WPML Multilingual CMS 4.8.4 - en to el translation catalogue (1392 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WPML Multilingual CMS
el: WPML Πολύγλωσσο CMS

note: Description of the plugin
en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-4/">WPML 4.8.4 release notes</a>
el: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Τεκμηρίωση</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-4/">Σημειώσεις έκδοσης WPML 4.8.4</a>

en: Button: Text
el: Κουμπί: Κείμενο

en: Button: Link
el: Κουμπί: Σύνδεσμος

en: Heading: Title
el: Επικεφαλίδα: Τίτλος

en: Heading: Link
el: Επικεφαλίδα: Σύνδεσμος

en: Photo: Link
el: Φωτογραφία: Σύνδεσμος

en: Text Editor: Text
el: Επεξεργαστής Κειμένου: Κείμενο

en: Callout: Heading
el: Πλαίσιο Επισήμανσης: Επικεφαλίδα

en: Callout: Text
el: Πλαίσιο Επισήμανσης: Κείμενο

en: Callout: Call to action text
el: Πλαίσιο Επισήμανσης: Κείμενο πρόσκλησης σε δράση

en: Callout: Link
el: Πλαίσιο Επισήμανσης: Σύνδεσμος

en: Contact Form: Name Field Placeholder
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Κείμενο υποκατάστασης πεδίου ονόματος

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Κείμενο υποκατάστασης πεδίου θέματος

en: Contact Form: Email Field Placeholder
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Κείμενο υποκατάστασης πεδίου email

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Κείμενο υποκατάστασης πεδίου τηλεφώνου

en: Contact Form: Your Message Placeholder
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Κείμενο υποκατάστασης μηνύματός σας

en: Contact Form: Checkbox Text
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Κείμενο Πλαισίου Ελέγχου

en: Contact Form: Terms and Conditions
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Όροι και Προϋποθέσεις

en: Contact Form: Success Message
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Μήνυμα Επιτυχίας

en: Contact Form: Button Text
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Κείμενο Κουμπιού

en: Contact Form: Redirect Link
el: Φόρμα Επικοινωνίας: Σύνδεσμος Ανακατεύθυνσης

en: Call to Action: Heading
el: Πρόσκληση για Δράση: Επικεφαλίδα

en: Call to Action: Text
el: Πρόσκληση για Δράση: Κείμενο

en: Call to Action: Button text
el: Κάλεσμα σε Δράση: Κείμενο κουμπιού

en: Call to Action: Button link
el: Κάλεσμα σε Δράση: Σύνδεσμος κουμπιού

en: Subscribe form: Checkbox Text
el: Φόρμα εγγραφής: Κείμενο πλαισίου ελέγχου

en: Subscribe form: Terms and Conditions
el: Φόρμα εγγραφής: Όροι και Προϋποθέσεις

en: Subscribe form: Notification Subject
el: Φόρμα εγγραφής: Θέμα ειδοποίησης

en: Subscribe form: Success Message
el: Φόρμα εγγραφής: Μήνυμα επιτυχίας

en: Subscribe form: Button Text
el: Φόρμα εγγραφής: Κείμενο κουμπιού

en: Subscribe form: Redirect Link
el: Φόρμα εγγραφής: Σύνδεσμος ανακατεύθυνσης

en: Icon: Text
el: Εικονίδιο: Κείμενο

en: Icon: Link
el: Εικονίδιο: Σύνδεσμος

en: Map: Address
el: Χάρτης: Διεύθυνση

en: Testimonial: Heading
el: Μαρτυρία: Επικεφαλίδα

en: Number Counter: Text before number
el: Μετρητής αριθμών: Κείμενο πριν τον αριθμό

en: Number Counter: Text after number
el: Μετρητής αριθμών: Κείμενο μετά τον αριθμό

en: Number Counter: Number Prefix
el: Μετρητής αριθμών: Πρόθεμα αριθμού

en: Number Counter: Number Suffix
el: Μετρητής αριθμών: Επίθεμα αριθμού

en: Posts: No Results Message
el: Αναρτήσεις: Μήνυμα χωρίς αποτελέσματα

en: Posts: Button Text
el: Αναρτήσεις: Κείμενο κουμπιού

en: Posts: Terms Label
el: Αναρτήσεις: Ετικέτα όρων

en: Posts: More Link Text
el: Αναρτήσεις: Κείμενο συνδέσμου για περισσότερα

en: Posts Slider: More Link Text
el: Slider αναρτήσεων: Κείμενο συνδέσμου για περισσότερα

en: Accordion Item: Label
el: Στοιχείο Ακορντεόν: Ετικέτα

en: Accordion Item: Content
el: Στοιχείο Ακορντεόν: Περιεχόμενο

en: Content Slider: Slide heading
el: Slider περιεχομένου: Επικεφαλίδα διαφάνειας

en: Content Slider: Slide content
el: Slider περιεχομένου: Περιεχόμενο διαφάνειας

en: Content Slider: Slide call to action text
el: Slider περιεχομένου: Κείμενο καλέσματος σε δράση διαφάνειας

en: Content Slider: Slide call to action link
el: Slider περιεχομένου: Σύνδεσμος καλέσματος σε δράση διαφάνειας

en: Icon link
el: Σύνδεσμος εικονιδίου

en: Pricing table: Title
el: Πίνακας τιμών: Τίτλος

en: Pricing table: Button text
el: Πίνακας τιμών: Κείμενο κουμπιού

en: Pricing table: Button link
el: Πίνακας τιμών: Σύνδεσμος κουμπιού

en: Pricing table: Price
el: Πίνακας τιμών: Τιμή

en: Pricing table: Duration
el: Πίνακας τιμών: Διάρκεια

en: Pricing table: Ribbon Text
el: Πίνακας τιμολόγησης: Κείμενο κορδέλας

en: Pricing table: Billing Option 1
el: Πίνακας τιμολόγησης: Επιλογή χρέωσης 1

en: Pricing table: Billing Option 2
el: Πίνακας τιμολόγησης: Επιλογή χρέωσης 2

en: Pricing table: Feature Description
el: Πίνακας τιμολόγησης: Περιγραφή χαρακτηριστικού

en: Pricing table: Feature Tooltip
el: Πίνακας τιμολόγησης: Επεξήγηση χαρακτηριστικού

en: Tab Item: Label
el: Στοιχείο καρτέλας: Ετικέτα

en: Tab Item: Content
el: Στοιχείο καρτέλας: Περιεχόμενο

en: Testimonial: content
el: Μαρτυρία: περιεχόμενο

en: Card: Front Text Content
el: Κάρτα: Περιεχόμενο κειμένου εμπρός

en: Card: Back Text Content
el: Κάρτα: Περιεχόμενο κειμένου πίσω

en: Card: Anchor Text Primary Content
el: Κάρτα: Κύριο περιεχόμενο κειμένου συνδέσμου

en: Card: Anchor Text Secondary Content
el: Κάρτα: Δευτερεύον περιεχόμενο κειμένου συνδέσμου

en: Card: Anchor Link
el: Κάρτα: Σύνδεσμος

en: Alert Content: Alert
el: Περιεχόμενο ειδοποίησης: Ειδοποίηση

en: Text Content: Text
el: Περιεχόμενο κειμένου: Κείμενο

en: Quote: Quote Content
el: Παράθεση: Περιεχόμενο παράθεσης

en: Quote: Quote Cite
el: Παράθεση: Αναφορά παράθεσης

en: Counter: Number Prefix
el: Μετρητής: Πρόθεμα αριθμού

en: Counter: Number Suffix
el: Μετρητής: Επίθεμα αριθμού

en: Content Area: Content
el: Περιοχή περιεχομένου: Περιεχόμενο

en: Breadcrumbs: Home Label Text
el: Breadcrumbs: Κείμενο ετικέτας αρχικής

en: Audio: Embed Code
el: Ήχος: Κώδικας ενσωμάτωσης

en: Headline Content: Headline
el: Περιεχόμενο επικεφαλίδας: Επικεφαλίδα

en: Canvas Content: Canvas
el: Περιεχόμενο καμβά: Καμβάς

en: Modal Content: Modal
el: Περιεχόμενο αναδυόμενου παραθύρου: Αναδυόμενο παράθυρο

en: Dropdown Content: Dropdown
el: Περιεχόμενο αναπτυσσόμενου μενού: Αναπτυσσόμενο μενού

en: Anchor Text: Primary Content
el: Κείμενο συνδέσμου: Κύριο περιεχόμενο

en: Anchor Text: Secondary Content
el: Κείμενο συνδέσμου: Δευτερεύον περιεχόμενο

en: Video: Embed Code
el: Βίντεο: Κώδικας ενσωμάτωσης

en: Search Inline: Placeholder
el: Ενσωματωμένη αναζήτηση: Κείμενο θέσης

en: Search Modal: Placeholder
el: Αναδυόμενη αναζήτηση: Κείμενο θέσης

en: Search Dropdown: Placeholder
el: Αναπτυσσόμενη αναζήτηση: Κείμενο θέσης

en: Accordion: Header
el: Ακορντεόν: Κεφαλίδα

en: Accordion: Content
el: Ακορντεόν: Περιεχόμενο

en: Tabs: Tab Label
el: Καρτέλες: Ετικέτα καρτέλας

en: Tabs: Tab Content
el: Καρτέλες: Περιεχόμενο καρτέλας

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
el: Χρησιμοποιείτε το θέμα DIVI και έχετε επιλέξει να χρησιμοποιήσετε τον τυπικό επεξεργαστή για τη μετάφραση περιεχομένου.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
el: Ορισμένες λειτουργίες ενδέχεται να μην λειτουργούν σωστά. Σας προτείνουμε να μεταβείτε στη χρήση του Επεξεργαστή Μετάφρασης.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
note: translators: %s will be replaced with a URL.
en: You can find more information here: %s
el: Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ: %s

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tag.
en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
el: Δεν είναι δυνατή η χρήση του Divi backend builder για την επεξεργασία μιας ανάρτησης σε διαφορετική γλώσσα από τον τομέα σας. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τον Divi frontend builder για να επεξεργαστείτε αυτήν την ανάρτηση ή %1$s μεταβείτε στον σωστό τομέα %2$s για να χρησιμοποιήσετε τον backend builder.

en: Container: Link URL
el: Κοντέινερ: URL συνδέσμου

en: Heading: Link URL
el: Επικεφαλίδα: URL συνδέσμου

en: Video: Link
el: Βίντεο: Σύνδεσμος

en: Video: Vimeo link
el: Βίντεο: Σύνδεσμος Vimeo

en: Video: Youtube URL
el: Βίντεο: URL YouTube

en: Video: Vimeo URL
el: Βίντεο: URL Vimeo

en: Video: DailyMotion URL
el: Βίντεο: URL DailyMotion

en: Video: Self hosted
el: Βίντεο: Αυτοφιλοξενούμενο

en: Video: External hosted
el: Βίντεο: Εξωτερικά φιλοξενούμενο

en: Login: Button text
el: Σύνδεση: Κείμενο κουμπιού

en: Login: User label
el: Σύνδεση: Ετικέτα χρήστη

en: Login: User placeholder
el: Σύνδεση: Κείμενο θέσης χρήστη

en: Login: Password label
el: Σύνδεση: Ετικέτα κωδικού

en: Login: Password placeholder
el: Σύνδεση: Κείμενο θέσης κωδικού

en: Button: Link URL
el: Κουμπί: URL συνδέσμου

en: Alert: Title
el: Ειδοποίηση: Τίτλος

en: Alert: Description
el: Ειδοποίηση: Περιγραφή

en: Blockquote: Content
el: Μπλοκ παράθεσης: Περιεχόμενο

en: Blockquote: Tweet button label
el: Μπλοκ παράθεσης: Ετικέτα κουμπιού tweet

en: Testimonial: Content
el: Μαρτυρία: περιεχόμενο

en: Testimonial: Name
el: Μαρτυρία: όνομα

en: Testimonial: Job
el: Μαρτυρία: επάγγελμα

en: Testimonial: Link URL
el: Μαρτυρία: σύνδεσμος URL

en: Progress: Title
el: Πρόοδος: Τίτλος

en: Progress: Inner text
el: Πρόοδος: Εσωτερικό κείμενο

en: Counter: Starting number
el: Μετρητής: Αρχικός αριθμός

en: Counter: Title
el: Μετρητής: Τίτλος

en: Counter: Prefix
el: Μετρητής: Πρόθεμα

en: Counter: Suffix
el: Μετρητής: Επίθεμα

en: Icon Box: Title text
el: Πλαίσιο εικονιδίου: Κείμενο τίτλου

en: Icon Box: Description text
el: Πλαίσιο εικονιδίου: Κείμενο περιγραφής

en: Icon Box: Link
el: Πλαίσιο εικονιδίου: Σύνδεσμος

en: Image Box: Title text
el: Πλαίσιο εικόνας: Κείμενο τίτλου

en: Image Box: Description text
el: Πλαίσιο εικόνας: Κείμενο περιγραφής

en: Image Box: Link
el: Πλαίσιο εικόνας: Σύνδεσμος

en: Animated Headline: Before text
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: Κείμενο πριν

en: Animated Headline: Highlighted text
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: Επισημασμένο κείμενο

en: Animated Headline: Rotating text
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: Περιστρεφόμενο κείμενο

en: Animated Headline: After text
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: Κείμενο μετά

en: Animated Headline: Link URL
el: Κινούμενη επικεφαλίδα: URL συνδέσμου

en: Flip Box: Title text side A
el: Πλαίσιο αναστροφής: Κείμενο τίτλου πλευράς Α

en: Flip Box: Description text side A
el: Πλαίσιο αναστροφής: Κείμενο περιγραφής πλευράς Α

en: Flip Box: Title text side B
el: Πλαίσιο αναστροφής: Κείμενο τίτλου πλευράς Β

en: Flip Box: Description text side B
el: Πλαίσιο αναστροφής: Κείμενο περιγραφής πλευράς Β

en: Flip Box: Button text
el: Πλαίσιο αναστροφής: Κείμενο κουμπιού

en: Flip Box: Button link
el: Πλαίσιο αναστροφής: Σύνδεσμος κουμπιού

en: Call to action: title
el: Κάλεσμα σε δράση: τίτλος

en: Call to action: description
el: Κάλεσμα σε δράση: περιγραφή

en: Call to action: button
el: Κάλεσμα σε δράση: κουμπί

en: Call to action: ribbon title
el: Κάλεσμα σε δράση: τίτλος κορδέλας

en: Call to action: link
el: Κάλεσμα σε δράση: σύνδεσμος

en: Price Table: Heading
el: Πίνακας τιμών: Επικεφαλίδα

en: Price Table: Sub heading
el: Πίνακας τιμών: Υποεπικεφαλίδα

en: Price Table: Period
el: Πίνακας τιμών: Περίοδος

en: Price Table: Button text
el: Πίνακας τιμών: Κείμενο κουμπιού

en: Price Table: Footer additional info
el: Πίνακας τιμών: Πρόσθετες πληροφορίες υποσέλιδου

en: Price Table: Ribbon title
el: Πίνακας τιμών: Τίτλος κορδέλας

en: Price Table: Button link
el: Πίνακας τιμών: Σύνδεσμος κουμπιού

en: Menu Anchor
el: Άγκυρα Μενού

en: Archive: Cards Separator
el: Αρχείο: Διαχωριστικό Καρτών

en: Archive: Cards Read More Text
el: Αρχείο: Κείμενο Διαβάστε Περισσότερα στις Κάρτες

en: Archive: Nothing Found Message
el: Αρχείο: Μήνυμα Δεν Βρέθηκε Τίποτα

en: Archive: Previous Label
el: Αρχείο: Ετικέτα Προηγούμενο

en: Archive: Next Label
el: Αρχείο: Ετικέτα Επόμενο

en: Archive: Classic Separator
el: Αρχείο: Κλασικό Διαχωριστικό

en: Archive: Classic Read More Text
el: Αρχείο: Κλασικό Κείμενο Διαβάστε Περισσότερα

en: Search: Placeholder
el: Αναζήτηση: Κείμενο Υποκατάστασης

en: Post Navigation: Previous Label
el: Πλοήγηση Δημοσίευσης: Ετικέτα Προηγούμενο

en: Post Navigation: Next Label
el: Πλοήγηση Δημοσίευσης: Ετικέτα Επόμενο

en: Divider: Text
el: Διαχωριστικό: Κείμενο

en: Table of Contents: Title
el: Πίνακας Περιεχομένων: Τίτλος

en: Author: Name
el: Συγγραφέας: Όνομα

en: Author: Bio
el: Συγγραφέας: Βιογραφικό

en: Author: Link
el: Συγγραφέας: Σύνδεσμος

en: Author: Archive Text
el: Συγγραφέας: Κείμενο Αρχείου

en: Author: Archive URL
el: Συγγραφέας: URL Αρχείου

en: Galleries: All Label
el: Συλλογές: Ετικέτα Όλα

en: Galleries: Gallery custom link
el: Συλλογές: Προσαρμοσμένος σύνδεσμος συλλογής

en: WPML Language Switcher
el: Εναλλαγή Γλώσσας WPML

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Language switcher type
el: Τύπος εναλλαγής γλώσσας

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Post Translations
el: Μεταφράσεις Δημοσίευσης

en: Display Flag
el: Εμφάνιση Σημαίας

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
el: Εμφάνιση Ενεργής Γλώσσας - πρέπει να είναι ΟΝ με Αναπτυσσόμενο Μενού

en: Native language name
el: Όνομα γλώσσας στη μητρική γλώσσα

en: Language name in current language
el: Όνομα γλώσσας στην τρέχουσα γλώσσα

en: Style
el: Στυλ

en: Normal
el: Κανονικό

en: Text Color
el: Χρώμα Κειμένου

en: Background Color
el: Χρώμα Φόντου

en: Hover
el: Αιώρηση

en: Language Flag
el: Σημαία Γλώσσας

en: Margin
el: Περιθώριο

en: Post Translation Text
el: Κείμενο Μετάφρασης Δημοσίευσης

en: Padding
el: Αναπλήρωση

en: Accordion: Title
el: Ακορντεόν: Τίτλος

en: Icon List: Text
el: Λίστα Εικονιδίων: Κείμενο

en: Icon List: Link URL
el: Λίστα Εικονιδίων: URL Συνδέσμου

en: Price Table: text
el: Πίνακας τιμών: κείμενο

en: Slides: heading
el: Διαφάνειες: επικεφαλίδα

en: Slides: description
el: Διαφάνειες: περιγραφή

en: Slides: button text
el: Διαφάνειες: κείμενο κουμπιού

en: Slides: link URL
el: Διαφάνειες: URL συνδέσμου

en: Tabs: Title
el: Καρτέλες: Τίτλος

en: Tabs: Content
el: Καρτέλες: Περιεχόμενο

en: Testimonial Carousel: Content
el: Καρουζέλ Μαρτυριών: Περιεχόμενο

en: Testimonial Carousel: Name
el: Καρουζέλ Μαρτυριών: Όνομα

en: Testimonial Carousel: Title
el: Καρουζέλ Μαρτυριών: Τίτλος

en: Toggle: Title
el: Εναλλαγή: Τίτλος

en: Toggle: Content
el: Εναλλαγή: Περιεχόμενο

en: Galleries: Gallery Title
el: Γκαλερί: Τίτλος Γκαλερί

en: Reviews: Comment Contents
el: Κριτικές: Περιεχόμενο Σχολίου

en: Reviews: Commenter Name
el: Κριτικές: Όνομα Σχολιαστή

en: Reviews: Comment Title
el: Κριτικές: Τίτλος Σχολίου

en: Reviews: Comment Image
el: Κριτικές: Εικόνα Σχολίου

en: Reviews: Comment Link
el: Κριτικές: Σύνδεσμος Σχολίου

en: You can set different options for each language
el: Δύνασθε να ορίσετε διαφορετικές επιλογές για κάθε γλώσσα

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
el: Χρησιμοποιήστε τον επιλογέα γλώσσας στην άνω γραμμή διαχείρισης για να αλλάξετε γλώσσες, έπειτα ορίστε και αποθηκεύστε επιλογές για κάθε γλώσσα ξεχωριστά.

note: Translators: %s: Post type label. For example, Site Templates.
en: Site %s
el: Ιστότοπος %s

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
el: Το πρόσθετο WPML Page Builders που χρησιμοποιείτε είναι πλέον μέρος του WPML.

en: You need to deactivate the separate plugin.
el: Πρέπει να απενεργοποιήσετε το ξεχωριστό πρόσθετο.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
el: Μην ανησυχείτε, η πλήρης λειτουργικότητα διατηρείται στο WPML String Translation.

en: Deactivate WPML Page Builders
el: Απενεργοποίηση του WPML Page Builders

en: %s is currently hidden to visitors.
el: Το %s είναι προς το παρόν κρυφό για τους επισκέπτες.

en: %s are currently hidden to visitors.
el: Τα %s είναι προς το παρόν κρυφά για τους επισκέπτες.

