

en: Service added and set as default.
sv: Tjänsten har lagts till och ställts in som standard.

en: Activate a translation service that's not listed here
sv: Aktivera en översättningstjänst som inte finns med här

en: Activate a translation service
sv: Aktivera en översättningstjänst

en: Enter your service activation details below.
sv: Ange dina aktiveringsuppgifter för tjänsten nedan.

en: Activation Key
sv: Aktiveringsnyckel

en: The service has been enabled.
sv: Tjänsten har aktiverats.

en: Refreshing the page, please wait...
sv: Uppdaterar sidan, vänligen vänta...

en: Server error
sv: Serverfel

en: Something went wrong. Please try again.
sv: Något gick fel. Försök igen.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
sv: Din webbplats uppfyller inte WPML:s minimikrav.

en: Fix now
sv: Åtgärda nu

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
sv: Utmärkt! Alla WPML-krav är nu uppfyllda. Din webbplats är redo att använda WPML.

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide this notice.
sv: Dölj detta meddelande.

en: Dismiss this notice.
sv: Avfärda detta meddelande.

en: Show this notice.
sv: Visa detta meddelande.

en: Notice does not exists.
sv: Meddelandet existerar inte.

en: Notice does not exist.
sv: Meddelandet existerar inte.

en: Group does not exist.
sv: Gruppen existerar inte.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
sv: Migrerar du din flerspråkiga webbplats? Installera %s för det enklaste sättet att exportera ditt översatta innehåll och importera det på din nya webbplats.

note: translators: %s is a set of one or two links.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
sv: Migrerar du din flerspråkiga butik? Med %s kan du överföra ditt översatta innehåll till en ny webbplats, inklusive korsförsäljning, merförsäljning och produktattribut.

note: translators: %s is a link.
en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
sv: Vill du importera ditt flerspråkiga innehåll? Installera %s på både din ursprungliga och nya webbplats för det enklaste sättet att exportera och importera ditt innehåll.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
sv: Vill du importera din flerspråkiga butik? Med %1$s och %2$s på både din ursprungliga och nya webbplats kan du exportera och importera dina översättningar automatiskt.

en: WPML Export and Import
sv: WPML Export och Import

note: translators: %1$s and %2$s are links.
en: %1$s and %2$s
sv: %1$s och %2$s

en: A New Site Key Is Required
sv: En ny webbplatsnyckel krävs

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
sv: För att fortsätta använda WPML-funktioner som automatisk översättning och plugin-uppdateringar, vänligen registrera din webbplats igen. Oroa dig inte, ditt befintliga innehåll och översättningar är säkra.

en: Site key:
sv: Webbplatsnyckel:

en: Enter your site key here
sv: Ange din webbplatsnyckel här

en: Register
sv: Registrera

en: Get a key for this site
sv: Skaffa en nyckel för den här webbplatsen

en: Translation Dashboard
sv: Översättningspanel

en: Problem receiving translation jobs?
sv: Problem med att ta emot översättningsjobb?

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
sv: Åtgärda WPML-översättningsjobb “tp_id” fält

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
sv: Åtgärdar “tp_id” fältet för WPML-översättningsjobb och ställer in statusen till “pågående” (det kräver manuell åtgärd för att synkronisera översättningsstatus + ladda ner översättningar). Den accepterar kommaseparerade värden av översättningsjobb-ID (rid).

en: Waiting for translators...
sv: Väntar på översättare...

note: translators: %d is the number of translations.
en: ...and %d more translations.
sv: ...och %d fler översättningar.

en: First available translator
sv: Första tillgängliga översättare

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
sv: %sVarning:%s Ändringar du är på väg att göra kommer att förloras

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
sv: Du är på väg att redigera denna översättning med den vanliga WordPress-redigeraren.

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
sv: Alla ändringar du gör kommer att förloras nästa gång du skickar denna sida för översättning.

en: Go Back
sv: Gå tillbaka

en: Edit Anyway (Not Recommended)
sv: Redigera ändå (Rekommenderas inte)

en: Edit in Advanced Translation Editor
sv: Redigera i Avancerad översättningsredigerare

en: Don't show this warning again
sv: Visa inte denna varning igen

en: Automatic translation
sv: Automatisk översättning

note: translators: %d is for the number of day(s).
en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

note: translators: %d is for the number of hour(s).
en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

note: translators: %d is for the number of minute(s).
en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

note: translators: %1$1s and %2$2s is used for adding html tags to make WPML support a link. %3$s is a list of numeric ids.
en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
sv[0]: Något gick fel med den automatiska översättningen. Vänligen kontakta %1$1sWPML support%2$2s och rapportera att följande automatiska översättning har fastnat: %3$3s
sv[1]: Något gick fel med den automatiska översättningen. Vänligen kontakta %1$1sWPML support%2$2s och rapportera att följande automatiska översättningar har fastnat: %3$3s

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
sv: WPML Translation Management ingår nu i WPML Multilingual CMS.

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
sv: Detta tillägg har inaktiverats eftersom det nu är en del av WPML Multilingual CMS-tillägget. Du kan säkert radera det.

en: Read more
sv: Läs mer

en: Advanced Translation Editor
sv: Avancerad översättningsredigerare

en: Classic Translation Editor
sv: Klassisk översättningsredigerare

en: Do not make '%s' translatable
sv: Gör inte “%s” översättningsbar

en: Make '%s' translatable
sv: Gör “%s” översättningsbar

en: Make '%s' appear as translated
sv: Gör “%s” visas som översatt

en: Translatable
sv: Översättningsbar

en: only show translated items
sv: visa endast översatta objekt

en: use translation if available or fallback to default language
sv: använd översättning om tillgänglig eller återgå till standardspråk

en: Not translatable
sv: Inte översättningsbar

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
sv: WPML använder cookies för att identifiera besökarens nuvarande språk, det senast besökta språket och språket för användare som har loggat in.

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
sv: När du använder tillägget kommer WPML att dela data om webbplatsen via Installer. Ingen data från användaren själv kommer att delas.

en: This action is not allowed
sv: Denna åtgärd är inte tillåten

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Translating content created with page builders
sv: Översättning av innehåll skapat med sidbyggare

en: How to translate Block editor content
sv: Hur man översätter innehåll från Block-redigeraren

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
sv: Aktivera det nu

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
sv: Din WPML-installation kan orsaka problem med Block-redigeraren

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
sv: Du använder WPML Translation Management utan String Translation. Vissa av översättningarna kanske inte fungerar på detta sätt. Vänligen ladda ner och installera WPML String Translation innan du översätter innehållet från Block-redigeraren.

note: translators: %s is the product name,
en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
sv: För att enkelt översätta %s behöver du lägga till följande WPML-komponenter:

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
sv: Ditt WPML Blog-konto tillåter dig endast att manuellt översätta Elementor-innehåll

note: translators: %1$s, %3$s, %6$s and %7$s are opening and closing link tags, %2$s and %5$s are the product name, %3$s are break tags.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
sv: %1$sLär dig hur du översätter %2$s innehåll manuellt%3$s %4$sAlternativt, för att översätta %5$s innehåll med hjälp av Advanced Translation Editor, automatisk översättning, professionella tjänster eller av andra användare på din webbplats %6$suppgradera till WPML CMS-konto%7$s.

note: translators: %1$s is the product name, %2$s and %3$s are opening and closing link tag.
en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
sv: För att översätta innehåll skapat med %1$s behöver du %2$sinstallera WPML String Translation%3$s

note: translators: %1$s and %3$s are opening and closing link tags, %2$s is the product name.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
sv: %1$sLär dig hur du översätter %2$s innehåll%3$s

en: Download
sv: Ladda ner

en: Install
sv: Installera

en: Activating...
sv: Aktiverar...

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Error
sv: Fel

note: translators: %s will be replaced with a list of plugins or themes.
en: One more step before you can translate on %s
sv: Ett steg till innan du kan översätta på %s

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
sv: Du behöver aktivera WPML:s Translation Editor för att översätta bekvämt.

en: Done.
sv: Klar.

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
sv: Något gick fel. Vänligen försök igen eller kontakta supporten.

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en: and
sv: och

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
sv: , och

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
sv: WPML är inaktiverad eftersom det kräver WordPress version 4.4 eller högre.

en: Manage Translation Management
sv: Hantera Translation Management

en: Manage Languages
sv: Hantera språk

en: Manage Theme and Plugin localization
sv: Hantera tema- och tilläggslokalisering

en: Manage Support
sv: Hantera support

en: Manage WooCommerce Multilingual
sv: Hantera WooCommerce Multilingual

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
sv: Hantera WooCommerce Multilingual. Allt i WCML förutom inställningsfliken.

en: Manage translation of media
sv: Hantera översättning av media

en: Manage Navigation
sv: Hantera Navigation

en: Manage Sticky Links
sv: Hantera Sticky Links

en: Manage String Translation
sv: Hantera Strängöversättning

en: Manage Translation Analytics
sv: Hantera Översättningsanalys

en: Manage WPML Menus Sync
sv: Hantera WPML Menysynkronisering

en: Manage Taxonomy Translation
sv: Hantera Taxonomiöversättning

en: Manage Troubleshooting
sv: Hantera Felsökning

en: Translation options
sv: Översättningsalternativ

en: As early as possible
sv: Så tidigt som möjligt

en: Later in the head section (priority %d)
sv: Senare i head-sektionen (prioritet %d)

en: SEO Options
sv: SEO-alternativ

en: Display alternative languages in the HEAD section.
sv: Visa alternativa språk i HEAD-sektionen.

en: Position of hreflang links
sv: Position för hreflang-länkar

en: A user does not have a proper license to enable ATE.
sv: En användare har inte en giltig licens för att aktivera ATE.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
sv: Tack för att du registrerar WPML på denna webbplats. Du kommer att få automatiska uppdateringar när nya versioner finns tillgängliga.

en: PHP %1$s and above are recommended.
sv: PHP %1$s och senare rekommenderas.

en: Find how you can update PHP.
sv: Ta reda på hur du kan uppdatera PHP.

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Memory usage
sv: Minnesanvändning

en: Max execution time
sv: Max exekveringstid

en: Max input vars
sv: Max inmatningsvariabler

en: Utf8mb4 charset
sv: Utf8mb4 teckenuppsättning

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
sv: Vissa WPML String Translation-funktioner kanske inte fungerar korrekt utan utf8mb4-teckenstöd.

en: WordPress %s or later is required.
sv: WordPress %s eller senare krävs.

en: REST enabled
sv: REST aktiverad

en: eval() availability from Suhosin
sv: eval()-tillgänglighet från Suhosin

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Available
sv: Tillgänglig

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
sv: WPML behöver minst 208 KB tillgänglig stackstorlek på PHP 8.3+; vänligen ställ in “zend.max_allowed_stack_size” till minst 256 KB och “zend.reserved_stack_size” till minst 48 KB i din php.ini-fil. Efter dessa ändringar, starta om din webbserver.

en: Available Stack Size
sv: Tillgänglig stackstorlek

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
sv: Översätter %1$s? Använd %2$s-tabellen för enklare översättning.

en:  %s translation
sv: %s översättning

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not create a cache directory in %s
sv: WPML kunde inte skapa en cache-katalog i %s

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not write in the cache directory: %s
sv: WPML kunde inte skriva i cache-katalogen: %s

en: Localization options
sv: Lokaliseringsalternativ

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
sv: Ladda automatiskt temats .mo-fil med “load_textdomain”

en: Enter textdomain:
sv: Ange textdomän:

en: Scanning now, please don't close this page.
sv: Skannar nu, vänligen stäng inte denna sida.

en: Scanning Results
sv: Skanningsresultat

en: Failed to update the feedback.
sv: Misslyckades med att uppdatera återkopplingen.

en: Missing key "%s".
sv: Saknar nyckeln “%s”.

en: Translation Feedback
sv: Översättningsåterkoppling

en: Translation rating
sv: Översättningsbetyg

en: Unknown reviewer
sv: Okänd granskare

en: New
sv: Ny

en: Sent to translator
sv: Skickad till översättare

en: Translator replied
sv: Översättaren svarade

en: Replied
sv: Besvarad

en: Admin replied
sv: Admin svarade

en: Sent to translation service
sv: Skickad till översättningstjänst

en: E-mail sent to translation service
sv: E-post skickad till översättningstjänst

en: Translation fixed
sv: Översättning fixad

en: Approved
sv: Godkänd

en: Send to translator
sv: Skicka till översättare

en: Reply to translator
sv: Svara till översättare

en: Reply to admin
sv: Svara till admin

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
sv: %1s kan inte ta emot återkoppling om översättningen automatiskt. Vänligen logga in på %1s webbplats och rapportera dessa problem manuellt.

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
sv: Ett e-postmeddelande har skickats till %s för att rapportera problemet. Vänligen kontrollera din e-post för en återkoppling från dem.

en: Issue tracking in %s
sv: Problemspårning i %s

en: Translator
sv: Översättare

en: Translation Service
sv: Översättningstjänst

en: Could not send the report to %s.
sv: Kunde inte skicka rapporten till %s.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
sv: Detta innebär att %s ännu inte är medveten om problemet i översättningen och inte kan åtgärda det.

en: Could not fetch the status from %s.
sv: Kunde inte hämta statusen från %s.

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
sv: Låt oss få det att fungera för dig. Vänligen kontakta %1sWPML support%2s och ge dem följande feldetaljer:

en: Show details
sv: Visa detaljer

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
sv: WPML kan inte kommunicera med den externa översättningstjänsten. Se till att WPML Translation Management är aktivt.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
sv[0]: %d återkoppling uppdaterades.
sv[1]: %d återkopplingar uppdaterades.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
sv[0]: %d återkoppling flyttades till papperskorgen.
sv[1]: %d återkopplingar flyttades till papperskorgen.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
sv: De borttagna återkopplingarna kommer att raderas permanent efter %d dagar.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
sv[0]: %d återkoppling återställdes.
sv[1]: %d återkopplingar återställdes.

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
sv[0]: %d återkoppling raderades permanent.
sv[1]: %d återkopplingar raderades permanent.

en: Want to know if recent translations you received have problems?
sv: Vill du veta om nyligen mottagna översättningar har problem?

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
sv: Du har fått tillbaka flera jobb från översättning och de visas nu på din webbplats.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
sv: WPML låter dig öppna dessa sidor för återkoppling, så att besökare kan berätta för dig om de märker något fel.

en: Enable Translation Feedback
sv: Aktivera översättningsåterkoppling

en: Learn more about translation feedback
sv: Lär dig mer om översättningsåterkoppling

en: local translator
sv: lokal översättare

en: Unknown remote translation service
sv: Okänd extern översättningstjänst

en: All
sv: Alla

en: Trash
sv: Papperskorg

en: For "%s"
sv: För “%s”

en: Average rating - %s
sv: Genomsnittligt betyg - %s

en: Issues with translations
sv: Problem med översättningar

en: Select All
sv: Markera alla

en: Feedback list navigation
sv: Navigering av återkopplingslista

en: First page
sv: Första sidan

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: of
sv: av

en: Select bulk action
sv: Välj massåtgärd

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärder

en: Mark as fixed
sv: Markera som åtgärdad

en: Mark as new
sv: Markera som ny

en: Move to trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: No feedback found.
sv: Ingen återkoppling hittades.

en: Restore
sv: Återställ

en: Delete permanently
sv: Radera permanent

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: Rating
sv: Betyg

en: Translated post
sv: Översatt inlägg

en: Date
sv: Datum

en: Select Validation
sv: Välj validering

en: Review
sv: Granska

en: View post
sv: Visa inlägg

en: Translation:
sv: Översättning:

en: Edit translation
sv: Redigera översättning

en: Original post:
sv: Ursprungligt inlägg:

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Feedback:
sv: Återkoppling:

en: Edit feedback
sv: Redigera återkoppling

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Translated by:
sv: Översatt av:

en: Corrected by:
sv: Korrigerad av:

en: Reviewed by:
sv: Granskad av:

en: Add a note to the translator
sv: Lägg till en anteckning till översättaren

en: Add a note to the administrator
sv: Lägg till en anteckning till administratören

en: Communication:
sv: Kommunikation:

en: Reply to translator:
sv: Svara till översättaren:

en: Reply to admin:
sv: Svara till administratören:

en: No translator available for this language pair.
sv: Ingen översättare tillgänglig för detta språkpar.