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
el: Μπορείτε να ενεργοποιήσετε την εμφάνισή του/τους για εσάς, στη <a href="%s">σελίδα του προφίλ σας</a>.

en: All languages are currently displayed.
el: Όλες οι γλώσσες εμφανίζονται προς το παρόν.

en: Error: No custom field
el: Σφάλμα: Δεν υπάρχει προσαρμοσμένο πεδίο

en: Error: Please provide translation action
el: Σφάλμα: Παρακαλώ παρέχετε ενέργεια μετάφρασης

en: Settings updated
el: Οι ρυθμίσεις ενημερώθηκαν

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
el: Σφάλμα: Το πρόσθετο WPML Translation Management δεν έχει αρχικοποιηθεί

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
el: Σφάλμα: Παρακαλώ ενεργοποιήστε το πρόσθετο WPML Translation Management

en: Invalid request!
el: Μη έγκυρο αίτημα!

en: Languages
el: Γλώσσες

en: WPML Setup
el: Ρύθμιση WPML

en: Setup
el: Ρύθμιση

en: Theme and plugins localization
el: Τοπικοποίηση θέματος και πρόσθετων

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Taxonomy translation
el: Μετάφραση ταξινομίας

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Troubleshooting
el: Αντιμετώπιση προβλημάτων

en: Debug information
el: Πληροφορίες αποσφαλμάτωσης

en: There was an error uploading the file, please try again!
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση του αρχείου, παρακαλώ προσπαθήστε ξανά!

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
el: Το μεταφορτωμένο αρχείο υπερβαίνει την οδηγία upload_max_filesize στο php.ini.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
el: Το μεταφορτωμένο αρχείο υπερβαίνει τα %s bytes.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
el: Το μεταφορτωμένο αρχείο μεταφορτώθηκε μόνο μερικώς.

en: No file was uploaded.
el: Δεν μεταφορτώθηκε κανένα αρχείο.

en: Missing a temporary folder.
el: Λείπει ένας προσωρινός φάκελος.

en: Failed to write file to disk.
el: Αποτυχία εγγραφής του αρχείου στο δίσκο.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
el: Μια επέκταση PHP σταμάτησε τη μεταφόρτωση του αρχείου. Η PHP δεν παρέχει τρόπο για να εξακριβωθεί ποια επέκταση προκάλεσε τη διακοπή της μεταφόρτωσης του αρχείου· η εξέταση της λίστας των φορτωμένων επεκτάσεων με το phpinfo() μπορεί να βοηθήσει.

en: WPML Failed to check language pairs
el: Το WPML απέτυχε να ελέγξει τα ζεύγη γλωσσών

en: Communication error
el: Σφάλμα επικοινωνίας

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
el: %1$s εργασίες προστέθηκαν στον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης.

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
el: Ενεργοποιήσατε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης για αυτόν τον ιστότοπο, αλλά ενημερώνετε μια παλιά μετάφραση. Το WPML άνοιξε τον Τυπικό Επεξεργαστή Μετάφρασης, ώστε να μπορέσετε να ενημερώσετε αυτή τη μετάφραση. Όταν μεταφράζετε νέο περιεχόμενο, θα λάβετε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης με όλες τις λειτουργίες του. Για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις σας, μεταβείτε στις Ρυθμίσεις WPML.

en: Initializing AMS credentials.
el: Αρχικοποίηση διαπιστευτηρίων AMS.

en: Server error. Please refresh and try again.
el: Σφάλμα διακομιστή. Παρακαλώ ανανεώστε και προσπαθήστε ξανά.

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
el: Το WPML αντιμετώπισε ένα πρόβλημα κατά την προσπάθεια αυτόματης μετάφρασης μέρους του περιεχομένου σας:

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
el: Για να μεταφράσετε αυτά τα στοιχεία, παρακαλώ μεταβείτε στο <a rel="noreferrer" href="%s">Διαχείριση Μετάφρασης</a> και στείλτε τα για μετάφραση.

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
el: Εάν το πρόβλημα συνεχίζεται, επικοινωνήστε με την <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">υποστήριξη WPML</a> για βοήθεια.

en: F j, Y
el: J F, Y

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
el: Ενημερώνετε ένα διπλότυπο άρθρο.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
el: Για να μη χάσετε τις αλλαγές σας, το WPML θα ορίσει αυτό το άρθρο να μεταφραστεί ανεξάρτητα.

en: Unable to remove relationship!
el: Αδυναμία αφαίρεσης σχέσης!

en: Language filtering for AJAX operations
el: Φιλτράρισμα γλώσσας για λειτουργίες AJAX

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
el: Αποθήκευση ενός cookie γλώσσας για υποστήριξη φιλτραρίσματος γλώσσας για AJAX

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
el: Επιλέξτε αυτήν την επιλογή εάν το θέμα ή τα πρόσθετά σας χρησιμοποιούν λειτουργίες AJAX στο frontend, τις οποίες το WPML πρέπει να φιλτράρει. Το WPML θα ορίσει ένα cookie χρησιμοποιώντας JavaScript που θα του επιτρέψει να επιστρέψει το σωστό περιεχόμενο για λειτουργίες AJAX.

en: Save
el: Αποθήκευση

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
el: Έχετε ορίσει τύπους άρθρων να επιστρέφουν στην προεπιλεγμένη γλώσσα. Η αλλαγή της προεπιλεγμένης γλώσσας μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο εμφάνισης των λιστών αρχείων για μη μεταφρασμένα άρθρα.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
el: Κάποιο περιεχόμενο μπορεί να φαίνεται ότι έχει εξαφανιστεί λόγω της αλλαγής της προεπιλεγμένης γλώσσας. Δείτε

en: Learn more
el: Μάθετε περισσότερα

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
el: πώς να διασφαλίσετε ότι η λίστα αρχείων σας συνεχίζει να εμφανίζει όλα τα άρθρα

en: Got it
el: Κατάλαβα

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
el: Δημιουργείτε ένα %1$s στα %3$s και έχετε ορίσει τα %2$s να εμφανίζονται ακόμα και όταν δεν έχουν μεταφραστεί. Παρακαλώ σημειώστε ότι αυτό το %1$s θα εμφανίζεται μόνο στα %3$s. Μόνο τα %2$s που δημιουργείτε στην προεπιλεγμένη γλώσσα του ιστότοπου (%4$s) θα εμφανίζονται σε όλες τις γλώσσες του ιστότοπου.

en: Read how this works
el: Διαβάστε πώς λειτουργεί αυτό

en: Waiting for translation from %s
el: Αναμονή για μετάφραση από %s

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
el: Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε αυτό το στοιχείο, επειδή βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο καλάθι μετάφρασης.

en: %s: Waiting for automatic translation
el: %s: Αναμονή για αυτόματη μετάφραση

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
el: Δεν έχετε τα δικαιώματα να μεταφράσετε από %1$s σε %2$s

en: You can only edit translations assigned to you.
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε μόνο μεταφράσεις που σας έχουν ανατεθεί.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
el: Το WPML μεταφράζει αυτόματα το περιεχόμενό σας. Μπορείτε να παρακολουθήσετε την πρόοδο στη γραμμή διαχείρισης.

note: Translators: %s: Language display name.
en: Complete the %s translation
el: Ολοκληρώστε τη μετάφραση %s

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation assigned to local translator
el: Η μετάφραση %s ανατέθηκε σε τοπικό μεταφραστή

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation awaiting first available translator
el: Η μετάφραση %s αναμένει τον πρώτο διαθέσιμο μεταφραστή

en: Settings saved
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν

en: You can't do that!
el: Δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό!

en: Preview update failed
el: Η ενημέρωση προεπισκόπησης απέτυχε

en: Language switcher options
el: Επιλογές εναλλαγής γλώσσας

en: Reset settings
el: Επαναφορά ρυθμίσεων

en: Customize the language switcher
el: Προσαρμογή του εναλλάκτη γλώσσας

en: Add a language switcher
el: Προσθήκη εναλλάκτη γλώσσας

en: There are no templates available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πρότυπα.

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
el: Θέση

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
el: Ενέργειες

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
el: Ενέργεια

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: What to include in the language switcher:
el: Τι να συμπεριληφθεί στον εναλλάκτη γλώσσας:

en: Flag
el: Σημαία

en: Current language
el: Τρέχουσα γλώσσα

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: auto
el: αυτόματο

en: Language switcher style:
el: Στυλ εναλλάκτη γλώσσας:

en: Edit language switcher
el: Επεξεργασία εναλλάκτη γλώσσας

en: Delete language switcher
el: Διαγραφή εναλλάκτη γλώσσας

en: Back
el: Πίσω

en: Next
el: Επόμενο

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
el: Αυτή είναι η σειρά με την οποία θα εμφανίζονται οι γλώσσες στον εναλλάκτη γλώσσας.

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
el: Ορισμένο περιεχόμενο ενδέχεται να μην μεταφράζεται σε όλες τις γλώσσες. Επιλέξτε τι θα πρέπει να εμφανίζεται στον εναλλάκτη γλώσσας όταν λείπει η μετάφραση.

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
el: Προσθέστε μια λίστα ορισμάτων URL διαχωρισμένων με κόμμα που θέλετε το WPML να περάσει κατά την εναλλαγή γλωσσών.

en: Preserving URL arguments
el: Διατήρηση ορισμάτων URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
el: Εισαγάγετε CSS για προσθήκη στη σελίδα. Αυτό είναι χρήσιμο όταν θέλετε να προσθέσετε στυλ στον εναλλάκτη γλώσσας, χωρίς να χρειάζεται να επεξεργαστείτε το αρχείο CSS στον διακομιστή.

en: Styling the language switcher with additional CSS
el: Στυλιζάρισμα του εναλλάκτη γλώσσας με πρόσθετο CSS

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
el: Μπορείτε να εμφανίσετε συνδέσμους σε μεταφράσεις δημοσιεύσεων πριν και μετά τη δημοσίευση. Αυτοί οι σύνδεσμοι μοιάζουν με “Αυτή η δημοσίευση είναι επίσης διαθέσιμη σε...”

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
el: Το κουμπί είναι απενεργοποιημένο επειδή όλα τα υπάρχοντα μενού έχουν εναλλάκτες γλώσσας. Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις των υπαρχόντων εναλλακτών γλώσσας.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
el: Το κουμπί είναι απενεργοποιημένο επειδή δεν υπάρχουν μενού στον ιστότοπο. Προσθέστε ένα μενού και αργότερα μπορείτε να ενεργοποιήσετε έναν εναλλάκτη γλώσσας σε αυτό.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
el: Το κουμπί είναι απενεργοποιημένο επειδή όλες οι υπάρχουσες περιοχές widget έχουν εναλλάκτες γλώσσας. Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις των υπαρχόντων εναλλακτών γλώσσας.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
el: Το κουμπί είναι απενεργοποιημένο επειδή δεν υπάρχουν εγγεγραμμένες περιοχές widget στον ιστότοπο.

en: Elements to include in the language switcher.
el: Στοιχεία που θα συμπεριληφθούν στον εναλλάκτη γλώσσας.

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
el: Επιλέξτε τα μενού στα οποία θα εμφανίζεται ο εναλλάκτης γλώσσας.

en: Select the widget area where to include the language switcher.
el: Επιλέξτε την περιοχή widget όπου θα συμπεριληφθεί ο εναλλάκτης γλώσσας.

en: Select the style of the language switcher.
el: Επιλέξτε το στυλ του εναλλάκτη γλώσσας.

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
el: Επιλέξτε πώς θα εμφανίζεται ο εναλλάκτης γλώσσας στο μενού. Επιλέξτε “Λίστα γλωσσών” για να εμφανίσετε όλα τα στοιχεία στο ίδιο επίπεδο ή “Αναπτυσσόμενο μενού” για να εμφανίσετε την τρέχουσα γλώσσα ως γονική και τις άλλες γλώσσες ως θυγατρικές.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
el: Επιλέξτε τη θέση για την εμφάνιση του εναλλάκτη γλώσσας στο μενού.

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
el: Εισαγάγετε τον τίτλο του widget ή αφήστε το κενό για να μην υπάρχει τίτλος.

en: Select the position to display the post translations links.
el: Επιλέξτε τη θέση για την εμφάνιση των συνδέσμων μεταφράσεων δημοσιεύσεων.

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
el: Αυτό το κείμενο εμφανίζεται πριν από τη λίστα των γλωσσών. Το κείμενό σας πρέπει να περιλαμβάνει τη συμβολοσειρά %s που είναι ένας δεσμευμένος χώρος για τους πραγματικούς συνδέσμους.

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
el: Από το WPML 3.6.0, οι εναλλάκτες γλώσσας δεν χρησιμοποιούν CSS IDs και οι κλάσεις CSS έχουν αλλάξει. Αυτό ήταν απαραίτητο για τη διόρθωση ορισμένων σφαλμάτων και την προσαρμογή στα τελευταία πρότυπα. Εάν το θέμα σας ή το προσαρμοσμένο CSS σας δεν βασίζεται σε αυτούς τους παλιούς επιλογείς, συνιστάται να παραλείψετε τη συμβατότητα προς τα πίσω. Ωστόσο, εξακολουθεί να είναι δυνατή η επανενεργοποίηση αυτής της επιλογής αργότερα.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
el: Μπορείτε να εμφανίσετε έναν εναλλάκτη γλώσσας στο υποσέλιδο του ιστοτόπου. Μπορείτε να το προσαρμόσετε και να το στυλιζάρετε εδώ.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
el: Όλοι οι εναλλάκτες γλώσσας στον ιστότοπό σας επηρεάζονται από τις ρυθμίσεις σε αυτήν την ενότητα.

en: Order of languages
el: Σειρά γλωσσών

en: Drag and drop the languages to change their order
el: Σύρετε και αποθέστε τις γλώσσες για να αλλάξετε τη σειρά τους

en: How to handle languages without translation
el: Πώς να χειριστείτε γλώσσες χωρίς μετάφραση

en: Skip language
el: Παράλειψη γλώσσας

en: Link to home of language for missing translations
el: Σύνδεσμος στην αρχική σελίδα της γλώσσας για ελλείπουσες μεταφράσεις

en: Preserve URL arguments
el: Διατήρηση ορισμάτων URL

en: Additional CSS
el: Πρόσθετο CSS

en: Backwards compatibility
el: Συμβατότητα προς τα πίσω

en: Skip backwards compatibility
el: Παράλειψη συμβατότητας προς τα πίσω

en: Menu language switcher
el: Εναλλάκτης γλώσσας μενού

en: Add a new language switcher to a menu
el: Προσθήκη νέου εναλλάκτη γλώσσας σε ένα μενού

en: Menu
el: Μενού

en: Choose a menu
el: Επιλέξτε ένα μενού

en: Position:
el: Θέση:

en: First menu item
el: Πρώτο στοιχείο μενού

en: Last menu item
el: Τελευταίο στοιχείο μενού

en: Language menu items style:
el: Στυλ στοιχείων μενού γλώσσας:

en: List of languages
el: Λίστα γλωσσών

en: good for menus that display items as a list
el: κατάλληλο για μενού που εμφανίζουν στοιχεία ως λίστα

en: Dropdown
el: Αναπτυσσόμενο μενού

en: good for menus that support drop-downs
el: κατάλληλο για μενού που υποστηρίζουν αναπτυσσόμενα μενού

en: Edit Menu Language Switcher
el: Επεξεργασία Εναλλαγής Γλώσσας Μενού

en: New Menu Language Switcher
el: Νέα Εναλλαγή Γλώσσας Μενού

en: Widget language switcher
el: Εναλλαγή γλώσσας widget

en: Add a new language switcher to a widget area
el: Προσθήκη νέας εναλλαγής γλώσσας σε περιοχή widget

en: Widget area
el: Περιοχή widget

en: Choose a widget area
el: Επιλέξτε μια περιοχή widget

en: Widget title:
el: Τίτλος widget:

en: Edit Widget Area Language Switcher
el: Επεξεργασία Εναλλαγής Γλώσσας Περιοχής Widget

en: New Widget Area language switcher
el: Νέα εναλλαγή γλώσσας περιοχής widget

en: Footer language switcher
el: Εναλλαγή γλώσσας υποσέλιδου

en: Show language switcher in footer
el: Εμφάνιση εναλλαγής γλώσσας στο υποσέλιδο

en: Edit Footer Language Switcher
el: Επεξεργασία Εναλλαγής Γλώσσας Υποσέλιδου

en: Links to translation of posts
el: Σύνδεσμοι σε μεταφράσεις άρθρων

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
el: Εμφάνιση συνδέσμων πάνω ή κάτω από τα άρθρα, προσφέροντάς τα σε άλλες γλώσσες

en: Position of link(s):
el: Θέση συνδέσμου(ων):

en: Above post
el: Πάνω από το άρθρο

en: Below post
el: Κάτω από το άρθρο

en: Text for alternative languages for posts:
el: Κείμενο για εναλλακτικές γλώσσες για άρθρα:

en: This post is also available in: %s
el: Αυτό το άρθρο είναι επίσης διαθέσιμο στα: %s

en: Edit Post Translations Language Switcher
el: Επεξεργασία Εναλλαγής Γλώσσας Μεταφράσεων Άρθρων

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
el: εισαγωγή εναλλαγών του WPML σε προσαρμοσμένες τοποθεσίες

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
el: Χρειάζεστε περισσότερες επιλογές; Δείτε πώς μπορείτε να %s.

en: Custom language switchers
el: Προσαρμοσμένοι εναλλάκτες γλώσσας

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
el: Επεξεργασία Εναλλαγής Γλώσσας Ενεργειών Shortcode

en: Language switcher colors
el: Χρώματα εναλλαγής γλώσσας

en: Color themes:
el: Χρωματικά θέματα:

en: Select a preset
el: Επιλέξτε μια προεπιλογή

en: Background
el: Φόντο

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Current language font color
el: Χρώμα γραμματοσειράς τρέχουσας γλώσσας

en: Current language background color
el: Χρώμα φόντου τρέχουσας γλώσσας

en: Other language font color
el: Χρώμα γραμματοσειράς άλλης γλώσσας

en: Other language background color
el: Χρώμα φόντου άλλης γλώσσας

en: Do you really want to remove this item?
el: Θέλετε πραγματικά να αφαιρέσετε αυτό το στοιχείο;?

en: Leave the text box to auto-save
el: Αφήστε το πλαίσιο κειμένου για αυτόματη αποθήκευση

en: Choose which menu to display your language switcher
el: Επιλέξτε ποιο μενού θα εμφανίζει τον επιλογέα γλώσσας σας

en: Choose which widget to display your language switcher
el: Επιλέξτε ποιο widget θα εμφανίζει τον επιλογέα γλώσσας σας

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
el: στις επιλογές, στα μενού, στα widgets, στο υποσέλιδο και στο shortcode

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
el: Αυτό θα αλλάξει τις ρυθμίσεις των επιλογέων γλώσσας σας %s στις προεπιλογές τους όπως ορίζονται από το θέμα. Σημειώστε ότι ορισμένοι επιλογείς ενδέχεται να αφαιρεθούν και άλλοι να προστεθούν.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
el: * Το θέμα σας έχει ένα αρχείο %s, το οποίο ορίζει τις προεπιλεγμένες τιμές για το WPML.

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να επαναφέρετε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις;?

en: Restore default
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
el: Το %s ορίζεται στο θέμα σας. Ο επιλογέας γλώσσας μπορεί να προσαρμοστεί μόνο χρησιμοποιώντας το CSS του θέματος.

en: Switch to %s
el: Μετάβαση σε %s

en: menu items
el: στοιχεία μενού

en: Clear all colors
el: Καθαρισμός όλων των χρωμάτων

en: Gray
el: Γκρι

en: White
el: Λευκό

en: Blue
el: Μπλε

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
el: Ορισμένες ρυθμίσεις του Επιλογέα Γλώσσας WPML επανεκκινήθηκαν επειδή ήταν κατεστραμμένες. Παρακαλώ επαναδιαμορφώστε τις:

en: Uploads
el: Μεταφορτώσεις

en: Language Switcher
el: Επιλογέας Γλώσσας

en: hidden
el: κρυφό

en: default
el: προεπιλογή

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
el: Το αρχείο γλώσσας WordPress (.mo) λείπει. Διατήρηση της υπάρχουσας γλώσσας εμφάνισης.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
el: Αντιγραφή προτεινόμενου περιεχομένου: απομένουν %d. Μείνε εδώ μέχρι να ολοκληρωθεί. Μπορεί να πάρει μερικά λεπτά.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
el: Αντιγραφή προτεινόμενου περιεχομένου: απομένουν 0. Μείνε εδώ μέχρι να ολοκληρωθεί. Μπορεί να πάρει μερικά λεπτά.

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
el: Αντιγραφή περιεχομένου: απομένουν %d. Μείνε εδώ μέχρι να ολοκληρωθεί. Μπορεί να πάρει μερικά λεπτά.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
el: Αντιγραφή περιεχομένου: απομένουν 0. Μείνε εδώ μέχρι να ολοκληρωθεί. Μπορεί να πάρει μερικά λεπτά.

en: Setting language to media. %d left
el: Ορισμός γλώσσας για πολυμέσα. Απομένουν %d

en: Setting language to media: done!
el: Ορισμός γλώσσας για πολυμέσα: ολοκληρώθηκε!

en: Done!
el: Ολοκληρώθηκε!

en: Saving settings...
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων...

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
el: Νέο στο WPML 4.8 - Αυτόματος εντοπισμός εικόνων και πολυμέσων

en: Close banner
el: Κλείσιμο banner

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
el: Το WPML μπορεί πλέον να εντοπίζει αυτόματα τους τύπους κειμένων (alt, λεζάντα, τίτλος) που χρησιμοποιούν οι εικόνες σας. Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να αποφύγετε διπλά πεδία στον επεξεργαστή μετάφρασης και ελλείπουσες μεταφράσεις για τις εικόνες σας.

en: Enable it now
el: Ενεργοποίηση τώρα

en: Learn more about media translation
el: Μάθετε περισσότερα για τη μετάφραση πολυμέσων

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
el: Συνιστούμε έντονα την ενεργοποίηση του αυτόματου εντοπισμού κειμένων εικόνας του WPML για την αποφυγή διπλών πεδίων πολυμέσων και ελλειπουσών μεταφράσεων.

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
el: Καθώς αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Elementor, οι αλλαγές που κάνετε εδώ ενδέχεται να μην είναι ορατές στο front-end. Σε αυτήν την περίπτωση, μεταβείτε στις ρυθμίσεις του Elementor και εκκαθαρίστε την προσωρινή μνήμη του.

en: Media Translation
el: Μετάφραση Πολυμέσων

en: Media Translation Documentation
el: Τεκμηρίωση Μετάφρασης Πολυμέσων

en: Recommended
el: Προτεινόμενο

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
el: Αυτόματη ανίχνευση των καλύτερων επιλογών για τη μετάφραση κειμένων εικόνας (alt, λεζάντα, τίτλος)

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
el: Αυτή η επιλογή διασφαλίζει ότι τα κείμενα εικόνας (όπως alt, τίτλος και λεζάντα) είναι μεταφράσιμα και εμφανίζονται στο frontend. Το WPML αντιγράφει τα πολυμέσα μόνο όταν είναι απαραίτητο και μόνο κατά τη διάρκεια της μετάφρασης, διατηρώντας τη βάση δεδομένων σας καθαρή και αποφεύγοντας περιττές καταχωρήσεις.

en: Learn more about translating media with WPML
el: Μάθετε περισσότερα για τη μετάφραση πολυμέσων με το WPML

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
el: αποφεύγει περιττά διπλά πεδία πολυμέσων και ελλείψεις μεταφράσεων εικόνων

en: ON
el: ΕΝΕΡΓΟ

en: OFF
el: ΑΝΕΝΕΡΓΟ

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
el: Συνιστούμε την ενεργοποίηση της αυτόματης ανίχνευσης κειμένων εικόνας (alt, λεζάντα, τίτλος). Αυτό βοηθά στην αποφυγή διπλών πεδίων πολυμέσων και ελλιπών μεταφράσεων.

en: Setup manually
el: Χειροκίνητη ρύθμιση

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
el: Παρακαλούμε εγκαταστήστε και ενεργοποιήστε το πρόσθετο String Translation του WPML για να χρησιμοποιήσετε αυτή τη ρύθμιση.

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Existing content
el: Υπάρχον περιεχόμενο

en: New content
el: Νέο περιεχόμενο

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
el: Αντιγραφή κειμένων (alt, λεζάντα, τίτλος) για όλα τα πολυμέσα σε όλες τις γλώσσες

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
el: Αυτό ισχύει για όλους τους τύπους στοιχείων πολυμέσων (εικόνες, βίντεο, PDF, κλπ.) και όχι μόνο για εικόνες. Το WPML θα αντιγράψει μόνο τα κείμενα πολυμέσων (alt, λεζάντα, τίτλος) και όχι τα αρχεία πολυμέσων.

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
el: Αντιγραφή κειμένων εικόνας (alt, λεζάντα, τίτλος) για όλες τις κύριες εικόνες σε όλες τις γλώσσες

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
el: Αυτό θα αντιγράψει τα κείμενα πολυμέσων (εναλλακτικό κείμενο, τίτλο, λεζάντα) σε όλες τις γλώσσες χρησιμοποιώντας τις επιλογές που διάλεξες παραπάνω. Παρακαλώ μείνε σε αυτή τη σελίδα μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία - μπορεί να πάρει μερικά λεπτά.

en: Start the process
el: Έναρξη της διαδικασίας

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
el: Πώς να χειριστείτε τα κείμενα της Βιβλιοθήκης Πολυμέσων (alt, λεζάντα, τίτλος)

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
el: Μετάφραση κειμένων Βιβλιοθήκης Πολυμέσων (alt, λεζάντα, τίτλος) κατά τη μετάφραση περιεχομένου

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να μεταφράσετε κείμενα εικόνας (alt, λεζάντα, τίτλος) για εικόνες συνδεδεμένες με τη Βιβλιοθήκη Πολυμέσων. Τέτοιες εικόνες επαναχρησιμοποιούν τα ίδια κείμενα σε όλα τα άρθρα και τις σελίδες. Αυτή η ρύθμιση είναι απαραίτητη για page builders όπως το Elementor και το Divi.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
el: Όλα έτοιμα. Από εδώ και στο εξής, όλα τα νέα αρχεία πολυμέσων που θα ανεβάζετε στο περιεχόμενο θα λαμβάνουν μια γλώσσα. Μπορείτε να τα αντιγράψετε αυτόματα στις μεταφράσεις από την οθόνη επεξεργασίας ανάρτησης.

en: Data saved
el: Τα δεδομένα αποθηκεύτηκαν

en: Error: data not saved
el: Σφάλμα: τα δεδομένα δεν αποθηκεύτηκαν

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
el: Για να προσθέσετε κατηγορίες που ήδη υπάρχουν σε άλλες γλώσσες, μεταβείτε στη <a%s>σελίδα διαχείρισης κατηγοριών</a>

en: Choose
el: Επιλογή

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
el: Το WPML δεν μπορεί να λειτουργήσει κανονικά. Υπάρχει πρόβλημα εγκατάστασης ή διαμόρφωσης διακομιστή. %1$sΕμφάνιση λεπτομερειών%2$s

en: AJAX Error:
el: Σφάλμα AJAX:

en: Private
el: Ιδιωτικό

en: Sticky
el: Κολλημένο

en: Copied From the Original
el: Αντιγράφηκε από το Πρωτότυπο

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
el: Η αρχική σας σελίδα δεν υπάρχει ή η μετάφρασή της δεν έχει δημοσιευθεί στα %s.

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
el: Η σελίδα του ιστολογίου σας δεν υπάρχει ή η μετάφρασή της δεν έχει δημοσιευθεί στα %s.

en: Edit this page to add translations
el: Επεξεργαστείτε αυτή τη σελίδα για να προσθέσετε μεταφράσεις

en: Select translation option
el: Επίλεξε επιλογή μετάφρασης

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
el: Απενεργοποιήσατε την/τις ακόλουθη/ες γλώσσα/ες από τον ιστότοπό σας, αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν κάποιες υπάρχουσες μεταφράσεις αποθηκευμένες στη βάση δεδομένων σας.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
el: Αν δεν σχεδιάζετε να ενεργοποιήσετε ξανά αυτή τη γλώσσα, μπορείτε να διαγράψετε το σχετικό περιεχόμενο από τη βάση δεδομένων σας.

en: Language
el: Γλώσσα

en: Delete content
el: Διαγραφή περιεχομένου

en: Edit to change the domain for the language
el: Επεξεργασία για αλλαγή του domain για τη γλώσσα

en: Validate on save
el: Επικύρωση κατά την αποθήκευση

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
el: Αυτόματη σύνδεση και αποσύνδεση χρηστών από όλους τους τομείς

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
el: Παρακαλώ αποσυνδεθείτε και συνδεθείτε ξανά για να μπορέσετε να έχετε πρόσβαση στις λειτουργίες διαχείρισης σε όλους τους γλωσσικούς τομείς.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the first of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
el: Αυτή η λειτουργία επιτρέπει στο θέμα και τα πρόσθετα να λειτουργούν σωστά σε ιστότοπους που χρησιμοποιούν γλώσσες σε τομείς.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the second of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
el: Απαιτεί μια κλήση σε καθέναν από τους γλωσσικούς τομείς του ιστότοπου τόσο κατά τη σύνδεση όσο και κατά την αποσύνδεση, οπότε υπάρχει μια μικρή μείωση απόδοσης κατά τη χρήση της.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
el: Φαίνεται ότι η επέκταση %1$s, η οποία απαιτείται από το WPML, δεν είναι εγκατεστημένη. Παρακαλώ ανατρέξτε σε αυτόν τον σύνδεσμο για να μάθετε πώς να εγκαταστήσετε αυτήν την επέκταση: %2$s.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
el: Χρησιμοποιείτε PHP 7: σε ορισμένες περιπτώσεις, η επέκταση μπορεί να έχει αφαιρεθεί κατά τη διάρκεια μιας ενημέρωσης συστήματος. Σε αυτήν την περίπτωση, παρακαλώ δείτε το %3$s.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
el: Ίσως χρειαστεί να επικοινωνήσετε με τον διαχειριστή του διακομιστή σας ή την εταιρεία φιλοξενίας σας για να εγκαταστήσετε αυτήν την επέκταση.

en: Taxonomy Translation
el: Μετάφραση Ταξονομίας

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "is not possible to ..."
en: translate the base taxonomy slugs with WPML
el: μεταφράστε τα βασικά slugs ταξονομίας με το WPML

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "To learn more, please visit our documentation page about..."
en: translating post categories and custom taxonomies
el: μετάφραση κατηγοριών άρθρων και προσαρμοσμένων ταξινομιών

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
el: Το WPML σας επιτρέπει να μεταφράζετε εύκολα τις ταξινομίες του ιστότοπού σας. Μόνο οι ταξινομίες που έχουν επισημανθεί ως μεταφράσιμες θα είναι διαθέσιμες για μετάφραση. Επιλέξτε την ταξινομία από το αναπτυσσόμενο μενού και στη συνέχεια χρησιμοποιήστε τη λίστα των όρων ταξινομίας που εμφανίζεται για να τους μεταφράσετε.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
el: Παρακαλούμε σημειώστε ότι προς το παρόν, μπορείτε να μεταφράσετε τα slugs των όρων ταξινομίας, αλλά δεν είναι δυνατό να %s.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
el: Για να μάθετε περισσότερα, παρακαλούμε επισκεφθείτε τη σελίδα τεκμηρίωσής μας σχετικά με %s.

en: Custom fields
el: Προσαρμοσμένα πεδία

en: Don't translate
el: Να μην μεταφραστεί

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy once
el: Αντιγραφή μία φορά

en: Translate
el: Μετάφραση

en: WPML admin language
el: Γλώσσα διαχείρισης WPML

en: Select your language:
el: Επιλέξτε τη γλώσσα σας:

note: translators: Current default admin language
en: Default admin language (currently %s)
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα διαχείρισης (τρέχουσα %s)

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
el: αυτή θα είναι η γλώσσα διαχείρισής σας και θα χρησιμοποιηθεί επίσης για τη μετάφραση σχολίων.

en: WPML language settings
el: Ρυθμίσεις γλώσσας WPML

en: Editing language:
el: Γλώσσα επεξεργασίας:

en: Set admin language as editing language.
el: Ορισμός της γλώσσας διαχείρισης ως γλώσσας επεξεργασίας.

en: Hidden languages:
el: Κρυφές γλώσσες:

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
el: Όλες οι γλώσσες εμφανίζονται προς το παρόν. Επιλέξτε τι να κάνετε όταν οι γλώσσες του ιστότοπου είναι κρυφές.

en: Display hidden languages
el: Εμφάνιση κρυφών γλωσσών

en: Translation Tools
el: Εργαλεία Μετάφρασης

en: Translation Quality
el: Ποιότητα Μετάφρασης

en: (missing title)
el: (λείπει ο τίτλος)

en: View
el: Προβολή

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
el: Αυτή η σελίδα έχει οριστεί να %1$sμεταφραστεί χειροκίνητα%2$s χρησιμοποιώντας τον Επεξεργαστή του WordPress

en: Edit note for the translators
el: Επεξεργασία σημείωσης για τους μεταφραστές

en: Add note for the translators
el: Προσθήκη σημείωσης για τους μεταφραστές

en: Note for the translators
el: Σημείωση για τους μεταφραστές

en: Needs review
el: Χρειάζεται επανεξέταση

en: Not translated
el: Δεν έχει μεταφραστεί

en: Waiting for automatic translation
el: Αναμονή για αυτόματη μετάφραση

en: Waiting for translator
el: Αναμονή για μεταφραστή

en: In basket
el: Στο καλάθι

en: Waiting for translation service
el: Αναμονή για υπηρεσία μετάφρασης

en: Translation ready to download
el: Η μετάφραση είναι έτοιμη για λήψη

en: Duplicate of default language
el: Διπλότυπο της προεπιλεγμένης γλώσσας

en: Translation completed
el: Η μετάφραση ολοκληρώθηκε

en: Needs update
el: Χρειάζεται ενημέρωση

en: In progress
el: Σε εξέλιξη

en: needs retry
el: χρειάζεται επανάληψη

en: Check status and get translations
el: Έλεγχος κατάστασης και λήψη μεταφράσεων

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
el: Εμφάνιση του πλαισίου μετα-πληροφοριών “Ρύθμιση Πολύγλωσσου Περιεχομένου” στην οθόνη επεξεργασίας άρθρου.

en: Scanning now, please wait...
el: Σάρωση σε εξέλιξη, παρακαλώ περιμένετε...

en: Error! Reload the page and try again.
el: Σφάλμα! Επαναφορτώστε τη σελίδα και δοκιμάστε ξανά.

en: Enter your %s authentication details
el: Εισαγάγετε τα στοιχεία ταυτοποίησης %s

en: You can find the API token at %s site
el: Μπορείτε να βρείτε το API token στον ιστότοπο %s

en: Invalid Request
el: Μη έγκυρο αίτημα

en: Reload the page and try again.
el: Ανανεώστε τη σελίδα και δοκιμάστε ξανά.

en: The field can't be empty.
el: Το πεδίο δεν μπορεί να είναι κενό.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
el: Δεν μπορέσαμε να βρούμε μια υπηρεσία μετάφρασης συνδεδεμένη με αυτό το κλειδί.