en: Translation Feedback button on front-end:
sv: Knapp för översättningsåterkoppling på frontendsidan:

en: Icon style:
sv: Ikonstil:

en: Show Translation Feedback module for these languages:
sv: Visa modul för översättningsåterkoppling för dessa språk:

en: Expiration date for Translation Feedback module:
sv: Utgångsdatum för modul för översättningsåterkoppling:

en: Enable Translation Feedback module
sv: Aktivera modul för översättningsåterkoppling

en: Show on the left side of the screen
sv: Visa på vänster sida av skärmen

en: Show on the right side of the screen
sv: Visa på höger sida av skärmen

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
sv: Jag kommer att lägga till den manuellt (%1$sinstruktioner%2$s)

en: Do not show it
sv: Visa inte

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
sv: Be om återkoppling om översatt innehåll som var %1$s under de senaste %2$s %3$s

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
sv: Be alltid om återkoppling (ingen tidsgräns för återkoppling)

en: published or updated
sv: publicerat eller uppdaterat

en: published
sv: publicerat

en: updated
sv: uppdaterat

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: week(s)
sv: vecka(or)

en: month(s)
sv: månad(er)

en: Rate translation
sv: Betygsätt översättning

en: Thank you for your rating!
sv: Tack för ditt betyg!

en: Thank you for your rating and comment!
sv: Tack för ditt betyg och kommentar!

en: This page was translated from:
sv: Denna sida översattes från:

en: Please rate this translation:
sv: Vänligen betygsätt denna översättning:

en: Your rating:
sv: Ditt betyg:

en: It is perfect!
sv: Den är perfekt!

en: It is OK
sv: Den är OK

en: It could be improved
sv: Den kan förbättras

en: I can see a lot of language errors
sv: Jag kan se många språkfel

en: I can't understand anything
sv: Jag förstår ingenting

en: Change
sv: Ändra

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
sv: Vänligen ge några exempel på fel och hur du skulle förbättra dem:

en: Send
sv: Skicka

en: If you are a human, do not fill in this field.
sv: Om du är en människa, fyll inte i detta fält.

en: Rate translation of this page
sv: Betygsätt översättningen av denna sida

en: Translation Priority
sv: Översättningsprioritet

en: Translation Priorities
sv: Översättningsprioriteringar

en: All Translation Priorities
sv: Alla översättningsprioriteringar

en: Edit Translation Priority
sv: Redigera översättningsprioritet

en: Update Translation Priority
sv: Uppdatera översättningsprioritet

en: Add new Translation Priority
sv: Lägg till ny översättningsprioritet

en: New Translation Priority Name
sv: Nytt namn på översättningsprioritet

en: Optional
sv: Valfri

en: Required
sv: Obligatorisk

en: Not needed
sv: Behövs inte

en: User not found
sv: Användaren hittades inte

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
sv: Du är översättningsansvarig för %s. Denna roll låter dig hantera allt relaterat till översättning för denna webbplats.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
sv: Innan du kan börja skicka innehåll för översättning behöver du slutföra en kort konfiguration.

en: Set-up the translation
sv: Konfigurera översättningen

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
sv: * Kom ihåg, ditt användarnamn för %1$s är %2$s. Om du behöver hjälp med ditt lösenord, använd lösenordsåterställningen på inloggningssidan.

en: At your service
sv: Till din tjänst

en: Administrator for %s
sv: Administratör för %s

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
sv: Du är nu översättningsansvarig för %s - åtgärd krävs

en: The role was not found.
sv: Rollen hittades inte.

en: The user could not be created
sv: Användaren kunde inte skapas

en: Fix WPML tables collation
sv: Åtgärda WPML-tabellernas kollationering

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
sv: Åtgärdar kollationeringen av WPML-tabeller för att matcha kollationeringen av standard WP-tabeller.

en: Invalid nonce.
sv: Ogiltig nonce.

en: Some parameters are missing for this request.
sv: Vissa parametrar saknas för denna förfrågan.

en: Running now batch #%d
sv: Kör nu batch #%d

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
sv: Slutfört: %1$d inlägg bearbetades för “%2$s”.

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
sv: Synkronisera lokala jobb-id:n med ATE-jobb

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
sv: Synkronisera lokala jobb-id:n med deras ATE-motsvarigheter. Du kommer behöva uppdatera några administrativa sidor flera gånger för att slutföra processen.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
sv: Denna inställning styrs av en wpml-config.xml-fil. Klicka här för att låsa upp och åsidosätta denna inställning.

en: Display mode for blog posts has changed
sv: Visningsläge för blogginlägg har ändrats

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
sv: Fram till nu var din webbplats inställd på att visa “alla blogginlägg”, även om de inte är översatta. Den funktionen har nu ersatts med ett bättre och mer komplett översättningsläge.

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
sv: Vilka blogginlägg vill du visa på din webbplats översättningar?

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
sv: Blogginlägg från webbplatsens standardspråk, eller översättningar när de finns

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
sv: Endast översatta blogginlägg (visa aldrig inlägg från standardspråket på översättningsspråk)

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
sv: Tack för ditt val. Du kan alltid ändra ditt val i %sInställningar för översättning av inläggstyper%s.

en: The upgrade is complete.
sv: Uppgraderingen är klar.

en: %d items remaining...
sv: %d objekt återstår...

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
sv: WPML behöver uppgradera inläggets mediainformation.

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
sv: Vi kunde inte slutföra hela processen i en förfrågan. Vänligen klicka på knappen “Uppgradera” för att fortsätta.

en: Starting...
sv: Startar...

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
sv: Följande undantag har inträffat under migreringen, vänligen försök igen senare eller kontakta support om problemet kvarstår.

en: Choose language:
sv: Välj språk:

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
sv: Vill du att WordPress-administrationen ska vara på ett annat språk?

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
sv: WPML låter varje användare välja administrationsspråk, oberoende av språket som besökare ser på webbplatsens framsida.

en: Go to your %s to choose your admin language.
sv: Gå till din %s för att välja ditt administrationsspråk.

en: profile
sv: profil

en: WPML->Settings
sv: WPML->Inställningar

note: translators: %s link to WPML Settings page
en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
sv: WPML kommer att inkludera en språkväljare på WordPress inloggningssida. För att ändra detta, gå till %s.

en: Login Page:
sv: Inloggningssida:

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
sv: Din webbplats har för närvarande språkbyte för inloggningssidan inaktiverat.

en: %s item | %s items
sv[0]: %s objekt
sv[1]: %s objekt

en: Flag for %s
sv: Flagga för %s

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
sv: spara om webbplatsens permalänkar

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
sv: Du kan behöva %s.

en: The URL of the HTML file is required
sv: URL:en för HTML-filen krävs

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
sv: Du försöker använda en extern URL: detta är inte tillåtet.

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
sv: Ett försök att öppna den angivna URL:en som en rotsida misslyckades med följande fel:

en: -- Please select --
sv: -- Vänligen välj --

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
sv: Du behöver konfigurera minst ett språk till för att komma åt skärmarna “Lokalisering av tema och tillägg” och “Mediaöversättning”.

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
sv: %1$s (nuvarande locale: %2$s) - föreslagna locale(s): %3$s

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
sv: WordPress kan inte automatiskt ladda ner översättningar för följande språk:

en: Edit Languages
sv: Redigera språk

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
sv: För att åtgärda, öppna “%s” och ställ in värdena för “standardlocale” som visas ovan.

en: All Languages
sv: Alla språk

en: Display on language:
sv: Visa på språk:

note: translators: "WPML Site Languages section" is the title of the WPML settings page where administrators can configure the site's languages
en: WPML Site Languages section
sv: WPML Webbplatsspråk-sektion

note: translators: "Language section" refers to the language settings in user profile
en: Language section
sv: Språkavsnitt

note: translators: %1$s will be replaced with link to "WPML Site Languages section", %2$s will be replaced with link to profile "Language section"
en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
sv: Med WPML aktiverat kan du ställa in webbplatsens språk från %1$s.<br>För att ändra språket i din WordPress-administration, gå till %2$s i din användarprofil.