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
el: Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υπηρεσία μετάφρασής σας και ζητήστε τους να σας παρέχουν αυτές τις πληροφορίες.

en: Error Server
el: Σφάλμα Διακομιστή

en: Unable to set this service as default.
el: Αδυναμία ορισμού αυτής της υπηρεσίας ως προεπιλεγμένης.

en: Service added and set as default.
el: Η υπηρεσία προστέθηκε και ορίστηκε ως προεπιλεγμένη.

en: Activate a translation service that's not listed here
el: Ενεργοποίηση υπηρεσίας μετάφρασης που δεν αναφέρεται εδώ

en: Activate a translation service
el: Ενεργοποίηση υπηρεσίας μετάφρασης

en: Enter your service activation details below.
el: Εισαγάγετε τα στοιχεία ενεργοποίησης της υπηρεσίας σας παρακάτω.

en: Activation Key
el: Κλειδί Ενεργοποίησης

en: The service has been enabled.
el: Η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί.

en: Refreshing the page, please wait...
el: Ανανέωση της σελίδας, παρακαλώ περιμένετε...

en: Server error
el: Σφάλμα διακομιστή

en: Something went wrong. Please try again.
el: Κάτι πήγε στραβά. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
el: Ο ιστότοπός σας δεν πληροί τις ελάχιστες απαιτήσεις του WPML.

en: Fix now
el: Διόρθωση τώρα

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
el: Τέλεια! Όλες οι απαιτήσεις του WPML πληρούνται τώρα. Ο ιστότοπός σας είναι έτοιμος να χρησιμοποιήσει το WPML.

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Hide this notice.
el: Απόκρυψη αυτής της ειδοποίησης.

en: Dismiss this notice.
el: Απόρριψη αυτής της ειδοποίησης.

en: Show this notice.
el: Εμφάνιση αυτής της ειδοποίησης.

en: Notice does not exists.
el: Η ειδοποίηση δεν υπάρχει.

en: Notice does not exist.
el: Η ειδοποίηση δεν υπάρχει.

en: Group does not exist.
el: Η ομάδα δεν υπάρχει.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
el: Μεταφέρετε τον πολύγλωσσο ιστότοπό σας; Εγκαταστήστε το %s για τον απλούστερο τρόπο εξαγωγής του μεταφρασμένου περιεχομένου σας και εισαγωγής του στον νέο σας ιστότοπο.

note: translators: %s is a set of one or two links.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
el: Μεταφέρετε το πολύγλωσσο κατάστημά σας; Με το %s μπορείτε να μεταφέρετε το μεταφρασμένο περιεχόμενό σας σε έναν νέο ιστότοπο, συμπεριλαμβανομένων των διασταυρούμενων πωλήσεων, των αναβαθμίσεων και των χαρακτηριστικών προϊόντων.

note: translators: %s is a link.
en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
el: Θέλετε να εισαγάγετε το πολύγλωσσο περιεχόμενό σας; Εγκαταστήστε το %s τόσο στον αρχικό όσο και στον νέο σας ιστότοπο για τον ευκολότερο τρόπο εξαγωγής και εισαγωγής του περιεχομένου σας.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
el: Θέλετε να εισαγάγετε το πολύγλωσσο κατάστημά σας; Με το %1$s και το %2$s τόσο στον αρχικό όσο και στον νέο σας ιστότοπο, μπορείτε να εξάγετε και να εισάγετε τις μεταφράσεις σας αυτόματα.

en: WPML Export and Import
el: Εξαγωγή και Εισαγωγή WPML

note: translators: %1$s and %2$s are links.
en: %1$s and %2$s
el: %1$s και %2$s

en: A New Site Key Is Required
el: Απαιτείται νέο κλειδί ιστοτόπου

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
el: Για να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε λειτουργίες του WPML όπως η αυτόματη μετάφραση και οι ενημερώσεις πρόσθετων, παρακαλούμε εγγράψτε ξανά τον ιστότοπό σας. Μην ανησυχείτε, το υπάρχον περιεχόμενο και οι μεταφράσεις σας είναι ασφαλή.

en: Site key:
el: Κλειδί ιστοτόπου:

en: Enter your site key here
el: Εισαγάγετε το κλειδί του ιστοτόπου σας εδώ

en: Register
el: Εγγραφή

en: Get a key for this site
el: Αποκτήστε ένα κλειδί για αυτόν τον ιστότοπο

en: Translation Dashboard
el: Πίνακας Ελέγχου Μετάφρασης

en: Problem receiving translation jobs?
el: Πρόβλημα λήψης εργασιών μετάφρασης;?

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
el: Διόρθωση του πεδίου “tp_id” των εργασιών μετάφρασης WPML

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
el: Διορθώνει το πεδίο “tp_id” των εργασιών μετάφρασης WPML και ορίζει την κατάσταση σε “σε εξέλιξη” (απαιτείται χειροκίνητη ενέργεια για επανασυγχρονισμό της κατάστασης μετάφρασης + λήψη μεταφράσεων). Δέχεται τιμές διαχωρισμένες με κόμμα των αναγνωριστικών εργασιών μετάφρασης (rid).

en: Waiting for translators...
el: Αναμονή για μεταφραστές...

note: translators: %d is the number of translations.
en: ...and %d more translations.
el: ...και %d επιπλέον μεταφράσεις.

en: First available translator
el: Πρώτος διαθέσιμος μεταφραστής

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
el: %sΠροειδοποίηση:%s Οι επεξεργασίες που πρόκειται να κάνετε θα χαθούν

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
el: Πρόκειται να επεξεργαστείτε αυτή τη μετάφραση χρησιμοποιώντας τον τυπικό επεξεργαστή του WordPress.

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
el: Οποιεσδήποτε αλλαγές κάνετε θα χαθούν την επόμενη φορά που θα στείλετε αυτή τη σελίδα για μετάφραση.

en: Go Back
el: Επιστροφή

en: Edit Anyway (Not Recommended)
el: Επεξεργασία ούτως ή άλλως (Δεν συνιστάται)

en: Edit in Advanced Translation Editor
el: Επεξεργασία στον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης

en: Don't show this warning again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτή η προειδοποίηση

en: Automatic translation
el: Αυτόματη μετάφραση

note: translators: %d is for the number of day(s).
en: %d day | %d days
el[0]: %d ημέρα
el[1]: %d ημέρες

note: translators: %d is for the number of hour(s).
en: %d hour | %d hours
el[0]: %d ώρα
el[1]: %d ώρες

note: translators: %d is for the number of minute(s).
en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

note: translators: %1$1s and %2$2s is used for adding html tags to make WPML support a link. %3$s is a list of numeric ids.
en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
el[0]: Κάτι πήγε στραβά με την αυτόματη μετάφραση. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την %1$1sυποστήριξη του WPML%2$2s και αναφέρετε ότι η ακόλουθη αυτόματη μετάφραση έχει κολλήσει: %3$3s
el[1]: Κάτι πήγε στραβά με την αυτόματη μετάφραση. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την %1$1sυποστήριξη του WPML%2$2s και αναφέρετε ότι οι ακόλουθες αυτόματες μεταφράσεις έχουν κολλήσει: %3$3s

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
el: Το WPML Translation Management περιλαμβάνεται πλέον στο WPML Multilingual CMS.

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
el: Αυτό το πρόσθετο έχει απενεργοποιηθεί καθώς αποτελεί πλέον μέρος του πρόσθετου WPML Multilingual CMS. Μπορείτε να το διαγράψετε με ασφάλεια.

en: Read more
el: Διαβάστε περισσότερα

en: Advanced Translation Editor
el: Προηγμένος Επεξεργαστής Μετάφρασης

en: Classic Translation Editor
el: Κλασικός Επεξεργαστής Μετάφρασης

en: Do not make '%s' translatable
el: Μην κάνετε το “%s” μεταφράσιμο

en: Make '%s' translatable
el: Κάντε το “%s” μεταφράσιμο

en: Make '%s' appear as translated
el: Κάντε το “%s” να εμφανίζεται ως μεταφρασμένο

en: Translatable
el: Μεταφράσιμο

en: only show translated items
el: εμφάνιση μόνο μεταφρασμένων στοιχείων

en: use translation if available or fallback to default language
el: χρήση μετάφρασης εάν είναι διαθέσιμη ή επιστροφή στην προεπιλεγμένη γλώσσα

en: Not translatable
el: Μη μεταφράσιμο

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
el: Το WPML χρησιμοποιεί cookies για να αναγνωρίσει την τρέχουσα γλώσσα του επισκέπτη, την τελευταία γλώσσα που επισκέφθηκε και τη γλώσσα των χρηστών που έχουν συνδεθεί.

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
el: Κατά τη χρήση του πρόσθετου, το WPML θα μοιράζεται δεδομένα σχετικά με τον ιστότοπο μέσω του Installer. Δεν θα μοιράζονται δεδομένα από τον ίδιο τον χρήστη.

en: This action is not allowed
el: Αυτή η ενέργεια δεν επιτρέπεται

en: Dismiss
el: Απόρριψη

en: Translating content created with page builders
el: Μετάφραση περιεχομένου που δημιουργήθηκε με εργαλεία δημιουργίας σελίδων

en: How to translate Block editor content
el: Πώς να μεταφράσετε περιεχόμενο του Block editor

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
el: Ενεργοποιήστε το τώρα

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
el: Η εγκατάσταση του WPML ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα με τον Block editor

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
el: Χρησιμοποιείτε το WPML Translation Management χωρίς το String Translation. Ορισμένες από τις μεταφράσεις ενδέχεται να μη λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Παρακαλούμε κατεβάστε και εγκαταστήστε το WPML String Translation πριν μεταφράσετε το περιεχόμενο από τον Block editor.

note: translators: %s is the product name,
en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
el: Για να μεταφράσετε εύκολα το %s, πρέπει να προσθέσετε τα ακόλουθα στοιχεία του WPML:

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
el: Ο λογαριασμός σας WPML Blog επιτρέπει μόνο τη χειροκίνητη μετάφραση περιεχομένου Elementor

note: translators: %1$s, %3$s, %6$s and %7$s are opening and closing link tags, %2$s and %5$s are the product name, %3$s are break tags.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
el: %1$sΜάθετε πώς να μεταφράσετε χειροκίνητα το περιεχόμενο %2$s%3$s %4$sΕναλλακτικά, για να μεταφράσετε το περιεχόμενο %5$s χρησιμοποιώντας τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης, την αυτόματη μετάφραση, τις επαγγελματικές υπηρεσίες ή από άλλους χρήστες στον ιστότοπό σας %6$sαναβαθμίστε σε λογαριασμό WPML CMS%7$s.

note: translators: %1$s is the product name, %2$s and %3$s are opening and closing link tag.
en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
el: Για να μεταφράσετε περιεχόμενο που δημιουργήθηκε με %1$s, πρέπει να %2$sεγκαταστήσετε το WPML String Translation%3$s

note: translators: %1$s and %3$s are opening and closing link tags, %2$s is the product name.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
el: %1$sΜάθετε πώς να μεταφράσετε περιεχόμενο %2$s%3$s

en: Download
el: Λήψη

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Activating...
el: Ενεργοποίηση...

en: Activated
el: Ενεργοποιήθηκε

en: Error
el: Σφάλμα

note: translators: %s will be replaced with a list of plugins or themes.
en: One more step before you can translate on %s
el: Ένα ακόμη βήμα πριν μπορέσετε να μεταφράσετε στο %s

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
el: Πρέπει να ενεργοποιήσετε τον Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML για να μεταφράζετε εύκολα.

en: Done.
el: Ολοκληρώθηκε.

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
el: Κάτι πήγε στραβά. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά ή επικοινωνήστε με την υποστήριξη.

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en: and
el: και

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
el: , και

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
el: Το WPML είναι απενεργοποιημένο επειδή απαιτεί έκδοση WordPress 4.4 ή νεότερη.

en: Manage Translation Management
el: Διαχείριση Translation Management

en: Manage Languages
el: Διαχείριση Γλωσσών

en: Manage Theme and Plugin localization
el: Διαχείριση εντοπισμού Θέματος και Πρόσθετων

en: Manage Support
el: Διαχείριση Υποστήριξης

en: Manage WooCommerce Multilingual
el: Διαχείριση WooCommerce Multilingual

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
el: Λειτουργήστε το WooCommerce Multilingual. Τα πάντα στο WCML εκτός από την καρτέλα ρυθμίσεων.

en: Manage translation of media
el: Διαχείριση μετάφρασης πολυμέσων

en: Manage Navigation
el: Διαχείριση Πλοήγησης

en: Manage Sticky Links
el: Διαχείριση Κολλημένων Συνδέσμων

en: Manage String Translation
el: Διαχείριση Μετάφρασης Συμβολοσειρών

en: Manage Translation Analytics
el: Διαχείριση Ανάλυσης Μεταφράσεων

en: Manage WPML Menus Sync
el: Διαχείριση Συγχρονισμού Μενού WPML

en: Manage Taxonomy Translation
el: Διαχείριση Μετάφρασης Ταξινομίας

en: Manage Troubleshooting
el: Διαχείριση Αντιμετώπισης Προβλημάτων

en: Translation options
el: Επιλογές μετάφρασης

en: As early as possible
el: Όσο το δυνατόν νωρίτερα

en: Later in the head section (priority %d)
el: Αργότερα στην ενότητα head (προτεραιότητα %d)

en: SEO Options
el: Επιλογές SEO

en: Display alternative languages in the HEAD section.
el: Εμφάνιση εναλλακτικών γλωσσών στην ενότητα HEAD.

en: Position of hreflang links
el: Θέση των συνδέσμων hreflang

en: A user does not have a proper license to enable ATE.
el: Ένας χρήστης δεν έχει την κατάλληλη άδεια για να ενεργοποιήσει το ATE.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
el: Σας ευχαριστούμε για την εγγραφή του WPML σε αυτόν τον ιστότοπο. Θα λαμβάνετε αυτόματες ενημερώσεις όταν είναι διαθέσιμες νέες εκδόσεις.

en: Version
el: Έκδοση

en: PHP %1$s and above are recommended.
el: Συνιστάται PHP %1$s και νεότερη.

en: Find how you can update PHP.
el: Μάθετε πώς μπορείτε να ενημερώσετε την PHP.

en: Memory limit
el: Όριο μνήμης

en: Memory usage
el: Χρήση μνήμης

en: Max execution time
el: Μέγιστος χρόνος εκτέλεσης

en: Max input vars
el: Μέγιστες μεταβλητές εισόδου

en: Utf8mb4 charset
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρων utf8mb4

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
el: Ορισμένες λειτουργίες του WPML String Translation ενδέχεται να μην λειτουργούν σωστά χωρίς υποστήριξη χαρακτήρων utf8mb4.

en: WordPress %s or later is required.
el: Απαιτείται WordPress %s ή νεότερο.

en: Multisite
el: Πολλαπλοί ιστότοποι

en: REST enabled
el: REST ενεργοποιημένο

en: eval() availability from Suhosin
el: διαθεσιμότητα eval() από το Suhosin

en: Not available
el: Μη διαθέσιμο

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
el: Το WPML χρειάζεται τουλάχιστον 208 KB Διαθέσιμου μεγέθους στοίβας στην PHP 8.3+. Παρακαλώ όρισε το “zend.max_allowed_stack_size” σε τουλάχιστον 256 KB και το “zend.reserved_stack_size” σε τουλάχιστον 48 KB στο αρχείο php.ini σου. Μετά από αυτές τις αλλαγές, επανεκκίνησε τον διακομιστή ιστού σου.

en: Available Stack Size
el: Διαθέσιμο μέγεθος στοίβας

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
el: Μεταφράζετε %1$s; Χρησιμοποιήστε τον πίνακα %2$s για ευκολότερη μετάφραση.

en:  %s translation
el: Μετάφραση %s

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not create a cache directory in %s
el: Το WPML δεν μπόρεσε να δημιουργήσει έναν κατάλογο προσωρινής μνήμης στο %s

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not write in the cache directory: %s
el: Το WPML δεν μπόρεσε να γράψει στον κατάλογο προσωρινής μνήμης: %s

en: Localization options
el: Επιλογές τοπικοποίησης

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
el: Αυτόματη φόρτωση του αρχείου.mo του θέματος χρησιμοποιώντας “load_textdomain”

en: Enter textdomain:
el: Εισάγετε textdomain:

en: Scanning now, please don't close this page.
el: Γίνεται σάρωση, παρακαλώ μην κλείσετε αυτή τη σελίδα.

en: Scanning Results
el: Αποτελέσματα Σάρωσης

en: Failed to update the feedback.
el: Αποτυχία ενημέρωσης της ανατροφοδότησης.

en: Missing key "%s".
el: Λείπει το κλειδί “%s”.

en: Translation Feedback
el: Ανατροφοδότηση Μετάφρασης

en: Translation rating
el: Βαθμολογία μετάφρασης

en: Unknown reviewer
el: Άγνωστος αξιολογητής

en: New
el: Νέο

en: Sent to translator
el: Στάλθηκε στον μεταφραστή

en: Translator replied
el: Ο μεταφραστής απάντησε

en: Replied
el: Απαντήθηκε

en: Admin replied
el: Ο διαχειριστής απάντησε

en: Sent to translation service
el: Στάλθηκε στην υπηρεσία μετάφρασης

en: E-mail sent to translation service
el: Το e-mail στάλθηκε στην υπηρεσία μετάφρασης

en: Translation fixed
el: Η μετάφραση διορθώθηκε

en: Approved
el: Εγκρίθηκε

en: Send to translator
el: Αποστολή στον μεταφραστή

en: Reply to translator
el: Απάντηση στον μεταφραστή

en: Reply to admin
el: Απάντηση στον διαχειριστή

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
el: Το %1s δεν μπορεί να λάβει αυτόματα ανατροφοδότηση σχετικά με τη μετάφραση. Παρακαλώ συνδεθείτε στον ιστότοπο του %1s και αναφέρετε αυτά τα ζητήματα χειροκίνητα.

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
el: Ένα email έχει σταλεί στο %s για να αναφέρει το ζήτημα. Παρακαλώ ελέγξτε το email σας για ανατροφοδότηση από την πλευρά τους.

en: Issue tracking in %s
el: Παρακολούθηση ζητήματος στο %s

en: Translator
el: Μεταφραστής

en: Admin
el: Διαχειριστής

en: Translation Service
el: Υπηρεσία Μετάφρασης

en: Could not send the report to %s.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή της αναφοράς στο %s.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
el: Αυτό σημαίνει ότι το %s δεν γνωρίζει ακόμη το πρόβλημα στη μετάφραση και δεν μπορεί να το διορθώσει.

en: Could not fetch the status from %s.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάκτηση της κατάστασης από το %s.