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
sv: WPML kunde inte ladda konfigurationsfilerna som din webbplats behöver.

en: Detailed error log
sv: Detaljerad fellogg

en: Retry
sv: Försök igen

en: Remote XML Config Log
sv: Fjärr-XML-konfigurationslogg

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
sv: WPML behöver ladda konfigurationsfiler som talar om hur den ska översätta ditt tema och de tillägg du använder. Om det uppstår problem, använd knappen Försök igen. Om problemet kvarstår, kontakta WPML-support, visa feldetaljerna och vi hjälper dig att lösa det.

en: Details
sv: Detaljer

en: The remote XML Config Log is empty
sv: Fjärr-XML-konfigurationsloggen är tom

en: Clear log
sv: Rensa logg

en: This post is also available in:
sv: Detta inlägg finns också på:

en: Network settings
sv: Nätverksinställningar

en: Configure
sv: Konfigurera

en: delete it permanently
sv: radera det permanent

en: restore
sv: återställa

en: Last Update Time could not be determined
sv: Senaste uppdateringstid kunde inte fastställas

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
sv: WPML kan inte fungera eftersom det kräver ett inaktiverat PHP-tillägg!

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
sv: För att säkerställa och förbättra säkerheten på din webbplats använder WPML

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
sv: Filter-tillägget är aktiverat som standard från och med PHP 5.2.0. Före denna tid användes ett experimentellt PECL-tillägg,
                men PECL-versionen rekommenderas inte längre att användas eller uppdateras. (källa:

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
sv: Filter-tillägget är aktiverat som standard från och med PHP 5.2, därför måste det ha inaktiverats av antingen dig eller din värd.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
sv: För att aktivera det måste antingen du eller din värd öppna din webbplats php.ini-fil och antingen:

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
sv: Ta bort strängen “filter_var” från “disable_functions”-direktivet eller...

en: Add the following line:
sv: Lägg till följande rad:

en: Your php.ini file is located at
sv: Din php.ini-fil finns på

en: Messages and notifications
sv: Meddelanden och aviseringar

en: Restore messages and notification
sv: Återställ meddelanden och aviseringar

en: Apply to all users
sv: Tillämpa på alla användare

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
sv: Återställ avfärdade och dolda meddelanden och aviseringar.

en: Remove all messages and notifications
sv: Ta bort alla meddelanden och aviseringar

en: Remove all messages and notifications, for all users.
sv: Ta bort alla meddelanden och aviseringar för alla användare.

en: Unauthorized
sv: Obehörig

en: Select Language
sv: Välj språk

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
sv: WPML kan inte aktiveras tillsammans med dessa äldre plugins:

en: WPML will be deactivated
sv: WPML kommer att inaktiveras

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
sv: Dessa plugins är kända för att ha kompatibilitetsproblem med WPML:

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: WPML capabilities
sv: WPML-behörigheter

en: Translation preferences
sv: Översättningsinställningar

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
sv: Översättningsinställningarna för detta fält styrs av en XML-konfigurationsfil för språk. Om du vill styra det manuellt, ta bort posten från konfigurationsfilen.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
sv: För att synkronisera värden för översättningar måste du aktivera WPML:s översättningshanteringsmodul.

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
sv: Fel: Något är fel med fältvärdet. Översättningsinställningar kan inte ställas in.

en: Choose what to do when translating content with this field:
sv: Välj vad som ska göras när innehåll med detta fält översätts:

en: Copy from original to translation
sv: Kopiera från original till översättning

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
sv: WPML kommer att kopiera detta fält från %s när du sparar detta inlägg.

en: Missing post ID
sv: Saknat inläggs-ID

note: translators: Post id.
en: No such post for ID = %d
sv: Inget sådant inlägg för ID = %d

en: Translation
sv: Översättning

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
sv: %1$s är översatt via WPML. %2$sKlicka här för att ändra översättningsalternativ.%3$s

en: Slugs are currently not translated.
sv: Sluggar översätts för närvarande inte.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
sv: Sluggar översätts för närvarande. Klicka på länken ovan för att redigera översättningarna.

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
sv: Översättning av sluggar är för närvarande inaktiverad i WPML. %1$sKlicka här för att aktivera.%2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
sv: %1$s är inte översatt. %2$sKlicka här för att göra denna inläggstyp översättningsbar.%3$s

en: The original has been deleted!
sv: Originalet har raderats!

en: No Batch
sv: Ingen batch

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Complete
sv: Slutförd

en: In progress - needs retry
sv: Pågående - behöver nytt försök

en: Translation entry not found for: %d
sv: Översättningspost hittades inte för: %d

en: translate
sv: översätt

en: string not registered
sv: sträng ej registrerad

en: Multiple options
sv: Flera alternativ

en: some strings might be not registered
sv: vissa strängar kanske inte är registrerade

en:  - (needs update)
sv:  - (behöver uppdatering)

en: Preferences saved.
sv: Inställningar sparade.

en: Translation requests cancelled.
sv: Översättningsförfrågningar avbrutna.

en: No Translation requests selected.
sv: Inga översättningsförfrågningar valda.

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
sv: Autentisering misslyckades ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
sv: Misslyckades med att välja översättningstjänst ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
sv: Misslyckades med att välja översättningstjänst ( serviceId: %d )

en: Processing translations...
sv: Bearbetar översättningar...

en: Finalizing upgrade...
sv: Slutför uppgradering...

en: Missing step
sv: Saknat steg

en: Resume Upgrade Process
sv: Återuppta uppgraderingsprocessen

en: Run Upgrade Process
sv: Kör uppgraderingsprocessen

en: WPML requires database upgrade
sv: WPML kräver databasuppgradering

en: This normally takes a few seconds, but may last up to several minutes of very large databases.
sv: Detta tar normalt några sekunder, men kan ta upp till flera minuter för mycket stora databaser.

en: Starting the upgrade process...
sv: Startar uppgraderingsprocessen...

en: Creating new tables...
sv: Skapar nya tabeller...

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
sv: <strong>WPML-meddelande:</strong> Uppgraderingar till denna version stöds endast från versionerna %1$s och högre. För att uppgradera från version %2$s, ladda först ner <a%3$s>2.0.4</a>, gör databasuppgraderingen och gå sedan till denna version.

en: WP Menus Sync
sv: WP Menysynkronisering

en: Translations:
sv: Översättningar:

en: edit translation
sv: redigera översättning

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: Synchronize menus between languages.
sv: Synkronisera menyer mellan språk.

en: Translation of
sv: Översättning av

en: none
sv: ingen

en: not translated in current language
sv: ej översatt till aktuellt språk

en: Menu Option: auto_add
sv: Menyalternativ: auto_add

en: Menu(s) syncing complete.
sv: Menysynkronisering slutförd.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
sv: Din meny innehåller anpassade objekt som du behöver översätta med hjälp av WPML:s strängöversättning.

en: 1. Translate these strings:
sv: 1. Översätt dessa strängar:

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
sv: 2. När du är klar med översättningen, återvänd hit och kör menysynkroniseringen igen. Detta kommer att använda strängarna du översatt för att uppdatera menyerna.

en: Translate menu strings and URLs for:
sv: Översätt menysträngar och URL:er för:

en: Remove comments that don't match the content's language
sv: Ta bort kommentarer som inte matchar innehållets språk

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
sv: Detta kommer att kontrollera efter kommentarer som har ett annat språk än innehållet de tillhör. Om sådana hittas kan vi radera dessa kommentarer åt dig. Vi kallar dessa för “föräldralösa kommentarer”.

en: Check for orphan comments
sv: Sök efter föräldralösa kommentarer

en: Checking...
sv: Kontrollerar...

en: Good news! Your site has no orphan comments.
sv: Goda nyheter! Din webbplats har inga föräldralösa kommentarer.

en: %s orphan comments found.
sv: %s föräldralösa kommentarer hittades.

en: Clean orphan comments
sv: Rensa föräldralösa kommentarer

en: * The clean task may take several minutes to complete.
sv: * Rensningsuppgiften kan ta flera minuter att slutföra.

en: Deleted comments:
sv: Raderade kommentarer:

en: Post not found
sv: Inlägg hittades inte

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
sv: <p>Vissa taxonomitermer är inte synkroniserade mellan språk. Detta innebär att innehåll på vissa språk inte kommer att ha rätt taggar eller kategorier.</p>
    			 <p>För att synkronisera taxonomierna behöver du gå igenom var och en av dem från följande lista och klicka på knappen “Uppdatera taxonomihierarki”.</p>

en: Valid
sv: Giltig

en: Not valid
sv: Ej giltig

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
sv: Denna information gör det möjligt för vårt supportteam att se versionerna av WordPress, plugins och tema på din webbplats. Ange denna information om det begärs i vårt supportforum. Inga lösenord eller annan konfidentiell information ingår.