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
el: Ας το κάνουμε να λειτουργήσει για εσάς. Παρακαλώ επικοινωνήστε με την %1sυποστήριξη WPML%2s και δώστε τους τις ακόλουθες λεπτομέρειες σφάλματος:

en: Show details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
el: Το WPML δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την απομακρυσμένη υπηρεσία μετάφρασης. Βεβαιωθείτε ότι το WPML Translation Management είναι ενεργό.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
el[0]: Ενημερώθηκε %d ανατροφοδότηση.
el[1]: Ενημερώθηκαν %d ανατροφοδοτήσεις.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
el[0]: Μεταφέρθηκε στον κάδο %d ανατροφοδότηση.
el[1]: Μεταφέρθηκαν στον κάδο %d ανατροφοδοτήσεις.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
el: Οι ανατροφοδοτήσεις στον κάδο θα διαγραφούν οριστικά μετά από %d ημέρες.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
el[0]: Επαναφέρθηκε %d ανατροφοδότηση.
el[1]: Επαναφέρθηκαν %d ανατροφοδοτήσεις.

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
el[0]: Διαγράφηκε οριστικά %d ανατροφοδότηση.
el[1]: Διαγράφηκαν οριστικά %d ανατροφοδοτήσεις.

en: Want to know if recent translations you received have problems?
el: Θέλετε να μάθετε αν οι πρόσφατες μεταφράσεις που λάβατε έχουν προβλήματα;?

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
el: Λάβατε πίσω αρκετές εργασίες από μετάφραση και τώρα εμφανίζονται στον ιστότοπό σας.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
el: Το WPML σας επιτρέπει να ανοίξετε αυτές τις σελίδες για ανατροφοδότηση, ώστε οι επισκέπτες να μπορούν να σας ενημερώσουν αν παρατηρήσουν κάτι λάθος.

en: Enable Translation Feedback
el: Ενεργοποίηση Ανατροφοδότησης Μετάφρασης

en: Learn more about translation feedback
el: Μάθετε περισσότερα για την ανατροφοδότηση μετάφρασης

en: local translator
el: τοπικός μεταφραστής

en: Unknown remote translation service
el: Άγνωστη απομακρυσμένη υπηρεσία μετάφρασης

en: All
el: Όλα

en: Trash
el: Κάδος

en: For "%s"
el: Για “%s”

en: Average rating - %s
el: Μέση βαθμολογία - %s

en: Issues with translations
el: Προβλήματα με μεταφράσεις

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Feedback list navigation
el: Πλοήγηση λίστας ανατροφοδότησης

en: First page
el: Πρώτη σελίδα

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Last page
el: Τελευταία σελίδα

en: Current page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: of
el: από

en: Select bulk action
el: Επιλογή μαζικής ενέργειας

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Bulk Actions
el: Μαζικές Ενέργειες

en: Mark as fixed
el: Επισήμανση ως διορθωμένο

en: Mark as new
el: Επισήμανση ως νέο

en: Move to trash
el: Μεταφορά στον κάδο

en: No feedback found.
el: Δεν βρέθηκε ανατροφοδότηση.

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Delete permanently
el: Οριστική διαγραφή

en: Feedback
el: Ανατροφοδότηση

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Status
el: Κατάσταση

en: Translated post
el: Μεταφρασμένη δημοσίευση

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Select Validation
el: Επιλογή Επικύρωσης

en: Review
el: Αξιολόγηση

en: View post
el: Προβολή δημοσίευσης

en: Translation:
el: Μετάφραση:

en: Edit translation
el: Επεξεργασία μετάφρασης

en: Original post:
el: Αρχική δημοσίευση:

en: Rating:
el: Αξιολόγηση:

en: Feedback:
el: Σχόλια:

en: Edit feedback
el: Επεξεργασία σχολίων

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Translated by:
el: Μεταφράστηκε από:

en: Corrected by:
el: Διορθώθηκε από:

en: Reviewed by:
el: Αναθεωρήθηκε από:

en: Add a note to the translator
el: Προσθήκη σημείωσης στον μεταφραστή

en: Add a note to the administrator
el: Προσθήκη σημείωσης στον διαχειριστή

en: Communication:
el: Επικοινωνία:

en: Reply to translator:
el: Απάντηση στον μεταφραστή:

en: Reply to admin:
el: Απάντηση στον διαχειριστή:

en: No translator available for this language pair.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος μεταφραστής για αυτό το ζεύγος γλωσσών.

en: Translation Feedback button on front-end:
el: Κουμπί Σχολίων Μετάφρασης στο front-end:

en: Icon style:
el: Στυλ εικονιδίου:

en: Show Translation Feedback module for these languages:
el: Εμφάνιση ενότητας Σχολίων Μετάφρασης για αυτές τις γλώσσες:

en: Expiration date for Translation Feedback module:
el: Ημερομηνία λήξης για την ενότητα Σχολίων Μετάφρασης:

en: Enable Translation Feedback module
el: Ενεργοποίηση ενότητας Σχολίων Μετάφρασης

en: Show on the left side of the screen
el: Εμφάνιση στην αριστερή πλευρά της οθόνης

en: Show on the right side of the screen
el: Εμφάνιση στη δεξιά πλευρά της οθόνης

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
el: Θα το προσθέσω χειροκίνητα (%1$sοδηγίες%2$s)

en: Do not show it
el: Να μην εμφανίζεται

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
el: Ζητήστε σχόλια για μεταφρασμένο περιεχόμενο που %1$s τις τελευταίες %2$s %3$s

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
el: Να ζητούνται πάντα σχόλια (χωρίς χρονικό όριο για σχόλια)

en: published or updated
el: δημοσιεύτηκε ή ενημερώθηκε

en: published
el: δημοσιεύτηκε

en: updated
el: ενημερώθηκε

en: day(s)
el: ημέρα(ες)

en: week(s)
el: εβδομάδα(ες)

en: month(s)
el: μήνα(ες)

en: Rate translation
el: Αξιολόγηση μετάφρασης

en: Thank you for your rating!
el: Ευχαριστούμε για την αξιολόγησή σας!

en: Thank you for your rating and comment!
el: Ευχαριστούμε για την αξιολόγηση και το σχόλιό σας!

en: This page was translated from:
el: Αυτή η σελίδα μεταφράστηκε από:

en: Please rate this translation:
el: Παρακαλούμε αξιολογήστε αυτή τη μετάφραση:

en: Your rating:
el: Η αξιολόγησή σας:

en: It is perfect!
el: Είναι τέλεια!

en: It is OK
el: Είναι εντάξει

en: It could be improved
el: Θα μπορούσε να βελτιωθεί

en: I can see a lot of language errors
el: Βλέπω πολλά γλωσσικά λάθη

en: I can't understand anything
el: Δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα

en: Change
el: Αλλαγή

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
el: Παρακαλούμε δώστε μερικά παραδείγματα λαθών και πώς θα τα βελτιώνατε:

en: Send
el: Αποστολή

en: If you are a human, do not fill in this field.
el: Αν είστε άνθρωπος, μην συμπληρώσετε αυτό το πεδίο.

en: Rate translation of this page
el: Αξιολογήστε τη μετάφραση αυτής της σελίδας

en: Translation Priority
el: Προτεραιότητα Μετάφρασης

en: Translation Priorities
el: Προτεραιότητες Μετάφρασης

en: All Translation Priorities
el: Όλες οι Προτεραιότητες Μετάφρασης

en: Edit Translation Priority
el: Επεξεργασία Προτεραιότητας Μετάφρασης

en: Update Translation Priority
el: Ενημέρωση Προτεραιότητας Μετάφρασης

en: Add new Translation Priority
el: Προσθήκη νέας Προτεραιότητας Μετάφρασης

en: New Translation Priority Name
el: Νέο Όνομα Προτεραιότητας Μετάφρασης

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Required
el: Απαιτείται

en: Not needed
el: Δεν χρειάζεται

en: User not found
el: Ο χρήστης δεν βρέθηκε

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
el: Είστε ο Διαχειριστής Μεταφράσεων για το %s. Αυτός ο ρόλος σας επιτρέπει να διαχειρίζεστε τα πάντα σχετικά με τη μετάφραση για αυτόν τον ιστότοπο.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
el: Πριν μπορέσετε να αρχίσετε να στέλνετε περιεχόμενο για μετάφραση, πρέπει να ολοκληρώσετε μια σύντομη ρύθμιση.

en: Set-up the translation
el: Ρύθμιση της μετάφρασης

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
el: * Θυμηθείτε, το όνομα χρήστη σας για το %1$s είναι %2$s. Αν χρειάζεστε βοήθεια με τον κωδικό πρόσβασής σας, χρησιμοποιήστε την επαναφορά κωδικού στη σελίδα σύνδεσης.

en: At your service
el: Στη διάθεσή σας

en: Administrator for %s
el: Διαχειριστής για το %s

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
el: Είστε τώρα ο Διαχειριστής Μεταφράσεων για το %s - απαιτείται ενέργεια

en: The role was not found.
el: Ο ρόλος δεν βρέθηκε.

en: The user could not be created
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του χρήστη

en: Fix WPML tables collation
el: Διόρθωση collation πινάκων WPML

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
el: Διορθώνει το collation των πινάκων WPML ώστε να ταιριάζει με το collation των προεπιλεγμένων πινάκων WP.

en: Invalid nonce.
el: Μη έγκυρο nonce.

en: Some parameters are missing for this request.
el: Λείπουν κάποιες παράμετροι για αυτό το αίτημα.

en: Running now batch #%d
el: Εκτελείται τώρα η παρτίδα #%d

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
el: Ολοκληρώθηκε: %1$d αναρτήσεις υποβλήθηκαν σε επεξεργασία για “%2$s”.

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
el: Συγχρονισμός τοπικών αναγνωριστικών εργασιών με εργασίες ATE

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
el: Συγχρονισμός τοπικών αναγνωριστικών εργασιών με τα αντίστοιχα ATE. Θα χρειαστεί να ανανεώσετε μερικές φορές οποιαδήποτε σελίδα διαχείρισης για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
el: Αυτή η ρύθμιση ελέγχεται από ένα αρχείο wpml-config.xml. Κάντε κλικ εδώ για να ξεκλειδώσετε και να παρακάμψετε αυτή τη ρύθμιση.

en: Display mode for blog posts has changed
el: Ο τρόπος εμφάνισης για τις αναρτήσεις ιστολογίου έχει αλλάξει

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
el: Μέχρι τώρα, ο ιστότοπός σας ήταν ρυθμισμένος να εμφανίζει “όλες τις αναρτήσεις ιστολογίου”, ακόμη και αν δεν είναι μεταφρασμένες. Αυτή η λειτουργία έχει πλέον αντικατασταθεί με έναν καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο τρόπο μετάφρασης.

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
el: Ποιες αναρτήσεις ιστολογίου θέλετε να εμφανίζονται στις μεταφράσεις του ιστοτόπου σας;?

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
el: Αναρτήσεις ιστολογίου από την προεπιλεγμένη γλώσσα του ιστοτόπου, ή μεταφράσεις όταν υπάρχουν

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
el: Μόνο μεταφρασμένες αναρτήσεις ιστολογίου (ποτέ μην εμφανίζετε αναρτήσεις από την προεπιλεγμένη γλώσσα σε γλώσσες μετάφρασης)

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
el: Ευχαριστούμε για την επιλογή σας. Μπορείτε πάντα να αλλάξετε την επιλογή σας στη %sΡύθμιση μετάφρασης τύπων ανάρτησης%s.

en: The upgrade is complete.
el: Η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε.

en: %d items remaining...
el: %d στοιχεία απομένουν...

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
el: Το WPML πρέπει να αναβαθμίσει τις πληροφορίες πολυμέσων της ανάρτησης.

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
el: Δεν μπορέσαμε να ολοκληρώσουμε ολόκληρη τη διαδικασία σε ένα αίτημα. Παρακαλούμε κάντε κλικ στο κουμπί “Αναβάθμιση” για να συνεχίσετε.

en: Starting...
el: Ξεκινάει...

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
el: Η ακόλουθη εξαίρεση προέκυψε κατά την εκτέλεση της μετεγκατάστασης, παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά αργότερα ή επικοινωνήστε με την υποστήριξη εάν το πρόβλημα παραμένει.

en: Choose language:
el: Επιλέξτε γλώσσα:

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
el: Θέλετε η διαχείριση του WordPress να είναι σε διαφορετική γλώσσα;?

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
el: Το WPML επιτρέπει σε κάθε χρήστη να επιλέξει τη γλώσσα διαχείρισης, ανεξάρτητα από τη γλώσσα στην οποία οι επισκέπτες θα βλέπουν το front-end του ιστοτόπου.

en: Go to your %s to choose your admin language.
el: Μεταβείτε στο %s σας για να επιλέξετε τη γλώσσα διαχείρισης.

en: profile
el: προφίλ

en: WPML->Settings
el: WPML->Ρυθμίσεις

note: translators: %s link to WPML Settings page
en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
el: Το WPML θα συμπεριλάβει έναν εναλλάκτη γλώσσας στη σελίδα σύνδεσης του WordPress. Για να το αλλάξετε αυτό, μεταβείτε στο %s.

en: Login Page:
el: Σελίδα Σύνδεσης:

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
el: Ο ιστότοπός σας έχει απενεργοποιημένη την εναλλαγή γλώσσας για τη σελίδα σύνδεσης.

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: %s item | %s items
el[0]: %s στοιχείο
el[1]: %s στοιχεία

en: Flag for %s
el: Σημαία για %s

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
el: επανα-αποθηκεύσετε τους μόνιμους συνδέσμους του ιστοτόπου

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
el: Ίσως χρειαστεί να %s.

en: The URL of the HTML file is required
el: Απαιτείται η διεύθυνση URL του αρχείου HTML

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
el: Προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε μια εξωτερική διεύθυνση URL: αυτό δεν επιτρέπεται.

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
el: Μια προσπάθεια ανοίγματος της καθορισμένης διεύθυνσης URL ως ριζικής σελίδας απέτυχε με το ακόλουθο σφάλμα:

en: -- Please select --
el: -- Παρακαλώ επιλέξτε --

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
el: Πρέπει να διαμορφώσετε τουλάχιστον μία ακόμη γλώσσα για να αποκτήσετε πρόσβαση στις οθόνες “Τοπικοποίηση θέματος και πρόσθετων” και “Μετάφραση πολυμέσων”.

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
el: %1$s (τρέχουσα τοπική ρύθμιση: %2$s) - προτεινόμενες τοπικές ρυθμίσεις: %3$s

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
el: Το WordPress δεν μπορεί να κατεβάσει αυτόματα μεταφράσεις για τις ακόλουθες γλώσσες:

en: Edit Languages
el: Επεξεργασία Γλωσσών

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
el: Για να το διορθώσετε, ανοίξτε “%s” και ορίστε τις τιμές “προεπιλεγμένης τοπικής ρύθμισης” όπως φαίνονται παραπάνω.

en: All Languages
el: Όλες οι Γλώσσες

en: Display on language:
el: Εμφάνιση στη γλώσσα:

note: translators: "WPML Site Languages section" is the title of the WPML settings page where administrators can configure the site's languages
en: WPML Site Languages section
el: Ενότητα Γλωσσών Ιστοτόπου WPML

note: translators: "Language section" refers to the language settings in user profile
en: Language section
el: Ενότητα γλώσσας

note: translators: %1$s will be replaced with link to "WPML Site Languages section", %2$s will be replaced with link to profile "Language section"
en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
el: Με ενεργοποιημένο το WPML, μπορείτε να ορίσετε τις γλώσσες του ιστοτόπου σας από το %1$s.<br>Για να αλλάξετε τη γλώσσα του διαχειριστικού περιβάλλοντος του WordPress, μεταβείτε στο %2$s στο προφίλ χρήστη σας.

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
el: Το WPML δεν μπόρεσε να φορτώσει αρχεία διαμόρφωσης, τα οποία χρειάζεται ο ιστότοπός σας.

en: Detailed error log
el: Λεπτομερές αρχείο καταγραφής σφαλμάτων

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Remote XML Config Log
el: Αρχείο Καταγραφής Απομακρυσμένης Διαμόρφωσης XML

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
el: Το WPML πρέπει να φορτώσει αρχεία διαμόρφωσης, τα οποία του λένε πώς να μεταφράσει το θέμα σας και τα πρόσθετα που χρησιμοποιείτε. Εάν υπάρχει πρόβλημα, χρησιμοποιήστε το κουμπί Επανάληψη. Εάν το πρόβλημα συνεχίζεται, επικοινωνήστε με την υποστήριξη του WPML, δείξτε τις λεπτομέρειες του σφάλματος και θα σας βοηθήσουμε να το επιλύσετε.

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: The remote XML Config Log is empty
el: Το Αρχείο Καταγραφής Απομακρυσμένης Διαμόρφωσης XML είναι κενό

en: Clear log
el: Εκκαθάριση αρχείου καταγραφής

en: This post is also available in:
el: Αυτή η ανάρτηση είναι επίσης διαθέσιμη σε:

en: Network settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: delete it permanently
el: διαγράψτε το μόνιμα

en: restore
el: επαναφορά

en: Last Update Time could not be determined
el: Ο Χρόνος Τελευταίας Ενημέρωσης δεν μπόρεσε να προσδιοριστεί

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
el: Το WPML δεν μπορεί να λειτουργήσει επειδή απαιτεί μια απενεργοποιημένη επέκταση PHP!

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
el: Για να διασφαλίσει και να βελτιώσει την ασφάλεια του ιστοτόπου σας, το WPML χρησιμοποιεί το

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
el: Η επέκταση φίλτρου είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή από την PHP 5.2.0. Πριν από αυτό το χρονικό διάστημα χρησιμοποιούνταν μια πειραματική επέκταση PECL
    , ωστόσο, η έκδοση PECL δεν συνιστάται πλέον να χρησιμοποιείται ή να ενημερώνεται. (πηγή:

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
el: Η επέκταση φίλτρου είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή από την έκδοση PHP 5.2, επομένως πρέπει να έχει απενεργοποιηθεί είτε από εσάς είτε από τον πάροχο φιλοξενίας σας.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
el: Για να την ενεργοποιήσετε, είτε εσείς είτε ο πάροχος φιλοξενίας σας θα πρέπει να ανοίξετε το αρχείο php.ini του ιστοτόπου σας και είτε:

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
el: Αφαιρέστε τη συμβολοσειρά “filter_var” από την οδηγία “disable_functions” ή...

en: Add the following line:
el: Προσθέστε την ακόλουθη γραμμή:

en: Your php.ini file is located at
el: Το αρχείο php.ini βρίσκεται στο

en: Messages and notifications
el: Μηνύματα και ειδοποιήσεις

en: Restore messages and notification
el: Επαναφορά μηνυμάτων και ειδοποιήσεων

en: Apply to all users
el: Εφαρμογή σε όλους τους χρήστες

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
el: Επαναφορά απορριφθέντων και κρυφών μηνυμάτων και ειδοποιήσεων.

en: Remove all messages and notifications
el: Αφαίρεση όλων των μηνυμάτων και ειδοποιήσεων

en: Remove all messages and notifications, for all users.
el: Αφαίρεση όλων των μηνυμάτων και ειδοποιήσεων, για όλους τους χρήστες.

en: Unauthorized
el: Μη εξουσιοδοτημένο

en: Select Language
el: Επιλογή Γλώσσας

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
el: Το WPML δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί μαζί με αυτά τα παλαιότερα πρόσθετα:

en: WPML will be deactivated
el: Το WPML θα απενεργοποιηθεί

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
el: Αυτά τα πρόσθετα είναι γνωστό ότι έχουν προβλήματα συμβατότητας με το WPML:

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: WPML capabilities
el: Δυνατότητες WPML

en: Translation preferences
el: Προτιμήσεις μετάφρασης

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
el: Οι προτιμήσεις μετάφρασης για αυτό το πεδίο ελέγχονται από ένα αρχείο διαμόρφωσης γλώσσας XML. Εάν θέλετε να το ελέγξετε χειροκίνητα, αφαιρέστε την καταχώριση από το αρχείο διαμόρφωσης.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
el: Για να συγχρονίσετε τις τιμές για τις μεταφράσεις, πρέπει να ενεργοποιήσετε τη μονάδα Διαχείρισης Μετάφρασης του WPML.