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
sv: Uppladdningskatalogen kan inte skapas. Kontrollera dina behörigheter.

en: Upload dir is not writable
sv: Uppladdningsmappen är inte skrivbar

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
sv: Redigera språk

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
sv: Denna tabell låter dig redigera språk för din webbplats. Varje rad representerar ett språk.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
sv: För varje språk behöver du ange följande information:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
sv: Kod:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
sv: ett unikt värde som identifierar språket. När den väl har angetts kan språkkoden inte ändras.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
sv: Översättningar:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
sv: hur språknamnet kommer att visas på olika språk.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
sv: Flagga:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
note: translators: %s: link to flag documentation
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
sv: flaggan som ska visas bredvid språket (valfritt). Du kan antingen ladda upp din egen flagga eller använda en av WPML:s inbyggda flaggbilder. Läs mer om <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">att använda flaggor</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
sv: Standardlokal:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
sv: Detta bestämmer lokalvärdet för detta språk. Du bör kontrollera namnet på WordPress lokaliseringsfil för att ställa in detta korrekt.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
sv: Koda webbadresser:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
sv: ja/nej, avgör om URL:er på detta språk är kodade eller använder ASCII-tecken (lämna “nej” om du är osäker).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
sv: koden som Google förväntar sig för detta språk. Hreflang bör innehålla åtminstone språkkoden (vanligtvis bestående av två bokstäver), eller om du vill ange land/region, bör det vara samma information som lokalnamnet, men i ett något annorlunda format. Om lokalen för kanadensisk franska är fr_CA, skulle motsvarande hreflang vara fr-ca. Istället för ett understreck, använd ett bindestreck (-) och alla bokstäver ska vara gemener.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
sv: Språkmappning:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: To use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
sv: För att använda automatisk översättning med ett anpassat eller landspecifikt språk måste du mappa det till ett stött språk. Läs mer om <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">att använda automatisk översättning med anpassade språk</a>.

en: Language name
sv: Språknamn

en: Code
sv: Kod

en: Translation (new)
sv: Översättning (ny)

en: Default locale
sv: Standardlokal

en: Encode URLs
sv: Koda URL:er

en: Language mapping
sv: Språkmappning

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
sv: Observera: språkkoder kan inte ändras efter att språk har lagts till. Se till att du anger rätt kod.

en: Back to languages
sv: Tillbaka till språk

en: Add Language
sv: Lägg till språk

en: Custom flag
sv: Anpassad flagga

en: Upload custom flag
sv: Ladda upp anpassad flagga

en: (allowed: %s)
sv: (tillåtna: %s)

en: WPML flag
sv: WPML-flagga

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Delete
sv: Radera

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
sv: Är du säker på att du vill radera detta språk?%sALL data associerad med detta språk kommer att RADERAS!

en: Please, enter valid data.
sv: Vänligen ange giltiga data.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
sv: Fel vid tillägg av översättning %1$s för %2$s.

en: Error uploading flag file.
sv: Fel vid uppladdning av flaggfil.

en: Adding language failed.
sv: Tillägg av språk misslyckades.

en: Error adding native name.
sv: Fel vid tillägg av inhemskt namn.

en: Error adding flag.
sv: Fel vid tillägg av flagga.

en: The Language code already exists.
sv: Språkkoden finns redan.

en: The Language name already exists.
sv: Språknamnet finns redan.

en: The default locale already exists.
sv: Standardlokalen finns redan.

en: The hreflang already exists.
sv: Hreflang finns redan.

en: Invalid character in language code.
sv: Ogiltigt tecken i språkkod.

en: Please, enter required data.
sv: Vänligen ange obligatoriska uppgifter.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
sv: Fel: Detta är ett inbyggt språk. Du kan inte radera det.

en: The language %s was deleted.
sv: Språket %s raderades.

en: Error: Language not found.
sv: Fel: Språket hittades inte.

en: File extension not allowed.
sv: Filändelsen är inte tillåten.

en: Setup WPML
sv: Konfigurera WPML

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
sv: WPML Multilingual CMS-pluginet är för närvarande inte aktiverat.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
sv: Gå till sidan %1$sPlugins%2$s och aktivera WPML Multilingual CMS-pluginet innan du försöker konfigurera det.

en: This screen contains the language settings for your site.
sv: Denna skärm innehåller språkinställningarna för din webbplats.

en: Site Languages
sv: Webbplatsens språk

en: Language URL format
sv: Format för språk-URL

en: Admin language
sv: Adminspråk

en: Hide languages
sv: Dölj språk

en: Make themes work multilingual
sv: Gör teman flerspråkiga

en: Browser language redirect
sv: Omdirigering baserat på webbläsarspråk

en: WPML love
sv: WPML-kärlek

en: These languages are enabled for this site:
sv: Dessa språk är aktiverade för denna webbplats:

en: Change default language
sv: Ändra standardspråk

en: Add / Remove languages
sv: Lägg till / Ta bort språk

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
sv: Välj hur du vill avgöra vilket språk besökare ser innehållet på

en: Different languages in directories
sv: Olika språk i kataloger

en: Use directory for default language
sv: Använd katalog för standardspråk

en: What to show for the root url:
sv: Vad du ska visa för rotadressen:

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
sv: Aktivera alternativet <strong>Använd katalog för standardspråk</strong> för att visa samma startsida för alla besökare, oavsett språk. Detta kräver att du ställer in en rotsida.

en: HTML file
sv: HTML-fil

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
sv: Ange en sökväg – <strong>absolut</strong> eller <strong>relativ</strong> – till WordPress installationsmapp

en: Please select what to show for the root url.
sv: Välj vad som ska visas för rot-URL:en.

en: A page
sv: En sida

en: Please save the settings first by clicking Save.
sv: Vänligen spara inställningarna först genom att klicka på Spara.

en: Edit root page.
sv: Redigera rotsida.

en: Create root page.
sv: Skapa rotsida.

en: Hide language switchers on the root page
sv: Dölj språkväljare på rotsidan

en: It looks like languages per directories will not function.
sv: Det verkar som att språk per katalog inte kommer att fungera.

en: This can be a result of either:
sv: Detta kan bero på antingen:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
sv: Dina serverinställningar tillåter inte språk i kataloger.

en: Learn more about the required server settings.
sv: Lär dig mer om de nödvändiga serverinställningarna.

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
sv: URL-omskrivning är inte aktiverat på din webbserver.

en: The web server cannot write to the .htaccess file
sv: Webbservern kan inte skriva till .htaccess-filen

en: How to fix
sv: Hur man åtgärdar

en: A different domain per language
sv: En annan domän per språk

en: This option is not yet available for Multisite installs
sv: Det här alternativet är ännu inte tillgängligt för Multisite-installationer

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
sv: Skicka sessionsargument mellan domäner via språkväljaren

en: Pass arguments via GET (the url)
sv: Skicka argument via GET (URL:en)

en: Pass arguments via POST
sv: Skicka argument via POST

en: Disable this feature
sv: Inaktivera denna funktion

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
sv: Datan kommer att krypteras med algoritmen %s.

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
sv: Eftersom kryptering inte stöds på din värd kommer datan endast att ha en grundläggande kodning med bse64-algoritmen.

en: Learn more about passing data between domains
sv: Lär dig mer om att skicka data mellan domäner

en: Language name added as a parameter
sv: Språknamn tillagt som en parameter

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
sv: För att aktivera alternativet <strong>Använd katalog för standardspråk</strong> behöver du <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>ange vad som ska visas för din webbplats rotkatalog-URL</a>.

en: Default flag format
sv: Standardformat för flagga

en: Default admin language:
sv: Standardspråk för admin:

en: Default language (currently %s)
sv: Standardspråk (för närvarande %s)

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
sv: Varje användare kan välja adminspråk. Du kan redigera dina språkinställningar genom att besöka din <a href="%s">profilsida</a>.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
sv: Du kan helt dölja innehåll på specifika språk från besökare och sökmotorer, men fortfarande se det själv. Detta möjliggör granskning av pågående översättningar.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
sv: Denna funktion gör teman flerspråkiga utan att behöva redigera deras PHP-filer.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
sv: Justera ID:n för flerspråkig funktionalitet

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
sv: WPML kan automatiskt omdirigera besökare enligt webbläsarens språk.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
sv: Denna funktion använder Javascript. Se till att din webbplats inte har JS-fel.

en: Disable browser language redirect
sv: Inaktivera omdirigering baserat på webbläsarspråk

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
sv: Omdirigera besökare baserat på webbläsarspråk endast om översättningar finns

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
sv: Omdirigera alltid besökare baserat på webbläsarspråk (omdirigera till startsidan om översättningar saknas)

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
sv: Kom ihåg besökarens språkpreferens i %s timmar (ange 24 eller multiplar av det).

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
sv: Din webbläsare verkar inte tillåta att cookies sätts.

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
sv: Omdirigering baserat på webbläsarspråk kan påverka indexeringen av din webbplats

en: learn more
sv: lär dig mer

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
sv: Berätta för världen att din webbplats är flerspråkig med WPML (placerar ett meddelande i din webbplats sidfot) - <a href="%s">läs mer</a>

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing link tags, %3$s is the default language name.
en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
sv: %1$sMenysynkronisering%2$s kommer att synkronisera menystrukturen från standardspråket för %3$s till sekundära språk.

en: Select all items
sv: Välj alla objekt

en: Action
sv: Åtgärd

en: Nothing to sync.
sv: Inget att synkronisera.

en: Select row
sv: Välj rad

en: Add menu translation:  %s
sv: Lägg till menyöversättning: %s

en: Apply changes
sv: Tillämpa ändringar

en: Syncing menus %1 of %2
sv: Synkroniserar menyer %1 av %2

en: The selected menus have been synchonized.
sv: De valda menyerna har synkroniserats.

en: No menus found
sv: Inga menyer hittades

en: Menu translation in %s
sv: Menyöversättning på %s

en: Auto-generated title. Click to edit.
sv: Automatiskt genererad titel. Klicka för att redigera.

en: Sync
sv: Synkronisera

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
sv: Menyerna på denna sida kanske inte synkroniseras eftersom det kräver fler inmatningsvariabler. Vänligen ändra inställningen %1$s i dina php.ini- eller .htaccess-filer till %2$s eller mer.

en: Nothing Sync
sv: Inget att synkronisera

en: Item will be added
sv: Objektet kommer att läggas till

en: Item will be removed
sv: Objektet kommer att tas bort

en: Item cannot be added (parent not translated)
sv: Objektet kan inte läggas till (överordnat objekt inte översatt)

en: Item changed position
sv: Objektet ändrade position

en: Item will be copied
sv: Objektet kommer att kopieras

en: Strings for menus will be updated
sv: Strängar för menyer kommer att uppdateras

en: URLs for menus will be updated
sv: URLer för menyer kommer att uppdateras

en: Menu Options will be updated
sv: Menyalternativ kommer att uppdateras

en: Untranslated strings for menus
sv: Oöversatta strängar för menyer

en: Untranslated URLs for menus
sv: Oöversatta URLer för menyer

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: Rename label to %s
sv: Byt namn på etikett till %s

en: Update URL to %s
sv: Uppdatera URL till %s

en: Untranslated URL %s
sv: Oöversatt URL %s

en: Change menu order for %s
sv: Ändra menyordning för %s

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Update %1$s menu option to %2$s
sv: Uppdatera %1$s menyalternativ till %2$s

en: Untranslated string %s
sv: Oöversatt sträng %s

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
sv: De valda strängarna kan nu översättas med hjälp av %1$s Strängöversättning %2$s skärmen

en: WPML has been reset for the selected site.
sv: WPML har återställts för den valda webbplatsen.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
sv: WPML har inaktiverats för den valda webbplatsen.

en: WPML has been activated for the selected site.
sv: WPML har aktiverats för den valda webbplatsen.

en: WPML Network Setup
sv: WPML Nätverksinställning

en: Search
sv: Sök

en: Site
sv: Webbplats

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Visit
sv: Besök

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Active
sv: Aktiv

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
sv: Du är på väg att återställa WPML för denna webbplats: %s.

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
sv: All översättningsdata kommer att gå förlorad om du återställer WPML:s data. De kan inte återställas senare.

en: Reset
sv: Återställ

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
sv: Detta dokument är en kopia av %s och underhålls av WPML.

en: Translate independently
sv: Översätt självständigt

en: Language of this %s
sv: Språk för denna %s

en: edit terms
sv: redigera termer

en: Connect with translations
sv: Anslut till översättningar

en: Make %s the original language for this %s
sv: Gör %s till originalspråk för denna %s

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
sv: Var god se till att spara ditt inlägg, om du har gjort några ändringar, innan du fortsätter med denna åtgärd!

en: Loading
sv: Laddar

en: Type a post title
sv: Skriv en inläggstitel

en: No posts found
sv: Inga inlägg hittades

en: Connect this post?
sv: Ansluta detta inlägg?

en: Assign
sv: Tilldela

en: You are about to connect the current post with these following posts
sv: Du är på väg att ansluta det aktuella inlägget med följande inlägg

en: This is a translation of
sv: Detta är en översättning av

en: Translate this Document
sv: Översätt detta dokument

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
sv: %sAktivera automatisk översättning för utkast%s

en: Translations
sv: Översättningar

en: hide
sv: dölj

en: show
sv: visa

en: duplicate
sv: duplicera

en: --None--
sv: --Ingen--

en: Create duplicate
sv: Skapa dubblett

en: This post is already duplicated.
sv: Detta inlägg är redan duplicerat.

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
sv: Kan inte skapa en dubblett. En översättning pågår.

en:  for
sv:  för

en: Post without a title
sv: Inlägg utan titel

en: Media attachments
sv: Mediabilagor

en: Duplicate uploaded media to translations
sv: Duplicera uppladdad media till översättningar

en: Duplicate featured image to translations
sv: Duplicera utvald bild till översättningar

en: Duplicate uploaded media from original
sv: Duplicera uppladdad media från originalet

en: Duplicate featured image from original
sv: Duplicera utvald bild från originalet

en: Copy content from %s
sv: Kopiera innehåll från %s

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
sv: Denna operation kopierar innehållet från originalspråket till denna översättning. Det är avsett för när du vill börja med originalinnehållet, men fortsätta översätta på detta språk. Denna knapp är endast aktiverad när det inte finns något innehåll i redigeraren.

en: Overwrite with %s content.
sv: Skriv över med %s innehåll.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
sv: Det nuvarande innehållet i denna %s kommer att förloras permanent. WPML kommer att kopiera %s innehållet och ersätta det nuvarande innehållet.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
sv: Denna operation kommer att synkronisera denna översättning med originalspråket. När du redigerar originalet kommer denna översättning att uppdateras omedelbart. Det är avsett när du vill att innehållet på detta språk alltid ska vara detsamma som innehållet på originalspråket.