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
el: Σφάλμα: Κάτι δεν πάει καλά με την τιμή του πεδίου. Οι προτιμήσεις μετάφρασης δεν μπορούν να οριστούν.

en: Choose what to do when translating content with this field:
el: Επιλέξτε τι θα κάνετε κατά τη μετάφραση περιεχομένου με αυτό το πεδίο:

en: Copy from original to translation
el: Αντιγραφή από το πρωτότυπο στη μετάφραση

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
el: Το WPML θα αντιγράψει αυτό το πεδίο από %s όταν αποθηκεύσετε αυτή την ανάρτηση.

en: Missing post ID
el: Λείπει το ID ανάρτησης

note: translators: Post id.
en: No such post for ID = %d
el: Δεν υπάρχει τέτοια ανάρτηση για ID = %d

en: Translation
el: Μετάφραση

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
el: Το %1$s μεταφράζεται μέσω WPML. %2$sΚάντε κλικ εδώ για να αλλάξετε τις επιλογές μετάφρασης.%3$s

en: Slugs are currently not translated.
el: Οι σύντομες διευθύνσεις δεν μεταφράζονται προς το παρόν.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
el: Οι σύντομες διευθύνσεις μεταφράζονται αυτή τη στιγμή. Κάντε κλικ στον παραπάνω σύνδεσμο για να επεξεργαστείτε τις μεταφράσεις.

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
el: Η μετάφραση σύντομων διευθύνσεων είναι απενεργοποιημένη στο WPML. %1$sΚάντε κλικ εδώ για να την ενεργοποιήσετε.%2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
el: Το %1$s δεν έχει μεταφραστεί. %2$sΚάντε κλικ εδώ για να κάνετε αυτόν τον τύπο ανάρτησης μεταφράσιμο.%3$s

en: The original has been deleted!
el: Το πρωτότυπο έχει διαγραφεί!

en: No Batch
el: Χωρίς Παρτίδα

en: Duplicate
el: Διπλότυπο

en: Complete
el: Ολοκληρώθηκε

en: In progress - needs retry
el: Σε εξέλιξη - απαιτείται επανάληψη

en: Translation entry not found for: %d
el: Δεν βρέθηκε καταχώριση μετάφρασης για: %d

en: translate
el: μετάφραση

en: string not registered
el: η συμβολοσειρά δεν έχει καταχωρηθεί

en: Multiple options
el: Πολλαπλές επιλογές

en: some strings might be not registered
el: ορισμένες συμβολοσειρές μπορεί να μην έχουν καταχωρηθεί

en:  - (needs update)
el:  - (χρειάζεται ενημέρωση)

en: Preferences saved.
el: Οι προτιμήσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Translation requests cancelled.
el: Τα αιτήματα μετάφρασης ακυρώθηκαν.

en: No Translation requests selected.
el: Δεν επιλέχθηκαν αιτήματα μετάφρασης.

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
el: Η πιστοποίηση απέτυχε ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
el: Αποτυχία επιλογής υπηρεσίας μετάφρασης ( serviceId: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
el: Αποτυχία επιλογής υπηρεσίας μετάφρασης ( serviceId: %d )

en: Processing translations...
el: Επεξεργασία μεταφράσεων...

en: Finalizing upgrade...
el: Ολοκλήρωση αναβάθμισης...

en: Missing step
el: Λείπει βήμα

en: Resume Upgrade Process
el: Συνέχιση Διαδικασίας Αναβάθμισης

en: Run Upgrade Process
el: Εκτέλεση Διαδικασίας Αναβάθμισης

en: WPML requires database upgrade
el: Το WPML απαιτεί αναβάθμιση βάσης δεδομένων

en: This normally takes a few seconds, but may last up to several minutes of very large databases.
el: Αυτό συνήθως διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα, αλλά μπορεί να διαρκέσει έως και αρκετά λεπτά για πολύ μεγάλες βάσεις δεδομένων.

en: Starting the upgrade process...
el: Έναρξη της διαδικασίας αναβάθμισης...

en: Creating new tables...
el: Δημιουργία νέων πινάκων...

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
el: <strong>Ειδοποίηση WPML:</strong> Οι αναβαθμίσεις σε αυτήν την έκδοση υποστηρίζονται μόνο από τις εκδόσεις %1$s και άνω. Για να αναβαθμίσετε από την έκδοση %2$s, πρώτα κατεβάστε την <a%3$s>2.0.4</a>, κάντε την αναβάθμιση της βάσης δεδομένων και στη συνέχεια μεταβείτε σε αυτήν την έκδοση.

en: WP Menus Sync
el: Συγχρονισμός Μενού WP

en: Translations:
el: Μεταφράσεις:

en: edit translation
el: επεξεργασία μετάφρασης

en: add translation
el: προσθήκη μετάφρασης

en: Synchronize menus between languages.
el: Συγχρονισμός μενού μεταξύ γλωσσών.

en: Translation of
el: Μετάφραση του

en: none
el: καμία

en: not translated in current language
el: δεν έχει μεταφραστεί στην τρέχουσα γλώσσα

en: Menu Option: auto_add
el: Επιλογή Μενού: auto_add

en: Menu(s) syncing complete.
el: Ο συγχρονισμός του/των μενού ολοκληρώθηκε.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
el: Το μενού σας περιλαμβάνει προσαρμοσμένα στοιχεία, τα οποία πρέπει να μεταφράσετε χρησιμοποιώντας τη Μετάφραση Συμβολοσειρών του WPML.

en: 1. Translate these strings:
el: 1. Μεταφράστε αυτές τις συμβολοσειρές:

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
el: 2. Όταν ολοκληρώσετε τη μετάφραση, επιστρέψτε εδώ και εκτελέστε ξανά τον συγχρονισμό του μενού. Αυτό θα χρησιμοποιήσει τις συμβολοσειρές που μεταφράσατε για να ενημερώσει τα μενού.

en: Translate menu strings and URLs for:
el: Μετάφραση συμβολοσειρών και URL μενού για:

en: Remove comments that don't match the content's language
el: Αφαίρεση σχολίων που δεν ταιριάζουν με τη γλώσσα του περιεχομένου

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
el: Αυτό θα ελέγξει για σχόλια που έχουν διαφορετική γλώσσα από το περιεχόμενο στο οποίο ανήκουν. Εάν βρεθούν, μπορούμε να διαγράψουμε αυτά τα σχόλια για εσάς. Τα ονομάζουμε “ορφανά σχόλια”.

en: Check for orphan comments
el: Έλεγχος για ορφανά σχόλια

en: Checking...
el: Γίνεται έλεγχος...

en: Good news! Your site has no orphan comments.
el: Καλά νέα! Ο ιστότοπός σας δεν έχει ορφανά σχόλια.

en: %s orphan comments found.
el: Βρέθηκαν %s ορφανά σχόλια.

en: Clean orphan comments
el: Καθαρισμός ορφανών σχολίων

en: * The clean task may take several minutes to complete.
el: * Η εργασία καθαρισμού μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά για να ολοκληρωθεί.

en: Deleted comments:
el: Διαγραμμένα σχόλια:

en: Post not found
el: Η ανάρτηση δεν βρέθηκε

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
el: <p>Ορισμένοι όροι ταξινομίας είναι εκτός συγχρονισμού μεταξύ των γλωσσών. Αυτό σημαίνει ότι το περιεχόμενο σε ορισμένες γλώσσες δεν θα έχει τις σωστές ετικέτες ή κατηγορίες.</p>
    			 <p>Για να συγχρονίσετε τις ταξινομίες, πρέπει να περάσετε από καθεμία από αυτές από την ακόλουθη λίστα και να κάνετε κλικ στο κουμπί “Ενημέρωση ιεραρχίας ταξινομίας”.</p>

en: Valid
el: Έγκυρο

en: Not valid
el: Μη έγκυρο

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
el: Αυτές οι πληροφορίες επιτρέπουν στην ομάδα υποστήριξής μας να δει τις εκδόσεις του WordPress, των πρόσθετων και του θέματος στον ιστότοπό σας. Παρέχετε αυτές τις πληροφορίες εάν ζητηθούν στο φόρουμ υποστήριξής μας. Δεν περιλαμβάνονται κωδικοί πρόσβασης ή άλλες εμπιστευτικές πληροφορίες.

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία του καταλόγου μεταφόρτωσης. Ελέγξτε τα δικαιώματά σας.

en: Upload dir is not writable
el: Ο κατάλογος μεταφόρτωσης δεν είναι εγγράψιμος

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
el: Επεξεργασία Γλωσσών

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
el: Αυτός ο πίνακας σάς επιτρέπει να επεξεργαστείτε γλώσσες για τον ιστότοπό σας. Κάθε σειρά αντιπροσωπεύει μια γλώσσα.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
el: Για κάθε γλώσσα, πρέπει να εισάγετε τις ακόλουθες πληροφορίες:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
el: Κωδικός:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
el: μια μοναδική τιμή που προσδιορίζει τη γλώσσα. Μόλις εισαχθεί, ο κωδικός γλώσσας δεν μπορεί να αλλάξει.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
el: Μεταφράσεις:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
el: ο τρόπος με τον οποίο το όνομα της γλώσσας θα εμφανίζεται σε διαφορετικές γλώσσες.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
el: Σημαία:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
note: translators: %s: link to flag documentation
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
el: η σημαία που θα εμφανίζεται δίπλα στη γλώσσα (προαιρετικό). Μπορείτε είτε να ανεβάσετε τη δική σας σημαία είτε να χρησιμοποιήσετε μία από τις ενσωματωμένες εικόνες σημαίας του WPML. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τη <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">χρήση σημαιών</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
el: Προεπιλεγμένη τοπική ρύθμιση:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
el: Αυτό καθορίζει την τιμή τοπικής ρύθμισης για αυτή τη γλώσσα. Θα πρέπει να ελέγξετε το όνομα του αρχείου τοπικοποίησης του WordPress για να το ρυθμίσετε σωστά.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
el: Κωδικοποίηση URL:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
el: ναι/όχι, καθορίζει αν τα URL σε αυτή τη γλώσσα είναι κωδικοποιημένα ή χρησιμοποιούν χαρακτήρες ASCII (αφήστε το “όχι” αν δεν είστε σίγουροι).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
el: ο κωδικός που αναμένει η Google για αυτή τη γλώσσα. Το hreflang πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τον κωδικό γλώσσας (συνήθως, αποτελείται από δύο γράμματα), ή, αν θέλετε να καθορίσετε τη χώρα/περιοχή, θα πρέπει να είναι οι ίδιες πληροφορίες με το όνομα της τοπικής ρύθμισης, αλλά σε ελαφρώς διαφορετική μορφή. Αν η τοπική ρύθμιση για τα Γαλλικά του Καναδά είναι fr_CA, το αντίστοιχο hreflang θα ήταν fr-ca. Αντί για κάτω παύλα, χρησιμοποιήστε παύλα (-) και όλα τα γράμματα πρέπει να είναι πεζά.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
el: Αντιστοίχιση γλώσσας:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: To use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
el: Για να χρησιμοποιήσετε την αυτόματη μετάφραση με μια προσαρμοσμένη ή συγκεκριμένη για κάθε χώρα γλώσσα, πρέπει να την αντιστοιχίσετε σε μια υποστηριζόμενη γλώσσα. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τη <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">χρήση αυτόματης μετάφρασης με προσαρμοσμένες γλώσσες</a>.

en: Language name
el: Όνομα γλώσσας

en: Code
el: Κωδικός

en: Translation (new)
el: Μετάφραση (νέα)

en: Default locale
el: Προεπιλεγμένη τοπική ρύθμιση

en: Encode URLs
el: Κωδικοποίηση URL

en: Language mapping
el: Αντιστοίχιση γλώσσας

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
el: Παρακαλώ σημειώστε: οι κωδικοί γλώσσας δεν μπορούν να αλλάξουν μετά την προσθήκη γλωσσών. Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τον σωστό κωδικό.

en: Back to languages
el: Πίσω στις γλώσσες

en: Add Language
el: Προσθήκη Γλώσσας

en: Custom flag
el: Προσαρμοσμένη σημαία

en: Upload custom flag
el: Ανέβασμα προσαρμοσμένης σημαίας

en: (allowed: %s)
el: (επιτρέπονται: %s)

en: WPML flag
el: Σημαία WPML

en: No
el: Όχι

en: Yes
el: Ναι

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή τη γλώσσα;%sΟΛΑ τα δεδομένα που σχετίζονται με αυτή τη γλώσσα θα ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ!

en: Please, enter valid data.
el: Παρακαλώ, εισάγετε έγκυρα δεδομένα.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη μετάφρασης %1$s για %2$s.

en: Error uploading flag file.
el: Σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση του αρχείου σημαίας.

en: Adding language failed.
el: Η προσθήκη γλώσσας απέτυχε.

en: Error adding native name.
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη εγγενούς ονόματος.

en: Error adding flag.
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη σημαίας.

en: The Language code already exists.
el: Ο κωδικός γλώσσας υπάρχει ήδη.

en: The Language name already exists.
el: Το όνομα γλώσσας υπάρχει ήδη.

en: The default locale already exists.
el: Η προεπιλεγμένη τοπική ρύθμιση υπάρχει ήδη.

en: The hreflang already exists.
el: Το hreflang υπάρχει ήδη.

en: Invalid character in language code.
el: Μη έγκυρος χαρακτήρας στον κωδικό γλώσσας.

en: Please, enter required data.
el: Παρακαλώ, εισάγετε τα απαιτούμενα δεδομένα.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
el: Σφάλμα: Αυτή είναι μια ενσωματωμένη γλώσσα. Δεν μπορείτε να τη διαγράψετε.

en: The language %s was deleted.
el: Η γλώσσα %s διαγράφηκε.

en: Error: Language not found.
el: Σφάλμα: Η γλώσσα δεν βρέθηκε.

en: File extension not allowed.
el: Η επέκταση αρχείου δεν επιτρέπεται.

en: Setup WPML
el: Ρύθμιση WPML

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
el: Το πρόσθετο WPML Multilingual CMS δεν είναι ενεργοποιημένο αυτή τη στιγμή.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
el: Παρακαλώ μεταβείτε στη σελίδα %1$sΠρόσθετα%2$s και ενεργοποιήστε το πρόσθετο WPML Multilingual CMS πριν προσπαθήσετε να το ρυθμίσετε.

en: This screen contains the language settings for your site.
el: Αυτή η οθόνη περιέχει τις ρυθμίσεις γλώσσας για τον ιστότοπό σας.

en: Site Languages
el: Γλώσσες Ιστότοπου

en: Language URL format
el: Μορφή URL γλώσσας

en: Admin language
el: Γλώσσα διαχείρισης

en: Hide languages
el: Απόκρυψη γλωσσών

en: Make themes work multilingual
el: Κάντε τα θέματα να λειτουργούν πολύγλωσσα

en: Browser language redirect
el: Ανακατεύθυνση βάσει γλώσσας του προγράμματος περιήγησης

en: WPML love
el: Αγάπη WPML

en: These languages are enabled for this site:
el: Αυτές οι γλώσσες είναι ενεργοποιημένες για αυτόν τον ιστότοπο:

en: Change default language
el: Αλλαγή προεπιλεγμένης γλώσσας

en: Add / Remove languages
el: Προσθήκη / Αφαίρεση γλωσσών

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
el: Επιλέξτε πώς θα καθορίζεται σε ποια γλώσσα οι επισκέπτες βλέπουν το περιεχόμενο

en: Different languages in directories
el: Διαφορετικές γλώσσες σε καταλόγους

en: Use directory for default language
el: Χρήση καταλόγου για την προεπιλεγμένη γλώσσα

en: What to show for the root url:
el: Τι να εμφανίζεται για το ριζικό URL:

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
el: Ενεργοποιήστε την επιλογή <strong>Χρήση καταλόγου για την προεπιλεγμένη γλώσσα</strong> για να εμφανίζεται η ίδια αρχική σελίδα σε όλους τους επισκέπτες, ανεξάρτητα από τη γλώσσα. Αυτό απαιτεί να ρυθμίσετε μια ριζική σελίδα.

en: HTML file
el: Αρχείο HTML

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
el: Παρακαλούμε εισαγάγετε μια διαδρομή – <strong>απόλυτη</strong> ή <strong>σχετική</strong> – προς τον φάκελο εγκατάστασης του WordPress

en: Please select what to show for the root url.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τι θα εμφανίζεται για το ριζικό URL.

en: A page
el: Μια σελίδα

en: Please save the settings first by clicking Save.
el: Παρακαλώ αποθηκεύστε πρώτα τις ρυθμίσεις κάνοντας κλικ στο Αποθήκευση.

en: Edit root page.
el: Επεξεργασία ριζικής σελίδας.

en: Create root page.
el: Δημιουργία ριζικής σελίδας.

en: Hide language switchers on the root page
el: Απόκρυψη εναλλαγών γλώσσας στη ριζική σελίδα

en: It looks like languages per directories will not function.
el: Φαίνεται ότι οι γλώσσες ανά καταλόγους δεν θα λειτουργήσουν.

en: This can be a result of either:
el: Αυτό μπορεί να είναι αποτέλεσμα είτε:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
el: Οι ρυθμίσεις του διακομιστή σας δεν επιτρέπουν γλώσσες σε καταλόγους.

en: Learn more about the required server settings.
el: Μάθετε περισσότερα για τις απαιτούμενες ρυθμίσεις διακομιστή.

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
el: Η επανεγγραφή URL δεν είναι ενεργοποιημένη στον διακομιστή ιστού σας.

en: The web server cannot write to the .htaccess file
el: Ο διακομιστής ιστού δεν μπορεί να γράψει στο αρχείο.htaccess

en: How to fix
el: Πώς να το διορθώσετε

en: A different domain per language
el: Διαφορετικός τομέας ανά γλώσσα

en: This option is not yet available for Multisite installs
el: Αυτή η επιλογή δεν είναι ακόμη διαθέσιμη για εγκαταστάσεις Multisite

en: Experimental
el: Πειραματικό

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
el: Μεταφορά παραμέτρων συνεδρίας μεταξύ τομέων μέσω του εναλλάκτη γλώσσας

en: Pass arguments via GET (the url)
el: Μεταφορά παραμέτρων μέσω GET (το url)

en: Pass arguments via POST
el: Μεταφορά παραμέτρων μέσω POST

en: Disable this feature
el: Απενεργοποίηση αυτής της λειτουργίας

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
el: Τα δεδομένα θα κρυπτογραφηθούν με τον αλγόριθμο %s.