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
sv: WPML kommer att kopiera %s från %s när du sparar detta inlägg.

en: Never show this
sv: Visa aldrig detta

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
sv: Teknisk support för kunder finns tillgänglig via %sWPML forum%s.

en: Plugin Name
sv: Pluginnamn

en: Not installed
sv: Ej installerad

en: Installed
sv: Installerad

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
sv: För avancerad åtkomst eller för att helt avinstallera WPML och ta bort all språkinformation, använd %sfelsöknings%ssidan.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
sv: För att hämta felsökningsinformation om du ombeds av supportpersonen, använd %sfelsökningsinformations%ssidan.

en: Show
sv: Visa

en: untranslated
sv: oöversatta

en: all
sv: alla

en: in
sv: i

en: to
sv: till

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: any language
sv: vilket språk som helst

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Update Taxonomy Hierarchy
sv: Uppdatera Taxonomihierarki

en: select parent
sv: välj överordnad

en: Select the taxonomy to translate:
sv: Välj taxonomin att översätta:

en: %1$s Translation
sv: %1$s Översättning

en: Hierarchy Synchronization
sv: Hierarkisynkronisering

en: Copy to all languages
sv: Kopiera till alla språk

en: Overwrite existing translations
sv: Skriv över befintliga översättningar

en: Will be removed
sv: Kommer att tas bort

en: Will be added
sv: Kommer att läggas till

en: Legend:
sv: Förklaring:

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
sv: Synkronisera taxonomihierarki enligt: %1$s språk.

en: Target Language
sv: Målspråk

en: Term translation
sv: Termöversättning

en: Original term
sv: Originalterm

en: Label translation
sv: Etikettöversättning

en: Copy from original
sv: Kopiera från original

en: Translation to:
sv: Översättning till:

en: Name
sv: Namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: Change language
sv: Ändra språk

en: loading
sv: laddar

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to the first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to the last page
sv: Gå till sista sidan

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
sv: Taxonomihierarkin är nu synkroniserad.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
sv: Taxonomihierarkin är redan synkroniserad.

en: No %1$s found.
sv: Ingen %1$s hittades.

en: items
sv: objekt

en: item
sv: objekt

en: Translation of %1$s
sv: Översättning av %1$s

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
sv: Översättningar av taxonomi %1$s etiketter och slug

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
sv: För att översätta taxonomietiketter och slug behöver du %s tillägget.

en: Loading ...
sv: Laddar ...

en: %1$s terms (in original language)
sv: %1$s termer (på originalspråk)

en: Add translation
sv: Lägg till översättning

en: Original language
sv: Originalspråk

en: This term has additional meta fields:
sv: Denna term har ytterligare metafält:

en: Wrong nonce
sv: Fel nonce

note: translators: %s is replaced by the name of the taxonomy.
en: Adding translation for: %s.
sv: Lägger till översättning för: %s.

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
sv: Tema- och tilläggskompatibilitet med WPML

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
sv: Konfigurationen för kompatibilitet mellan dina aktiva tillägg och tema uppdateras automatiskt dagligen.

en: Last checked on %s
sv: Senast kontrollerad den %s

en: Update
sv: Uppdatera

en: WPML Settings
sv: WPML-inställningar

en: WPML settings
sv: WPML-inställningar

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
sv: översättningsjobb uppdaterade

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
sv: Delvis klart.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
sv: Det kan finnas mer innehåll att åtgärda: vänligen upprepa processen.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
sv: Delvis klart

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: Disable cache for language switcher templates
sv: Inaktivera cache för språkväxlarmallar

en: Enable cache for language switcher templates
sv: Aktivera cache för språkväxlarmallar

en: Your Automatic Translation account id is
sv: Ditt konto-id för automatisk översättning är

en: Clean up
sv: Rensa upp

en: Please make backup of your database before using this.
sv: Vänligen gör en säkerhetskopia av din databas innan du använder detta.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
sv: Denna åtgärd kommer att återställa WPML:s språktabeller och installera om det. Alla anpassade språk som du har lagt till kommer att tas bort.

en: Clear language information and repopulate languages
sv: Rensa språkinformation och återskapa språk

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
sv: Denna åtgärd kommer att ta bort WPML:s språktabell och återskapa den. Du bör använda den om du precis har installerat WPML och inte ser en komplett lista över tillgängliga språk.

en: Synchronize posts taxonomies
sv: Synkronisera inläggstaxonomier

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
sv: Detta kommer att tilldela samma taxonomitermer som källan för varje inläggsöversättning.

en: Clear the cache in WPML
sv: Rensa cachen i WPML

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
sv: Detta kan lösa problem som saknade språk i språkväxlaren.

en: Remove ghost entries from the translation tables
sv: Ta bort spökposter från översättningstabellerna

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
sv: Tar bort poster från WPML-tabellerna som inte är korrekt länkade. Rensar tabellen från poster som lämnats kvar efter uppgraderingar, buggfixar eller obestämda faktorer.

en: Fix element_type collation
sv: Åtgärda element_type kollation

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
sv: Åtgärdar kollationen av element_type kolumnen i icl_translations ifall denna inställning ändrades för dina inlägg.post_type kolumn.

en: Assign translation status to duplicated content
sv: Tilldela översättningsstatus till duplicerat innehåll

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
sv: Ställer in översättningsstatusen till DUPLICATE i icl_translation_status tabellen för inlägg som är markerade som duplicerade.

en: Set language information
sv: Ange språkinformation

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
sv: Lägger till språkinformation till inlägg och taxonomier som saknar denna information.

en: Reset languages
sv: Återställ språk

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
sv: WPML kommer att återställa all språkinformation till dess standardvärden. Alla språk som du har lagt till eller redigerat kommer att gå förlorade.

en: Fix terms count
sv: Åtgärda termräkning

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
sv: Korrigerar termräkning om något gick fel med översatt innehåll.

en: Fix post type assignment for translations
sv: Åtgärda inläggstypsilldelning för översättningar

en: posts left
sv: inlägg kvar

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
sv: Korrigerar inläggstypsilldelning för översättningar av anpassade inläggstyper om något gick fel.

en: Remove debug logs of String Translation cache
sv: Ta bort felsökningsloggar för String Translation cache

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
sv: Tar bort ogiltiga rader lagrade i alternativ och döljer adminmeddelande.

en: Translatable custom posts linking
sv: Länkning av översättningsbara anpassade inlägg

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
sv: Tillåter länkning av befintliga översättningar efter ändring av definition (namn) för anpassade inlägg

en: linked to:
sv: länkad till:

en: --select--
sv: --välj--

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
sv: Obs: om du har redigerat deklarationen för anpassade inlägg kan du behöva konfigurera om WPML för att markera det som översättningsbart.

en: Translatable taxonomies linking
sv: Länkning av översättningsbara taxonomier

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
sv: Tillåter länkning av befintliga översättningar efter ändring av definition (namn) för anpassade taxonomier

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
sv: Obs: om du har redigerat deklarationen för anpassad taxonomi kan du behöva konfigurera om WPML för att markera den som översättningsbar.

en: This function is available through the Network Admin section.
sv: Denna funktion är tillgänglig via Network Admin-sektionen.

en: Go to WPML Network settings.
sv: Gå till WPML:s nätverksinställningar.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
sv: Obs: WPML måste vara aktiverat på den primära webbplatsen eller måste vara nätverksaktiverat.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
sv: Du har inte behörighet att hantera WPML:s nätverksinställningar.

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
sv: Är du säker på att du vill återställa all översättnings- och språkdata? Denna åtgärd kan inte ångras!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
sv: “Återställ”-åtgärden kommer att inaktivera WPML-tillägget efter att den har raderat WPML-tabellerna (tabeller med prefixet “icl_”) från databasen. Åtgärden kommer INTE att radera något innehåll (inlägg, taxonomitermer etc.). Den påverkar endast översättnings- och språkinformation som WPML associerar med varje innehållstyp.

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
sv: Observera att alla översättningar du har skickat till externa översättningstjänster kommer att gå förlorade om du återställer WPML:s data. De kan inte återställas senare.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
sv: Om du använder Avancerad översättningsredigerare kommer du att förlora de pågående översättningarna, samt det befintliga översättningsminnet och ordlistan. Du kommer också att förlora tillgång till inköp, fakturor och historik relaterade till ditt arbete med Avancerad översättningsredigerare.

en: I am about to reset all translation and language data.
sv: Jag är på väg att återställa all översättnings- och språkdata.

en: Reset and deactivate WPML
sv: Återställ och inaktivera WPML

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
sv: Denna version av WPML inkluderar stora uppdateringar och förbättringar.

en: WPML 3.2 release notes
sv: WPML 3.2 versionsinformation

en: Stop showing this message
sv: Sluta visa detta meddelande

en: All languages
sv: Alla språk

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
sv: Denna språkväljare bestämmer vilket innehåll som ska visas. Du kan välja objekt på ett specifikt språk eller på alla språk. För att ändra språket på WordPress admininterface, gå till din profil.

en: Showing content in:
sv: Visar innehåll på:

en: Show content in:
sv: Visa innehåll på:

en: Update %s translation
sv: Uppdatera %s översättning

en: Edit the %s translation
sv: Redigera %s översättningen

en: Add translation to %s
sv: Lägg till översättning till %s

en: Translation Jobs
sv: Översättningsjobb

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
sv: Nya översättningar upptäckta. Skanna ditt innehåll för att uppdatera interna länkar så att de pekar på rätt översatta sidor och inlägg.

en: Side-by-side editing
sv: Sidovis redigering

en: Unique designs for translations
sv: Unika designer för översättningar

en: Glossary Support
sv: Ordlistestöd

en: Automatic Translation
sv: Automatisk översättning

en: Use your free automatic translation quota
sv: Använd din fria automatiska översättningskvot

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Safe HTML editing
sv: Säker HTML-redigering

en: Translation Memory
sv: Översättningsminne

en: Legacy
sv: Äldre version

en: Includes
sv: Inkluderar

en: Use also for old translations created with the classic editor
sv: Använd även för gamla översättningar skapade med den klassiska redigeraren

note: translators: heading shown for selecting the editor to use when updating content that was created with WPML's Classic Translation Editor
en: Translation Editor FAQ
sv: Vanliga frågor om översättningsredigeraren

en: Can I have completely different designs for translations?
sv: Kan jag ha helt olika designer för översättningar?

note: translators: %s links
en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
sv: Ja, WPML låter dig använda %1$shelt olika designer för översättningar%2$s.