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
el: Επειδή η κρυπτογράφηση δεν υποστηρίζεται στον κεντρικό υπολογιστή σας, τα δεδομένα θα έχουν μόνο μια βασική κωδικοποίηση με τον αλγόριθμο bse64.

en: Learn more about passing data between domains
el: Μάθετε περισσότερα για τη μεταφορά δεδομένων μεταξύ τομέων

en: Language name added as a parameter
el: Το όνομα της γλώσσας προστέθηκε ως παράμετρος

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
el: Για να ενεργοποιήσετε την επιλογή <strong>Χρήση καταλόγου για την προεπιλεγμένη γλώσσα</strong>, πρέπει να <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>καθορίσετε τι θα εμφανίζεται στη ριζική διεύθυνση URL του ιστότοπού σας</a>.

en: Default flag format
el: Προεπιλεγμένη μορφή σημαίας

en: Default admin language:
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα διαχείρισης:

en: Default language (currently %s)
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα (τρέχουσα %s)

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
el: Κάθε χρήστης μπορεί να επιλέξει τη γλώσσα διαχείρισης. Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις προτιμήσεις γλώσσας σας επισκεπτόμενοι τη <a href="%s">σελίδα του προφίλ σας</a>.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
el: Μπορείτε να αποκρύψετε πλήρως το περιεχόμενο σε συγκεκριμένες γλώσσες από τους επισκέπτες και τις μηχανές αναζήτησης, αλλά να εξακολουθείτε να το βλέπετε εσείς. Αυτό επιτρέπει την αναθεώρηση μεταφράσεων που βρίσκονται σε εξέλιξη.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
el: Αυτή η λειτουργία μετατρέπει τα θέματα σε πολύγλωσσα, χωρίς να χρειάζεται να επεξεργαστείτε τα αρχεία PHP τους.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
el: Προσαρμογή ID για πολύγλωσση λειτουργικότητα

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
el: Το WPML μπορεί να ανακατευθύνει αυτόματα τους επισκέπτες σύμφωνα με τη γλώσσα του προγράμματος περιήγησης.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
el: Αυτή η λειτουργία χρησιμοποιεί Javascript. Βεβαιωθείτε ότι ο ιστότοπός σας δεν έχει σφάλματα JS.

en: Disable browser language redirect
el: Απενεργοποίηση ανακατεύθυνσης βάσει γλώσσας του προγράμματος περιήγησης

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
el: Ανακατεύθυνση επισκεπτών βάσει της γλώσσας του προγράμματος περιήγησης μόνο εάν υπάρχουν μεταφράσεις

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
el: Πάντα ανακατεύθυνση επισκεπτών βάσει της γλώσσας του προγράμματος περιήγησης (ανακατεύθυνση στην αρχική σελίδα εάν λείπουν μεταφράσεις)

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
el: Απομνημόνευση της προτίμησης γλώσσας των επισκεπτών για %s ώρες (παρακαλώ εισάγετε 24 ή πολλαπλάσια αυτού).

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
el: Το πρόγραμμα περιήγησής σας δεν φαίνεται να επιτρέπει τη ρύθμιση cookies.

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
el: Η ανακατεύθυνση βάσει γλώσσας του προγράμματος περιήγησης μπορεί να επηρεάσει την ευρετηρίαση του ιστότοπού σας

en: learn more
el: μάθετε περισσότερα

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
el: Ενημερώστε τον κόσμο ότι ο ιστότοπός σας λειτουργεί πολύγλωσσα με το WPML (τοποθετεί ένα μήνυμα στο υποσέλιδο του ιστότοπού σας) - <a href="%s">διαβάστε περισσότερα</a>

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing link tags, %3$s is the default language name.
en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
el: Ο %1$sσυγχρονισμός μενού%2$s θα συγχρονίσει τη δομή του μενού από την προεπιλεγμένη γλώσσα του %3$s στις δευτερεύουσες γλώσσες.

en: Select all items
el: Επιλογή όλων των στοιχείων

en: Action
el: Ενέργεια

en: Nothing to sync.
el: Τίποτα για συγχρονισμό.

en: Select row
el: Επιλογή γραμμής

en: Add menu translation:  %s
el: Προσθήκη μετάφρασης μενού: %s

en: Apply changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

en: Syncing menus %1 of %2
el: Συγχρονισμός μενού %1 από %2

en: The selected menus have been synchonized.
el: Τα επιλεγμένα μενού έχουν συγχρονιστεί.

en: No menus found
el: Δεν βρέθηκαν μενού

en: Menu translation in %s
el: Μετάφραση μενού στα %s

en: Auto-generated title. Click to edit.
el: Αυτόματα δημιουργημένος τίτλος. Κάντε κλικ για επεξεργασία.

en: Sync
el: Συγχρονισμός

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
el: Τα μενού σε αυτή τη σελίδα ενδέχεται να μην συγχρονιστούν επειδή απαιτούνται περισσότερες μεταβλητές εισόδου. Παρακαλώ τροποποιήστε τη ρύθμιση %1$s στα αρχεία php.ini ή.htaccess σε %2$s ή περισσότερο.

en: Nothing Sync
el: Κανένας Συγχρονισμός

en: Item will be added
el: Το στοιχείο θα προστεθεί

en: Item will be removed
el: Το στοιχείο θα αφαιρεθεί

en: Item cannot be added (parent not translated)
el: Το στοιχείο δεν μπορεί να προστεθεί (ο γονέας δεν έχει μεταφραστεί)

en: Item changed position
el: Το στοιχείο άλλαξε θέση

en: Item will be copied
el: Το στοιχείο θα αντιγραφεί

en: Strings for menus will be updated
el: Οι συμβολοσειρές για τα μενού θα ενημερωθούν

en: URLs for menus will be updated
el: Τα URL για τα μενού θα ενημερωθούν

en: Menu Options will be updated
el: Οι επιλογές μενού θα ενημερωθούν

en: Untranslated strings for menus
el: Αμετάφραστες συμβολοσειρές για μενού

en: Untranslated URLs for menus
el: Αμετάφραστα URL για μενού

en: Remove %s
el: Αφαίρεση %s

en: Rename label to %s
el: Μετονομασία ετικέτας σε %s

en: Update URL to %s
el: Ενημέρωση URL σε %s

en: Untranslated URL %s
el: Αμετάφραστο URL %s

en: Change menu order for %s
el: Αλλαγή σειράς μενού για %s

en: Add %s
el: Προσθήκη %s

en: Update %1$s menu option to %2$s
el: Ενημέρωση επιλογής μενού %1$s σε %2$s

en: Untranslated string %s
el: Αμετάφραστη συμβολοσειρά %s

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
el: Οι επιλεγμένες συμβολοσειρές μπορούν τώρα να μεταφραστούν χρησιμοποιώντας την οθόνη %1$s Μετάφρασης Συμβολοσειρών %2$s

en: WPML has been reset for the selected site.
el: Το WPML έχει επαναφερθεί για τον επιλεγμένο ιστότοπο.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
el: Το WPML έχει απενεργοποιηθεί για τον επιλεγμένο ιστότοπο.

en: WPML has been activated for the selected site.
el: Το WPML έχει ενεργοποιηθεί για τον επιλεγμένο ιστότοπο.

en: WPML Network Setup
el: Ρύθμιση Δικτύου WPML

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Site
el: Ιστότοπος

en: Dashboard
el: Πίνακας Ελέγχου

en: Visit
el: Επίσκεψη

en: Inactive
el: Ανενεργό

en: Active
el: Ενεργό

en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
el: Πρόκειται να επαναφέρετε το WPML για αυτόν τον ιστότοπο: %s.

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
el: Όλα τα δεδομένα μετάφρασης θα χαθούν εάν επαναφέρετε τα δεδομένα του WPML. Δεν θα μπορούν να ανακτηθούν αργότερα.

en: Reset
el: Επαναφορά

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
el: Αυτό το έγγραφο είναι αντίγραφο του %s και διατηρείται από το WPML.

en: Translate independently
el: Μετάφραση ανεξάρτητα

en: Language of this %s
el: Γλώσσα αυτού του %s

en: edit terms
el: επεξεργασία όρων

en: Connect with translations
el: Σύνδεση με μεταφράσεις

en: Make %s the original language for this %s
el: Κάντε τη %s την αρχική γλώσσα για αυτό το %s

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
el: Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε αποθηκεύσει το άρθρο σας, εάν έχετε κάνει οποιαδήποτε αλλαγή, πριν προχωρήσετε με αυτή την ενέργεια!

en: Ok
el: Εντάξει

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Type a post title
el: Πληκτρολογήστε έναν τίτλο άρθρου

en: No posts found
el: Δεν βρέθηκαν άρθρα

en: Connect this post?
el: Σύνδεση αυτού του άρθρου;?

en: Assign
el: Ανάθεση

en: You are about to connect the current post with these following posts
el: Πρόκειται να συνδέσετε το τρέχον άρθρο με τα ακόλουθα άρθρα

en: This is a translation of
el: Αυτό είναι μετάφραση του

en: Translate this Document
el: Μετάφραση αυτού του Εγγράφου

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
el: %sΕνεργοποίηση αυτόματης μετάφρασης για προσχέδια%s

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: hide
el: απόκρυψη

en: show
el: εμφάνιση

en: duplicate
el: αντίγραφο

en: --None--
el: --Κανένα--

en: Create duplicate
el: Δημιουργία αντιγράφου

en: This post is already duplicated.
el: Αυτό το άρθρο έχει ήδη αντιγραφεί.

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία αντιγράφου. Μια μετάφραση βρίσκεται σε εξέλιξη.

en:  for
el:  για

en: Post without a title
el: Άρθρο χωρίς τίτλο

en: Media attachments
el: Συνημμένα πολυμέσων

en: Duplicate uploaded media to translations
el: Αντιγραφή μεταφορτωμένων πολυμέσων στις μεταφράσεις

en: Duplicate featured image to translations
el: Αντιγραφή κύριας εικόνας στις μεταφράσεις

en: Duplicate uploaded media from original
el: Αντιγραφή μεταφορτωμένων πολυμέσων από το πρωτότυπο

en: Duplicate featured image from original
el: Αντιγραφή κύριας εικόνας από το πρωτότυπο

en: Copy content from %s
el: Αντιγραφή περιεχομένου από %s

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
el: Αυτή η λειτουργία αντιγράφει το περιεχόμενο από την αρχική γλώσσα σε αυτή τη μετάφραση. Προορίζεται για όταν θέλετε να ξεκινήσετε με το αρχικό περιεχόμενο, αλλά να συνεχίσετε τη μετάφραση σε αυτή τη γλώσσα. Αυτό το κουμπί ενεργοποιείται μόνο όταν δεν υπάρχει περιεχόμενο στον επεξεργαστή.

en: Overwrite with %s content.
el: Αντικατάσταση με περιεχόμενο %s.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
el: Το τρέχον περιεχόμενο αυτού του %s θα χαθεί μόνιμα. Το WPML θα αντιγράψει το περιεχόμενο %s και θα αντικαταστήσει το τρέχον περιεχόμενο.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
el: Αυτή η λειτουργία θα συγχρονίσει αυτή τη μετάφραση με την αρχική γλώσσα. Όταν επεξεργάζεστε το πρωτότυπο, αυτή η μετάφραση θα ενημερώνεται αμέσως. Προορίζεται για όταν θέλετε το περιεχόμενο σε αυτή τη γλώσσα να είναι πάντα το ίδιο με το περιεχόμενο στην αρχική γλώσσα.

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
el: Το WPML θα αντιγράψει %s από %s όταν αποθηκεύσετε αυτό το άρθρο.

en: Never show this
el: Να μην εμφανιστεί ποτέ ξανά

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
el: Η τεχνική υποστήριξη για πελάτες είναι διαθέσιμη μέσω των %sφόρουμ WPML%s.

en: Plugin Name
el: Όνομα Πρόσθετου

en: Not installed
el: Δεν έχει εγκατασταθεί

en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: n/a
el: μ/δ

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
el: Για προχωρημένη πρόσβαση ή για πλήρη απεγκατάσταση του WPML και αφαίρεση όλων των πληροφοριών γλώσσας, χρησιμοποιήστε τη σελίδα %sαντιμετώπισης προβλημάτων%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
el: Για ανάκτηση πληροφοριών αποσφαλμάτωσης εάν ζητηθεί από το άτομο υποστήριξης, χρησιμοποιήστε τη σελίδα %sπληροφοριών αποσφαλμάτωσης%s.

en: Show
el: Εμφάνιση

en: untranslated
el: αμετάφραστο

en: all
el: όλα

en: in
el: σε

en: to
el: προς

en: Taxonomy
el: Ταξινομία

en: any language
el: οποιαδήποτε γλώσσα

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Update Taxonomy Hierarchy
el: Ενημέρωση Ιεραρχίας Ταξινομίας

en: select parent
el: επιλογή γονέα

en: Select the taxonomy to translate:
el: Επιλέξτε την ταξινομία για μετάφραση:

en: %1$s Translation
el: Μετάφραση %1$s

en: Hierarchy Synchronization
el: Συγχρονισμός Ιεραρχίας

en: Copy to all languages
el: Αντιγραφή σε όλες τις γλώσσες

en: Overwrite existing translations
el: Αντικατάσταση υπαρχουσών μεταφράσεων

en: Will be removed
el: Θα αφαιρεθεί

en: Will be added
el: Θα προστεθεί

en: Legend:
el: Υπόμνημα:

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
el: Συγχρονισμός ιεραρχίας ταξινομίας σύμφωνα με: γλώσσα %1$s.

en: Target Language
el: Γλώσσα Στόχος

en: Term translation
el: Μετάφραση όρου

en: Original term
el: Αρχικός όρος

en: Label translation
el: Μετάφραση ετικέτας

en: Copy from original
el: Αντιγραφή από το πρωτότυπο

en: Original:
el: Πρωτότυπο:

en: Translation to:
el: Μετάφραση σε:

en: Name
el: Όνομα

en: Slug
el: Σύντομο όνομα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Singular
el: Ενικός

en: Plural
el: Πληθυντικός

en: Change language
el: Αλλαγή γλώσσας

en: loading
el: φόρτωση

en: Go to previous page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

en: Go to the next page
el: Μετάβαση στην επόμενη σελίδα

en: Go to the first page
el: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: Go to the last page
el: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
el: Η ιεραρχία της ταξινομίας έχει πλέον συγχρονιστεί.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
el: Η ιεραρχία της ταξινομίας είναι ήδη συγχρονισμένη.

en: No %1$s found.
el: Δεν βρέθηκε %1$s.

en: items
el: αντικείμενα

en: item
el: αντικείμενο

en: Translation of %1$s
el: Μετάφραση του %1$s

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
el: Μεταφράσεις των ετικετών και του slug της ταξινομίας %1$s

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
el: Για να μεταφράσετε τις ετικέτες και το slug της ταξινομίας χρειάζεστε το πρόσθετο %s.

en: Loading ...
el: Φόρτωση...

en: %1$s terms (in original language)
el: Όροι %1$s (στην αρχική γλώσσα)

en: Add translation
el: Προσθήκη μετάφρασης

en: Original language
el: Αρχική γλώσσα

en: This term has additional meta fields:
el: Αυτός ο όρος έχει επιπρόσθετα πεδία μεταδεδομένων:

en: Wrong nonce
el: Λανθασμένο nonce

note: translators: %s is replaced by the name of the taxonomy.
en: Adding translation for: %s.
el: Προσθήκη μετάφρασης για: %s.

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
el: Συμβατότητα Θέματος και Πρόσθετων με το WPML

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
el: Η διαμόρφωση για τη συμβατότητα μεταξύ των ενεργών πρόσθετων και του θέματός σας ενημερώνεται αυτόματα σε καθημερινή βάση.

en: Last checked on %s
el: Τελευταίος έλεγχος στις %s

en: Update
el: Ενημέρωση

en: WPML Settings
el: Ρυθμίσεις WPML

en: WPML settings
el: Ρυθμίσεις WPML

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
el: εργασίες μετάφρασης ενημερώθηκαν

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
el: Μερικώς ολοκληρωμένο.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
el: Ενδέχεται να υπάρχει περισσότερο περιεχόμενο προς διόρθωση: παρακαλώ επαναλάβετε τη διαδικασία.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
el: Μερικώς ολοκληρωμένο

en: Advanced settings
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

en: Disable cache for language switcher templates
el: Απενεργοποίηση της προσωρινής μνήμης για τα πρότυπα εναλλαγής γλώσσας

en: Enable cache for language switcher templates
el: Ενεργοποίηση της προσωρινής μνήμης για τα πρότυπα εναλλαγής γλώσσας

en: Your Automatic Translation account id is
el: Το αναγνωριστικό του λογαριασμού σας Αυτόματης Μετάφρασης είναι

en: Clean up
el: Εκκαθάριση

en: Please make backup of your database before using this.
el: Παρακαλώ δημιουργήστε αντίγραφο ασφαλείας της βάσης δεδομένων σας πριν χρησιμοποιήσετε αυτό.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
el: Αυτή η λειτουργία θα επαναφέρει τους πίνακες γλωσσών του WPML και θα το εγκαταστήσει ξανά. Οποιεσδήποτε προσαρμοσμένες γλώσσες που προσθέσατε θα αφαιρεθούν.

en: Clear language information and repopulate languages
el: Εκκαθάριση πληροφοριών γλώσσας και επαναδημιουργία γλωσσών

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
el: Αυτή η λειτουργία θα αφαιρέσει τον πίνακα γλωσσών του WPML και θα τον δημιουργήσει ξανά. Θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσετε αν μόλις εγκαταστήσατε το WPML και δεν βλέπετε μια πλήρη λίστα διαθέσιμων γλωσσών.

en: Synchronize posts taxonomies
el: Συγχρονισμός ταξινομιών άρθρων

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
el: Αυτό θα αναθέσει τους ίδιους όρους ταξινομίας με την πηγή για κάθε μετάφραση άρθρου.

en: Clear the cache in WPML
el: Εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης στο WPML

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
el: Αυτό μπορεί να επιλύσει ζητήματα όπως γλώσσες που λείπουν στον εναλλάκτη γλώσσας.

en: Remove ghost entries from the translation tables
el: Αφαίρεση ορφανών εγγραφών από τους πίνακες μετάφρασης

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
el: Αφαιρεί εγγραφές από τους πίνακες WPML που δεν είναι σωστά συνδεδεμένες. Καθαρίζει τον πίνακα από εγγραφές που έμειναν μετά από αναβαθμίσεις, διορθώσεις σφαλμάτων ή απροσδιόριστους παράγοντες.