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
sv: Kan jag använda min fria automatiska översättningskvot med den Klassiska översättningsredigeraren?

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
sv: Nej. Automatisk översättning är endast tillgänglig via WPML:s Avancerade översättningsredigerare, så du kan endast använda din fria kvot med den.

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
sv: När bör jag använda WPML:s Klassiska översättningsredigerare?

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
sv: Vi underhåller WPML:s Klassiska översättningsredigerare som en del av WPML för bakåtkompatibilitet. Du bör endast använda den om du har börjat med den Klassiska redigeraren och är orolig för att förlora översättningshistoriken.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
sv: Ja, använd Avancerad översättningsredigerare för befintligt innehåll

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
sv: Du är på väg att använda Avancerad översättningsredigerare för dina befintliga översättningar

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
sv: En del av ditt innehåll översattes med den Klassiska översättningsredigeraren. Om du fortsätter kan omöversättning skriva över eller radera dessa översättningar.

en: When you receive completed translations
sv: När du tar emot färdiga översättningar

en: Publish the translated post when original is also published (default)
sv: Publicera den översatta posten när originalet också är publicerat (standard)

en: Save the translated post as a draft
sv: Spara den översatta posten som ett utkast

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
sv: Välj om översättningar ska publiceras när de tas emot. Obs: Om Publicera är valt kommer översättningen endast att publiceras om originaldokumentet är publicerat när översättningen tas emot.

en: When you publish the original post
sv: När du publicerar originalposten

en: Publish the post translations
sv: Publicera postens översättningar

en: Do not publish the post translations
sv: Publicera inte postens översättningar

en: Translated taxonomies
sv: Översatta taxonomier

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
sv: Visa inte översatta taxonomier i översättningsredigeraren

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
sv: I denna version av WPML kan du ge dina taxonomitermer samma namn på flera språk. Du behöver uppdatera %d taxonomitermer på din webbplats så att de visar samma namn utan språksuffix.

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
sv: Ta bort språksuffix från taxonominamn.

en: Old Name
sv: Gammalt namn

en: Updated Name
sv: Uppdaterat namn

en: Affected Taxonomies
sv: Påverkade taxonomier

en: Update term names
sv: Uppdatera termnamn

en: All term names updated
sv: Alla termnamn uppdaterade

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
sv: Du har inte ställt in dina synkroniseringsinställningar för dessa %1$s: %2$s. Standardvärdet valdes.

en: Post Types Translation
sv: Översättning av posttyper

en: Post types
sv: Posttyper

en: Taxonomies Translation
sv: Översättning av taxonomier

en: Login and registration pages
sv: Inloggnings- och registreringssidor

en: Allow translating the login and registration pages
sv: Tillåt översättning av inloggnings- och registreringssidor

en: Show Language Switcher on login and registration pages
sv: Visa språkväljare på inloggnings- och registreringssidor

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
sv: Du kan behöva justera dina serverinställningar om din webbplats använder nginx.

en: nginx guide
sv: nginx-guide

note: translators: $s: a link with "nginx guide" as a text
en:  See our %s to learn more.
sv:  Se vår %s för att lära dig mer.

en: Posts and pages synchronization
sv: Synkronisering av inlägg och sidor

en: Synchronize page order for translations
sv: Synkronisera sidordning för översättningar

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
sv: Ställ in sidförälder för översättning enligt sidförälder för originalspråket

en: Synchronize page template
sv: Synkronisera sidmall

en: Synchronize comment status
sv: Synkronisera kommentarstatus

en: Synchronize ping status
sv: Synkronisera ping-status

en: Synchronize sticky flag
sv: Synkronisera klistrad flagga

en: Synchronize password for password protected posts
sv: Synkronisera lösenord för lösenordsskyddade inlägg

en: Synchronize private flag
sv: Synkronisera privat flagga

en: Synchronize posts format
sv: Synkronisera inläggsformat

en: When deleting a post, delete translations as well
sv: När ett inlägg raderas, radera även översättningar

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
sv: När en taxonomi (kategori, tagg eller anpassad) raderas, radera även översättningar

en: Copy taxonomy to translations
sv: Kopiera taxonomi till översättningar

en: Copy publishing date to translations
sv: Kopiera publiceringsdatum till översättningar

en: Synchronize comments on duplicate content
sv: Synkronisera kommentarer på duplicerat innehåll

en: Page builders options
sv: Alternativ för sidbyggare

en: Send to translation the content of raw HTML cells
sv: Skicka innehållet i råa HTML-celler till översättning

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
sv: Du använder ett cachningsinsticksprogram. När du översätter strängar måste cachen rensas för att översättningen ska visas.

en: Automatically clear the cache when strings are translated
sv: Rensa cachen automatiskt när strängar översätts

en: I will clear the cache manually after translating strings
sv: Jag kommer att rensa cachen manuellt efter att ha översatt strängar

en: Clear cache now
sv: Rensa cache nu

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
sv: WPML saknar vissa poster i språktabellerna och kan inte fungera fullt ut förrän detta problem är åtgärdat.

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
sv: Gå till sidan %1$s och klicka på “%2$s” för att åtgärda detta problem.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
sv: Denna varning kommer att försvinna när problemet är åtgärdat.

en: You are about to change the language of {post_name}.
sv: Du är på väg att ändra språket för {post_name}.

en: All categories and tags will be translated if possible.
sv: Alla kategorier och taggar kommer att översättas om möjligt.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
sv: Följande termer har inte en översättning på det valda språket och kommer att kopplas bort från detta inlägg:

en: Loading Language Data for {post_name}
sv: Laddar språkdata för {post_name}

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
sv: Se till att du har sparat alla ändringar. Vi kommer att behöva ladda om sidan.

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: (No title for this post yet)
sv: (Ingen titel för detta inlägg ännu)

en: Close
sv: Stäng

en: Post type and source language assignment have been fixed for
sv: Inläggstyp och källspråkstilldelning har korrigerats för

en:  elements
sv:  element

en: No errors were found in the assignment of post types.
sv: Inga fel hittades i tilldelningen av inläggstyper.

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
sv: Språksuffix togs bort från de valda termerna.

en: Multilingual Content Setup
sv: Inställning för flerspråkigt innehåll

en: Custom taxonomies
sv: Anpassade taxonomier

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Hide system fields
sv: Dölj systemfält

en: Show system fields
sv: Visa systemfält

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
sv: Obs: Anpassade taxonomier och anpassade fält delas mellan olika inläggstyper.

en: Nothing to configure.
sv: Inget att konfigurera.

en: Main Page (no parent)
sv: Huvudsida (ingen överordnad)

en: add
sv: lägg till

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
sv: WPML:s administratörsskärmar kräver JavaScript för att visas. JavaScript är för närvarande avstängt i din webbläsare.

en: You need to configure WPML before you can start translating.
sv: Du måste konfigurera WPML innan du kan börja översätta.

en: Configure WPML
sv: Konfigurera WPML

en: Getting started guide
sv: Komma igång-guide

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
sv: Flerspråkig WordPress

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
sv: med WPML

en: Invalid language code
sv: Ogiltig språkkod