en: Fix element_type collation
el: Διόρθωση της σύνθεσης element_type

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
el: Διορθώνει τη σύνθεση της στήλης element_type στο icl_translations σε περίπτωση που αυτή η ρύθμιση άλλαξε για τα άρθρα σας.post_type στήλη.

en: Assign translation status to duplicated content
el: Ανάθεση κατάστασης μετάφρασης σε διπλότυπο περιεχόμενο

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
el: Ορίζει την κατάσταση μετάφρασης σε ΔΙΠΛΟΤΥΠΟ στον πίνακα icl_translation_status, για άρθρα που έχουν επισημανθεί ως διπλότυπα.

en: Set language information
el: Ορισμός πληροφοριών γλώσσας

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
el: Προσθέτει πληροφορίες γλώσσας σε άρθρα και ταξινομίες που λείπει αυτή η πληροφορία.

en: Reset languages
el: Επαναφορά γλωσσών

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
el: Το WPML θα επαναφέρει όλες τις πληροφορίες γλώσσας στις προεπιλεγμένες τιμές τους. Οποιεσδήποτε γλώσσες που προσθέσατε ή επεξεργαστήκατε θα χαθούν.

en: Fix terms count
el: Διόρθωση καταμέτρησης όρων

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
el: Διορθώνει την καταμέτρηση όρων σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά με το μεταφρασμένο περιεχόμενο.

en: Fix post type assignment for translations
el: Διόρθωση ανάθεσης τύπου άρθρου για μεταφράσεις

en: posts left
el: αναρτήσεις απομένουν

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
el: Διορθώνει την ανάθεση τύπου άρθρου για μεταφράσεις προσαρμοσμένων τύπων άρθρων σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά.

en: Remove debug logs of String Translation cache
el: Αφαίρεση αρχείων καταγραφής εντοπισμού σφαλμάτων της προσωρινής μνήμης Μετάφρασης Συμβολοσειρών

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
el: Αφαιρεί μη έγκυρες σειρές που αποθηκεύτηκαν στην επιλογή και κρύβει την ειδοποίηση διαχειριστή.

en: Translatable custom posts linking
el: Σύνδεση μεταφράσιμων προσαρμοσμένων άρθρων

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
el: Επιτρέπει τη σύνδεση υπαρχουσών μεταφράσεων μετά την αλλαγή του ορισμού (ονόματος) προσαρμοσμένων άρθρων

en: linked to:
el: συνδεδεμένο με:

en: --select--
el: --επιλογή--

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
el: Σημείωση: εάν επεξεργαστήκατε τη δήλωση προσαρμοσμένου άρθρου, ίσως χρειαστεί να ρυθμίσετε ξανά το WPML για να το επισημάνετε ως μεταφράσιμο.

en: Translatable taxonomies linking
el: Σύνδεση μεταφράσιμων ταξινομιών

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
el: Επιτρέπει τη σύνδεση υπαρχουσών μεταφράσεων μετά την αλλαγή του ορισμού (ονόματος) προσαρμοσμένων ταξινομιών

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
el: Σημείωση: εάν επεξεργαστήκατε τη δήλωση προσαρμοσμένης ταξινομίας, ίσως χρειαστεί να ρυθμίσετε ξανά το WPML για να την επισημάνετε ως μεταφράσιμη.

en: This function is available through the Network Admin section.
el: Αυτή η λειτουργία είναι διαθέσιμη μέσω της ενότητας Διαχείρισης Δικτύου.

en: Go to WPML Network settings.
el: Μετάβαση στις ρυθμίσεις Δικτύου WPML.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
el: Σημείωση: Το WPML πρέπει να ενεργοποιηθεί στον κύριο ιστότοπο ή πρέπει να ενεργοποιηθεί σε επίπεδο δικτύου.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
el: Δεν έχετε δικαίωμα να διαχειριστείτε τις ρυθμίσεις Δικτύου WPML.

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να επαναφέρετε όλα τα δεδομένα μετάφρασης και γλώσσας; Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
el: Η ενέργεια “Επαναφορά” θα απενεργοποιήσει το πρόσθετο WPML αφού διαγράψει τους πίνακες WPML (πίνακες με το πρόθεμα “icl_”) από τη βάση δεδομένων. Η ενέργεια ΔΕΝ θα διαγράψει κανένα περιεχόμενο (άρθρα, όρους ταξινομίας κλπ.). Επηρεάζει μόνο τις πληροφορίες μετάφρασης και γλώσσας που το WPML συσχετίζει με κάθε τύπο περιεχομένου.

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
el: Παρακαλώ σημειώστε ότι όλες οι μεταφράσεις που έχετε στείλει σε απομακρυσμένες υπηρεσίες μετάφρασης θα χαθούν εάν επαναφέρετε τα δεδομένα του WPML. Δεν μπορούν να ανακτηθούν αργότερα.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
el: Εάν χρησιμοποιείτε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης, θα χάσετε τις μεταφράσεις που βρίσκονται σε εξέλιξη, καθώς και την υπάρχουσα μνήμη μετάφρασης και το γλωσσάρι. Θα χάσετε επίσης την πρόσβαση σε αγορές, τιμολόγια και ιστορικό που σχετίζονται με την εργασία σας με τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης.

en: I am about to reset all translation and language data.
el: Πρόκειται να επαναφέρω όλα τα δεδομένα μετάφρασης και γλώσσας.

en: Reset and deactivate WPML
el: Επαναφορά και απενεργοποίηση του WPML

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
el: Αυτή η έκδοση του WPML περιλαμβάνει σημαντικές ενημερώσεις και βελτιώσεις.

en: WPML 3.2 release notes
el: Σημειώσεις έκδοσης WPML 32

en: Stop showing this message
el: Σταματήστε να εμφανίζεται αυτό το μήνυμα

en: All languages
el: Όλες οι γλώσσες

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
el: Αυτός ο επιλογέας γλώσσας καθορίζει ποιο περιεχόμενο θα εμφανίζεται. Μπορείτε να επιλέξετε στοιχεία σε συγκεκριμένη γλώσσα ή σε όλες τις γλώσσες. Για να αλλάξετε τη γλώσσα του περιβάλλοντος διαχείρισης του WordPress, μεταβείτε στο προφίλ σας.

en: Showing content in:
el: Εμφάνιση περιεχομένου σε:

en: Show content in:
el: Εμφάνιση περιεχομένου σε:

en: Update %s translation
el: Ενημέρωση μετάφρασης %s

en: Edit the %s translation
el: Επεξεργασία της μετάφρασης %s

en: Add translation to %s
el: Προσθήκη μετάφρασης στο %s

en: Translation Jobs
el: Εργασίες Μετάφρασης

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
el: Εντοπίστηκαν νέες μεταφράσεις. Σαρώστε το περιεχόμενό σας για να ενημερώσετε τους εσωτερικούς συνδέσμους ώστε να παραπέμπουν στις σωστές μεταφρασμένες σελίδες και αναρτήσεις.

en: Side-by-side editing
el: Επεξεργασία σε παράλληλη προβολή

en: Unique designs for translations
el: Μοναδικά σχέδια για μεταφράσεις

en: Glossary Support
el: Υποστήριξη Γλωσσαρίου

en: Automatic Translation
el: Αυτόματη Μετάφραση

en: Use your free automatic translation quota
el: Χρησιμοποιήστε το δωρεάν όριο αυτόματης μετάφρασης

en: Spell Checker
el: Ορθογραφικός Έλεγχος

en: Safe HTML editing
el: Ασφαλής επεξεργασία HTML

en: Translation Memory
el: Μνήμη Μετάφρασης

en: Legacy
el: Παλαιός

en: Includes
el: Περιλαμβάνει

en: Use also for old translations created with the classic editor
el: Χρήση και για παλιές μεταφράσεις που δημιουργήθηκαν με τον κλασικό επεξεργαστή

note: translators: heading shown for selecting the editor to use when updating content that was created with WPML's Classic Translation Editor
en: Translation Editor FAQ
el: Συχνές Ερωτήσεις Επεξεργαστή Μετάφρασης

en: Can I have completely different designs for translations?
el: Μπορώ να έχω εντελώς διαφορετικά σχέδια για τις μεταφράσεις;?

note: translators: %s links
en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
el: Ναι, το WPML σάς επιτρέπει να χρησιμοποιείτε %1$sεντελώς διαφορετικά σχέδια για τις μεταφράσεις%2$s.

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
el: Μπορώ να χρησιμοποιήσω το δωρεάν όριο αυτόματης μετάφρασης με τον Κλασικό Επεξεργαστή Μετάφρασης;?

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
el: Όχι. Η αυτόματη μετάφραση είναι διαθέσιμη μόνο μέσω του Προηγμένου Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το δωρεάν όριο μόνο με αυτόν.

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
el: Πότε πρέπει να χρησιμοποιώ τον Κλασικό Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML;?

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
el: Διατηρούμε τον Κλασικό Επεξεργαστή Μετάφρασης του WPML ως μέρος του WPML για λόγους συμβατότητας προς τα πίσω. Θα πρέπει να τον χρησιμοποιείτε μόνο αν έχετε ξεκινήσει με τον Κλασικό Επεξεργαστή και ανησυχείτε για την απώλεια του ιστορικού μετάφρασης.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
el: Ναι, χρήση του Προηγμένου Επεξεργαστή Μετάφρασης για υπάρχον περιεχόμενο

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
el: Πρόκειται να χρησιμοποιήσετε τον Προηγμένο Επεξεργαστή Μετάφρασης για τις υπάρχουσες μεταφράσεις σας

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
el: Μέρος του περιεχομένου σας μεταφράστηκε χρησιμοποιώντας τον Κλασικό Επεξεργαστή Μετάφρασης. Εάν προχωρήσετε, η εκ νέου μετάφραση ενδέχεται να αντικαταστήσει ή να διαγράψει αυτές τις μεταφράσεις.

en: When you receive completed translations
el: Όταν λαμβάνετε ολοκληρωμένες μεταφράσεις

en: Publish the translated post when original is also published (default)
el: Δημοσίευση της μεταφρασμένης ανάρτησης όταν το πρωτότυπο είναι επίσης δημοσιευμένο (προεπιλογή)

en: Save the translated post as a draft
el: Αποθήκευση της μεταφρασμένης ανάρτησης ως πρόχειρο

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
el: Επιλέξτε αν οι μεταφράσεις πρέπει να δημοσιεύονται όταν λαμβάνονται. Σημείωση: Αν επιλεγεί η Δημοσίευση, η μετάφραση θα δημοσιευτεί μόνο αν το πρωτότυπο έγγραφο είναι δημοσιευμένο όταν ληφθεί η μετάφραση.

en: When you publish the original post
el: Όταν δημοσιεύετε την πρωτότυπη ανάρτηση

en: Publish the post translations
el: Δημοσίευση των μεταφράσεων της ανάρτησης

en: Do not publish the post translations
el: Μη δημοσίευση των μεταφράσεων της ανάρτησης

en: Translated taxonomies
el: Μεταφρασμένες ταξινομίες

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
el: Να μην εμφανίζονται οι μεταφρασμένες ταξινομίες στον Επεξεργαστή Μετάφρασης

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
el: Σε αυτήν την έκδοση του WPML, μπορείτε να δώσετε στους όρους ταξινομίας σας το ίδιο όνομα σε πολλές γλώσσες. Πρέπει να ενημερώσετε τους όρους ταξινομίας %d στον ιστότοπό σας ώστε να εμφανίζουν το ίδιο όνομα χωρίς καταλήξεις γλώσσας.

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
el: Αφαίρεση των καταλήξεων γλώσσας από τα ονόματα ταξινομίας.

en: Old Name
el: Παλιό Όνομα

en: Updated Name
el: Ενημερωμένο Όνομα

en: Affected Taxonomies
el: Επηρεαζόμενες Ταξινομίες

en: Update term names
el: Ενημέρωση ονομάτων όρων

en: All term names updated
el: Όλα τα ονόματα όρων ενημερώθηκαν

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
el: Δεν έχετε ορίσει τις προτιμήσεις συγχρονισμού για αυτά τα %1$s: %2$s. Επιλέχθηκε η προεπιλεγμένη τιμή.

en: Post Types Translation
el: Μετάφραση Τύπων Ανάρτησης

en: Post types
el: Τύποι ανάρτησης

en: Taxonomies Translation
el: Μετάφραση Ταξινομιών

en: Login and registration pages
el: Σελίδες σύνδεσης και εγγραφής

en: Allow translating the login and registration pages
el: Επιτρέψτε τη μετάφραση των σελίδων σύνδεσης και εγγραφής

en: Show Language Switcher on login and registration pages
el: Εμφάνιση Εναλλαγής Γλώσσας στις σελίδες σύνδεσης και εγγραφής

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
el: Ίσως χρειαστεί να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις του διακομιστή σας αν ο ιστότοπός σας χρησιμοποιεί nginx.

en: nginx guide
el: οδηγός nginx

note: translators: $s: a link with "nginx guide" as a text
en:  See our %s to learn more.
el:  Δείτε τον %s μας για να μάθετε περισσότερα.

en: Posts and pages synchronization
el: Συγχρονισμός αναρτήσεων και σελίδων

en: Synchronize page order for translations
el: Συγχρονισμός σειράς σελίδων για μεταφράσεις

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
el: Ορισμός γονικής σελίδας για μετάφραση σύμφωνα με τη γονική σελίδα της αρχικής γλώσσας

en: Synchronize page template
el: Συγχρονισμός προτύπου σελίδας

en: Synchronize comment status
el: Συγχρονισμός κατάστασης σχολίων

en: Synchronize ping status
el: Συγχρονισμός κατάστασης ping

en: Synchronize sticky flag
el: Συγχρονισμός σημαίας καρφιτσώματος

en: Synchronize password for password protected posts
el: Συγχρονισμός κωδικού πρόσβασης για αναρτήσεις προστατευμένες με κωδικό

en: Synchronize private flag
el: Συγχρονισμός σημαίας ιδιωτικότητας

en: Synchronize posts format
el: Συγχρονισμός μορφής αναρτήσεων

en: When deleting a post, delete translations as well
el: Κατά τη διαγραφή μιας ανάρτησης, διαγραφή και των μεταφράσεων

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
el: Κατά τη διαγραφή μιας ταξινομίας (κατηγορία, ετικέτα ή προσαρμοσμένη), διαγραφή και των μεταφράσεων

en: Copy taxonomy to translations
el: Αντιγραφή ταξινομίας στις μεταφράσεις

en: Copy publishing date to translations
el: Αντιγραφή ημερομηνίας δημοσίευσης στις μεταφράσεις

en: Synchronize comments on duplicate content
el: Συγχρονισμός σχολίων σε διπλότυπο περιεχόμενο

en: Page builders options
el: Επιλογές προγραμμάτων δημιουργίας σελίδων

en: Send to translation the content of raw HTML cells
el: Αποστολή για μετάφραση του περιεχομένου των κελιών ακατέργαστης HTML

en: <i>%s</i> integration
el: Ενσωμάτωση <i>%s</i>

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
el: Χρησιμοποιείτε ένα πρόσθετο προσωρινής μνήμης. Όταν μεταφράζετε συμβολοσειρές, η προσωρινή μνήμη πρέπει να εκκαθαριστεί για να εμφανιστεί η μετάφραση.

en: Automatically clear the cache when strings are translated
el: Αυτόματη εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης όταν μεταφράζονται συμβολοσειρές

en: I will clear the cache manually after translating strings
el: Θα εκκαθαρίσω την προσωρινή μνήμη χειροκίνητα μετά τη μετάφραση των συμβολοσειρών

en: Clear cache now
el: Εκκαθάριση προσωρινής μνήμης τώρα

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
el: Το WPML λείπει κάποιες εγγραφές στους πίνακες γλωσσών και δεν μπορεί να λειτουργήσει πλήρως μέχρι να διορθωθεί αυτό το ζήτημα.

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
el: Παρακαλώ μεταβείτε στη σελίδα %1$s και κάντε κλικ στο “%2$s” για να διορθώσετε αυτό το πρόβλημα.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
el: Αυτή η προειδοποίηση θα εξαφανιστεί μόλις διορθωθεί αυτό το ζήτημα.

en: You are about to change the language of {post_name}.
el: Πρόκειται να αλλάξετε τη γλώσσα του {post_name}.

en: All categories and tags will be translated if possible.
el: Όλες οι κατηγορίες και οι ετικέτες θα μεταφραστούν εάν είναι δυνατόν.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
el: Οι ακόλουθοι όροι δεν έχουν μετάφραση στην επιλεγμένη γλώσσα και θα αποσυνδεθούν από αυτή την ανάρτηση:

en: Loading Language Data for {post_name}
el: Φόρτωση Δεδομένων Γλώσσας για {post_name}

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
el: Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε αποθηκεύσει όλες τις αλλαγές. Θα πρέπει να επαναφορτώσουμε τη σελίδα.

en: Do you want to continue?
el: Θέλετε να συνεχίσετε;?

en: (No title for this post yet)
el: (Δεν υπάρχει ακόμη τίτλος για αυτή την ανάρτηση)

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Post type and source language assignment have been fixed for
el: Ο τύπος ανάρτησης και η ανάθεση γλώσσας πηγής έχουν διορθωθεί για

en:  elements
el:  στοιχεία

en: No errors were found in the assignment of post types.
el: Δεν βρέθηκαν σφάλματα στην ανάθεση τύπων ανάρτησης.

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
el: Οι καταλήξεις γλώσσας αφαιρέθηκαν από τους επιλεγμένους όρους.

en: Multilingual Content Setup
el: Ρύθμιση Πολύγλωσσου Περιεχομένου

en: Custom taxonomies
el: Προσαρμοσμένες ταξινομίες

en: Do nothing
el: Καμία ενέργεια

en: Hide system fields
el: Απόκρυψη πεδίων συστήματος

en: Show system fields
el: Εμφάνιση πεδίων συστήματος

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
el: Σημείωση: Οι προσαρμοσμένες ταξινομίες και τα προσαρμοσμένα πεδία μοιράζονται μεταξύ διαφορετικών τύπων ανάρτησης.

en: Nothing to configure.
el: Τίποτα για διαμόρφωση.

en: Main Page (no parent)
el: Κύρια Σελίδα (χωρίς γονέα)

en: add
el: προσθήκη

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
el: Οι οθόνες διαχείρισης του WPML απαιτούν JavaScript για να εμφανιστούν. Το JavaScript είναι απενεργοποιημένο στον περιηγητή σας.

en: You need to configure WPML before you can start translating.
el: Πρέπει να διαμορφώσετε το WPML πριν ξεκινήσετε τη μετάφραση.

en: Configure WPML
el: Διαμόρφωση WPML

en: Getting started guide
el: Οδηγός έναρξης

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
el: Πολύγλωσσο WordPress

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
el: με WPML

en: Invalid language code
el: Μη έγκυρος κωδικός γλώσσας
